REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Sejm ustanowił nowe święto państwowe

2021-10-01 17:28
publikacja
2021-10-01 17:28
Sejm ustanowił nowe święto państwowe
Sejm ustanowił nowe święto państwowe
/ Sejm RP

Sejm ustanowił w piątek nowe święto państwowe - Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Święto to, mające upamiętniać zwycięski zryw Polaków przeciwko Niemcom z lat 1918-19, będzie przypadać 27 grudnia - w rocznicę wybuchu powstania.

Ustawę w tej sprawie, której inicjatorem był prezydent Andrzej Duda, poparło 451 posłów, nikt nie był przeciw i nikt nie wstrzymał się od głosu.

"W hołdzie bohaterom - uczestnikom narodowego zrywu z lat 1918-1919, którzy wyzwolili Wielkopolskę spod panowania niemieckiego i przyłączyli ją do odrodzonej Rzeczypospolitej" - głosi preambuła ustawy, w którym kolejne artykuły mówią o ustanowieniu 27 grudnia Narodowym Dniem Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego i świętem państwowym. Ustawa nie przewiduje, co podkreślano także podczas wcześniejszych prac sejmowych, że 27 grudnia będzie dniem wolnym od pracy.

Inicjatywa ustawodawcza prezydenta - jak podkreślono w uzasadnieniu propozycji Andrzeja Dudy - stanowi odpowiedź na głosy przedstawicieli społeczności i władz samorządowych z regionu Wielkopolski. Przypomniano też, że bez Powstania Wielkopolskiego, które rozpoczęło się 27 grudnia 1918 r. i trwało do rozejmu w Trewirze 16 lutego 1919 r., nie byłoby II Rzeczypospolitej "w znanym nam kształcie, a być może w ogóle nie zdołałaby ona przetrwać".

Ustanowienie nowego święta państwowego - podczas pierwszego i drugiego czytania projektu ustawy - poparli posłowie klubów PiS, KO, Lewicy, Koalicji Polskiej i Konfederacji, a także kół Polska 2050 i Porozumienia Jarosława Gowina. Inicjatywę prezydenta poparł także rząd, którego przedstawiciel, wiceszef MKDNiS Jarosław Sellin podał, że Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego będzie trzynastym - przyjętym w drodze ustawy - świętem państwowym w Polsce.

Ustawa trafi teraz do prac Senatu.

Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu. W pierwszym okresie walk, do końca roku, Polakom udało się zdobyć większą część miasta. Ostatecznie zostało ono wyzwolone 6 stycznia 1919 r., kiedy przejęto lotnisko. Do połowy stycznia wyzwolono też większą część Wielkopolski.

Zdobycze powstańców potwierdził rozejm w Trewirze, podpisany przez Niemcy i państwa Ententy 16 lutego 1919 r. W myśl jego ustaleń, front wielkopolski został uznany za front walki państw sprzymierzonych.

Ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 r. traktat wersalski, w którego wyniku do Polski powróciła prawie cała Wielkopolska. (PAP)

nno/ aszw/

Źródło:PAP
Tematy
Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Komentarze (17)

dodaj komentarz
nocin
Jeśli ktoś obserwuje od początku na poczynania obecnej władzy to myślę, że zorientował się, że oni korzystają ze sprawdzonych wzorów a jednym z nich niewątpliwie jest hasło: "CHLEBA i IGRZYSK". A ciemny lud niestety łapie się na to bo po co się wysilać.
pstrzezek
Kraj żyjący powstaniami i upamiętnianiem wielkich wydarzeń. Jedzie przed siebie cały czas patrząć w lusterko wsteczne
prs
Sejm powinien ustanowic ekshumacje Jedwabnego.
podatnik-
I po co wam to było Poznaniacy? Mieszkańcy z byłego Berlina Zachodniego jakby dostali zgodę to w kilka tygodni mur by stał na swoim miejscu?
grzegorzkubik
Szanowni państwo. Emeryci po 13-stej i 14-stej emeryturze i 50 zł rewaloryzacji tuż przed 100 złotymi. Czemu tak jak pewien internauta namawia nie wystąpicie przecie PIS. . Źle wam było za Tuska z 8 zł rewaloryzacji i bez tych 13-stek i 14-stek? Kiedy wy się obudzicie pisze pewien internauta. pamiętacie jak był fajnie Szanowni państwo. Emeryci po 13-stej i 14-stej emeryturze i 50 zł rewaloryzacji tuż przed 100 złotymi. Czemu tak jak pewien internauta namawia nie wystąpicie przecie PIS. . Źle wam było za Tuska z 8 zł rewaloryzacji i bez tych 13-stek i 14-stek? Kiedy wy się obudzicie pisze pewien internauta. pamiętacie jak był fajnie gdy dostawaliście po 700 zł. LEMINGI CIĄGLE NIE KUMAJĄ CO SIEWYDARZYŁO PRZEZ TE 6 LAT PRZY NASZYM OBECNYM BEZROBOCIU RÓWNYM 5,8%. CIĄGLE NIE KUMAJĄ, ŻE NP W TAKIEJ BIEDRONCE NIEBAWEM KASJERKA ZAROBI 3000 NETTO. NO KASJERKO OBUDŻ SIEI OIDZ DO PRACY W NIEDZIELĘ ZA ŁACZNĄ KWOTĘ 1500 ZŁ. JAKIŚ INTERNAUTA PROSI.
300_pala
Starczy tym emerytom po zapłaceniu wyższych cen za prąd gaz i ciepła wodę ?? A może będzie ich stać na droższe lekarstwa….
antek10
Czekamy na zryw przeciwko PISowi. Ludzie obudźta sie !!!
jarunia
27 grudnia – wspomnienie św. Jana, Apostoła i Ewangelisty - Patron godny by go uczcić dniem odpoczynku
ajwaj_
Lepiej Swieto Wyzwolenia od zdrajców Magadalenki POPISów itd
Czasy sie zmieniaja, aresztowany wlasnie
czlowiek PISy Michel Sakashvili, czlowiek Majdana, UPA itd

Powiązane: O tym mówią ludzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki