REKLAMA
PILNE

Nextbike Polska złożył wnioski o otwarcie postępowania układowego i ogłoszenie upadłości

2020-05-19 17:26
publikacja
2020-05-19 17:26

Zarząd Nextbike Polska podjął decyzję o złożeniu wniosku o otwarcie przyspieszonego postępowania układowego oraz wniosku o ogłoszenie upadłości - podała spółka w komunikacie.

/ Nextbike

Nextbike Polska podał, że po przeanalizowaniu obecnej sytuacji finansowej spółki i skutków epidemii COVID-19 na działalność, zidentyfikował stan zagrożenia niewypłacalnością.

Wg spółki zagrożenie to wynika m.in. z uwagi na obniżenie przychodów związanych z realizacją umów z samorządami, wstrzymania zapłaty wynagrodzenia za kwiecień, obniżenia przychodów z reklam czy konieczności renegocjacji terminów płatności wynikających z umowy zawartej z Benefit Systems.

Jak podano, powodem stanu zagrożenia niewypłacalnością jest też utrudniony dostęp do finansowania zewnętrznego, m.in. wydatków inwestycyjnych i zabezpieczeń dla przyszłych przetargów, z uwagi na COVID-19.

"Zarząd spółki zidentyfikował powstanie stanu zagrożenia niewypłacalnością, jednakże jednocześnie spółka zachowuje zdolność do realizowania bieżących zobowiązań, co pozwala na dalsze wykonywanie umów na obsługę systemów rowerowych" - podano w raporcie.

"Przeprowadzenie postępowania restrukturyzacyjnego i zawarcie układu z wierzycielami ma na celu zapobieżenie pogorszeniu sytuacji finansowej spółki, jej niewypłacalności oraz ogłoszenia jej upadłości" - dodano.

Zdaniem zarządu, gdy spółka będzie mogła z powrotem normalnie działać, możliwe będzie kontynuowanie działalności, generowanie przychodów i pozyskiwanie nowych kontraktów. To wszystko - zdaniem spółki - pozwoli na zaspokojenie wierzycieli.

Co z rowerami miejskimi?

Dla naszych użytkowników nic się nie zmienia. Rowery miejskie w 39 systemach w Polsce będą funkcjonowały normalnie. Zarówno nam, jak i naszym wierzycielom oraz miastom, zależy na tym, żeby rower miejski, który stał się symbolem sukcesu, nowoczesności i ekologii, przetrwał zawirowania spowodowane pandemią i mógł dalej się rozwijać. Liczymy na wsparcie i współpracę władz miejskich tak, aby rower nie stał się pierwszą biznesową ofiarą pandemii w transporcie publicznym w Polsce – mówi Paulina Wójcicka z biura prasowego Nextbike Polska.

We wniosku upadłościowym Nextbike wskazał, że został złożony wniosek restrukturyzacyjny i wniósł o jego rozpoznanie w pierwszej kolejności. "W przypadku powodzenia wniosku restrukturyzacyjnego, wniosek o ogłoszenie upadłości zostanie odrzucony" - podano w komunikacie.

Warto dodać, że problemy NextBike zaczęły się na długo przed koronawirusem. Szeroko na ten temat pisaliśmy w październiku 2019 roku w artykule "NextBike - ofiara własnego sukcesu". W listopadzie pojawiła się nawet konieczność dofinansowania spółki, którego dokonała niemiecka spółka NextBike GmbH. Pojawił się jednak także wniosek o upadek NB Tricity, spółki zależnej, która odpowiadała za inwestycję NextBike w Trójmieście i z którą związane bylo przeinwestowanie spółki, skutkujące problemami finansowymi w 2019 roku. Swoje zrobiła jednak i spadająca popularność roweru miejskiego oraz oparcie biznesu o płatność ze strony samorządów, a nie klientów.

BPL/PAP Biznes

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Advertisement

Komentarze (8)

dodaj komentarz
open_mind
To będą mieli znajomki okazję odkupić masę upadłościową za grosze, przemalują i jazda od nowa. Tak się robi kasiorę. Swoją drogą ciekawe jakie to powiązania mieli prezesi tej firmy, że całą Polską na siłę chcieli upedalić.
Natomiast pan Morawiecki swoim podpisem wymusił kupno fałszywych maseczek przez
To będą mieli znajomki okazję odkupić masę upadłościową za grosze, przemalują i jazda od nowa. Tak się robi kasiorę. Swoją drogą ciekawe jakie to powiązania mieli prezesi tej firmy, że całą Polską na siłę chcieli upedalić.
Natomiast pan Morawiecki swoim podpisem wymusił kupno fałszywych maseczek przez KGHM Polska Miedź S.A., Jest siła w powiązaniach na szczeblach.
znawca_wszystkiego
To nawet 10 szczebli niżej widać w przetargach publicznych kto wygrywa i kto z kim tam wódkę pije.
uorenbufet
Półtorej godziny temu korzystałem(wypożyczałem)rower z systemu którego są operatorami.
open_mind
Na własny rower cię nie-stać ? Do czego to doszło. Świat ma kompletnie sprane mózgi i jeszcze się tym chwali.
janusza1
Przypomnę hierarchię wg ważności
- najłatwiej wydaje się cudze pieniądze na cudze cele
- następnie cudze pieniądze na własne cele
- potem własne pieniądze na cudze cele
- i najoszczędniej wydaje się zarobione ciężko pieniądze na własne potrzeby.
loool
90% wszystkich startup-ów oparta jest o dotacje i tanie preferencyjne kredyty. Firmy zyskowne płacą podatki po to żeby różnego rodzaju wizjonerzy mogli te podatki roztrwonić. To się nazywa innowacyjna gospodarka.
ravauw
przeciez wiadomo jak zarzadza sie biznesem, ktory finansowany jest z kasy jeleni
heimir
I niech upadają za zniszczenie systemu rowerów miejskich w Trójmieście. Jeszcze mieli czelność się zgłosić do nowego przetargu. No ale takie rzeczy to tylko w Gdańsku.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki