REKLAMA

Nextbike GmbH dokapitalizuje Nextbike Polska i będzie jej głównym akcjonariuszem

2019-11-17 00:00
publikacja
2019-11-17 00:00

Nextbike GmbH zostanie głównym akcjonariuszem Nextbike Polska i dokapitalizuje ją kwotą ponad 11 mln zł – to efekt negocjacji, dotyczących pozyskania inwestora strategicznego dla największego w Polsce operatora systemów rowerów miejskich - poinformowała spółka.

/ Nextbike

Dotychczasowy akcjonariusz mniejszościowy Nextbike Polska – niemiecki Nextbike GmbH – obejmie całą emisję akcji serii E i planowaną emisję serii F – łącznie 565 tys. akcji po 19,47 zł za akcję. Tym samym stanie się największym akcjonariuszem posiadającym, po sfinalizowaniu transakcji, 51,7 proc. głosów na walnym zgromadzeniu spółki.

"Mamy za sobą bardzo intensywne tygodnie. Cieszę się, że nasz dotychczasowy niemiecki partner zdecydował się wesprzeć nasze działania i planuje zwiększyć swój udział w akcjonariacie. Zaangażowanie kapitałowe Nextbike GmbH mityguje ryzyko niewypłacalności i upadłości Nextbike Polska. Takie zagrożenie wynikało z niepowodzenia realizacji projektu Mevo, braku zgody Obszaru Metropolitalnego Gdańsk–Gdynia–Sopot (OMGGS) na zaproponowane postępowanie restrukturyzacyjne - pomimo zgody pozostałych wierzycieli - oraz ostatecznie odstąpienie przez OMGGS od umowy dostaw i obsługi projektu Mevo" — powiedział Paweł Orłowski, ustępujący prezes Nextbike Polska.

"Ściślejsza integracja Nextbike Polska na poziomie kapitałowym i operacyjnym z partnerem technologicznym i licencjodawcą, jakim jest jednocześnie Nextbike GmbH, ułatwi współpracę i zniweluje ewentualne problemy operacyjne. W szczególności chodzi o formułę współpracy w zakresie dostaw sprzętu oraz systemów dla Nextbike Polska. Liczymy bardzo na uzyskanie efektów synergii, które pozytywnie wpłyną na wyniki finansowe" — dodał Paweł Orłowski.

Obecnie głównym akcjonariuszem Nextbike Polska z pakietem 68,56 proc. akcji) jest notowany na warszawskiej giełdzie Larq.

NextBike - ofiara własnego sukcesu

NextBike - ofiara własnego sukcesu

Notowania NextBike'a zostały znokautowane przez trójmiejskie problemy tej firmy. Biznes rowerów miejskich nie kręcił się jednak jak trzeba już od dłuższego czasu. W pewnym sensie NextBike stał się ofiarą własnego sukcesu.

Z ujawnionego w sobotę (a przesłanego do KNF 16 października) komunikatu wynika, że kondycja finansowa Nextbike Polska jest poważnie i bezpośrednio zagrożona. Istnieje ryzyko, że Nextbike przestanie regulować zobowiązania zgodnie z zawartymi z wierzycielami porozumieniami w przedmiocie spłaty zadłużenia, w sytuacji braku wpływu środków z emisji akcji serii E. Istnieje również ryzyko nieuregulowania przez Nextbike zobowiązań publicznoprawnych w zakresie zobowiązania do zapłaty podatku VAT do dnia 25 października 2019 r., w sytuacji braku wpływu środków z emisji akcji serii E. (PAP Biznes)

pr/

Źródło:PAP Biznes
Tematy

Otwórz konto w promocjach: 300 zł premii za otwarcie i polecenie konta

Advertisement

Komentarze (3)

dodaj komentarz
dwam
Jak ostatnio jajas firma ma problemy finansowe to w jakim banku ma finansowanie kredytowe ?...
znawca_inwestor
Rowery kradną i stąd taka sytuacja

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki