REKLAMA
WEBINAR

Orlen zostaje "po staremu". Obajtek nie zmieni także orła. Co z PKN?

2023-03-14 16:55, akt.2023-03-14 17:43
publikacja
2023-03-14 16:55
aktualizacja
2023-03-14 17:43

Nie będzie zmiany logo i nazwy Orlenu - zapowiedział prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Jego zdaniem jednak "naftowy", ukryty w skrócie PKN, już z kolei nie przystoi koncernowi.Nie w pełni oddaje zakres działalności firmy, która jak wiemy jest coraz szersza.  

Orlen zostaje "po staremu". Obajtek nie zmieni także orła. Co z PKN?
Orlen zostaje "po staremu". Obajtek nie zmieni także orła. Co z PKN?
fot. GRZEGORZ KRZYZEWSKI / / FOTONEWS

Logo i nazwa „ORLEN” nie ulegną zmianie - poinformował PAP prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Zaznaczył, że nie ma ostatecznej decyzji, co do zmian w skrótowcu PKN i w jego rozwinięciu - Polski Koncern Naftowy. Ocenił jednak, że określenie „naftowy” nie odpowiada już zakresowi działalności firmy.

PKN Orlen poinformował we wtorek PAP, że rozważa zmianę nazwy, ale tylko w odniesieniu do członu „Polski Koncern Naftowy” (PKN). Jak wyjaśnił, zmiana ma odzwierciedlać strategię koncernu, który chce rozwijać się w kierunku nisko- i zeroemisyjnych źródeł energii. Pod koniec lutego br. spółka przedstawiła aktualizację strategii "Orlen 2030".

Orlen jedną z najcenniejszych marek

"Orlen to jedna z najcenniejszych polskich marek, którą będziemy dalej rozwijać zarówno w kraju, jak i za granicą. Dlatego nazwa „Orlen” na pewno pozostanie, rozważamy jedynie zmianę w odniesieniu do PKN, czyli Polski Koncern Naftowy" – poinformował PAP prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

"Po przejęciu Grupy Lotos i PGNiG, a wcześniej Energi, jesteśmy koncernem mulitenergetycznym, z ambitnymi planami rozwoju w obszarze odnawialnych źródeł energii, elektromobilności, energetyki jądrowej i wodoru. Określenie „naftowy” nie odpowiada już ani zakresowi działalności Orlenu, ani naszym celom biznesowym" – dodał.

Obajtek zaznaczył, że w identyfikacji wizualnej spółki na potrzeby marketingowe wykorzystywana jest tylko nazwa „Orlen” i biało-czerwone logo przedstawiające stylizowaną głowę orła. Te elementy nie zmienią się, dlatego ewentualna modyfikacja nazwy nie pociągnie za sobą konieczności rebrandingu. "To oznacza, że cały proces będzie w zasadzie bezkosztowy" – podkreślił Obajtek.

Problematyczny "naftowy"

Zaznaczył, że nie ma jeszcze ostatecznej decyzji co do zmian w skrótowcu PKN i jego rozwinięciu. Prowadzone są analizy, a ich wyniki posłużą do opracowania wniosków do odpowiednich organów spółki. Dodał, że decyzja o zmianie nazwy musi być zaakceptowana nie tylko przez zarząd, ale również radę nadzorczą i walne zgromadzenie.

Daniel Obajtek nie wskazał konkretnej daty, kiedy to nastąpi. "Jest jeszcze za wcześnie na podawanie terminów, ale na pewno będziemy działać dynamicznie" - zapewnił.

PKN Orlen podaje, że jest zintegrowanym koncernem multienergetycznym, prowadzącym działalność w Europie Środkowej i Kanadzie. Zapewnia energię i paliwa ponad 100 milionom Europejczyków, a jego produkty dostępne są w blisko 100 krajach na 6 kontynentach. W skład Grupy PKN Orlen wchodzą m.in. Energa, Grupa Lotos, PGNiG, Anwil. Spółka ma rafinerie w Polsce Czechach i na Litwie oraz produkcję petrochemiczną w Płocku. Spółka posiada też 3100 stacji paliw w regionie Europy Środkowo - Wschodniej oraz prowadzi działalność wydobywczą w zakresie ropy naftowej i gazu w Polsce i na Szelfie Norweskim. Koncern inwestuje obecnie w odnawialne źródła energii. Spółka podkreśliła, że energetyka odnawialna i nowoczesna petrochemia "wytyczają drogę transformacji" Grupy Orlen do 2030 roku.

autorka: Anna Bytniewska

ab/ drag/

Źródło:PAP
Tematy
 Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Komentarze (15)

dodaj komentarz
langdon25
A może naśladując Hollywood zmienić nazwę na

WWN PCIM EN

Wszystko Wszędzie Naraz …

Jest już prasa , gaz, prąd a za chwile poczta Polska i Żabka - będzie pasować
infinityhost
Don Obajtek opuścił kciuk.
kaczyslaw_
Proponuję OCN - obajtkowy czempion narodowy
jarekzbyszek
Bielan to marketingowo ogarnie. Ma wyrwę finansach, bo nakryli Żalka z NCBiR.
johnnyhigh
"Koncern inwestuje obecnie w odnawialne źródła energii." Ostatnia inwestycja Orlenu o której czytałem to plan postawienia 4000 PACZKOMATÓW... więc może trzeba się jeszcze połączyć z Pocztą Polską?.... Zastanawiają się nad zamianą słowa "naftowy" na "energetyczny, a jak się do tego mają wspomniane paczkomaty "Koncern inwestuje obecnie w odnawialne źródła energii." Ostatnia inwestycja Orlenu o której czytałem to plan postawienia 4000 PACZKOMATÓW... więc może trzeba się jeszcze połączyć z Pocztą Polską?.... Zastanawiają się nad zamianą słowa "naftowy" na "energetyczny, a jak się do tego mają wspomniane paczkomaty i Polska Press? Polski Koncern Wielobranżowy...
maxykaz
Firma wielobranżowa PAPIERZANY MOTYL
marcines7
Jak by dali PKN to by ludzie mówili CPN, zgodnie ze standardem działania.
pstrzezek
Kolejne kilka set tys PLN dla marketinkgu (bądź firmy zewnętrznej) która zmieni nazwę i logo. A po co? A bo tak ;) Proszę uważnie obserwować który ze znajomych z dobrej zmiany na tym zarobi. A nowa nazwa, tak by pasowała do ustroju? Proste: Narodowy Koncern Najjaśniejszego Jarozbawa Zawsze Dziewicy ;)
kaczyslaw_
Kilkaset tysięcy? Raczej dobrych kilka milionów.
leon999
taka zmiana to miliony dla obajtka

Powiązane: Fuzja Orlenu i Lotosu

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki