Najpierw Brexit, potem Swexit? W Szwecji spada poparcie dla UE

Z myślą o tym, że Wielka Brytania może opuścić Unię Europejską, opinia publiczna zdążyła się już oswoić. Niewykluczone jednak, że w kolejce do wyjścia czeka kolejny kraj. Poparcie dla UE w Szwecji drastycznie spadło.

(YAY Foto)

Tylko 39 procent Szwedów uważa, że pozostanie ich kraju we wspólnocie to dobry pomysł – wynika z sondażu TNS Sifo przeprowadzonego dla telewizji SVT wśród osób w wieku 18-79. To o tyle wstrząsające, że jeszcze rok temu odsetek ten wynosił 59%.

Zdecydowani przeciwnicy pozostania w UE stanowią już ponad jedną piątą społeczeństwa (21%). Największe grono (40%) stanowią osoby niezdecydowane i to od ich przyszłej postawy może zależeć pozostanie Szwecji w UE.

Drastyczny spadek poparcia dla członkostwa w UE można wiązać z kryzysem imigracyjnym. Ubiegłej jesieni do Szwecji w ciągu tygodnia przybywało nawet 10 000 osób. Obecnie, po przywróceniu kontroli na granicach i zaostrzeniu innych przepisów, napływ ten zmniejszył się do kilkuset osób.

Kryzys imigracyjny ma też swoje koszty finansowe. Jak wynika z rządowych prognoz, tylko w tym roku utrzymanie i integracja uchodźców będzie kosztować szwedzkich podatników 50,4 mld koron (ok. 5,5 mld euro). To aż o 31 mld koron (ok. 3,3 mld euro) więcej, niż pierwotnie zakładano w budżecie. Dla porównania na wojsko i obronę cywilną rząd Szwecji przeznaczy 48 mld koron (5,23 mld euro).

Uwaga: ostatnie dni na wysłanie PIT-ów za 2015 rok!

Uwaga: ostatnie dni na wysłanie PIT-ów za 2015 rok!

Nie złożyłeś jeszcze deklaracji podatkowej za 2015 rok? Nie czekaj do ostatniej chwili - pobierz darmowy program, sprawdź dostępne ulgi i rozlicz się - szybko i bezproblemowo - z Bankier.pl. Z nami zrobisz to bez wychodzenia z domu - Twój PIT trafi do wskazanego urzędu skarbowego.

/mz, PAP

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
29 6 ~buba

Boże, skąd w tym społeczeństwie tylu idiotów??????!!!!!!! Czy to lokalny wysyp, czy to zjawisko globalne????!!!! Może to Putina sprawa, jakaś rosyjska Wunderfaffe żeby rozbić Unię?????

! Odpowiedz
1 21 ~Bolero

Szwajcaria jakoś sobie radzi bez niej. Bono też nie ma nic do powiedzenia o prawdziwym nacjonalizmie w Szwajcarii. Chcesz o tym po debatować ?

! Odpowiedz
0 10 ~Jan

Nie sądzę. W interesie Putina jest żeby eurokołchoz trwał możliwie jak najdłużej. Im dłużej tym trudniej Krajom które po bankructwie będzie się podnieść i będą na tyle słabe że będzie można je sobie podporządkować. To właśnie zwolennicy eurokołchozu są największym wrogiem krajów członkowskich.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 4 ~wachmistrz

jaki nick taki intelekt i komentarz. na paradke kod-durniów 7 maja idziesz? weź różowy balonik!

! Odpowiedz
6 5 ~eee

czekam na idiotexit

! Odpowiedz
2 60 ~proste

spadek poparcia to efekt islamizacji szwecji. Jeszcze wiecej bejcowanych niech tam wjedzie i poparcie dla EU spadnie do 10%. To oczywiste !!!

! Odpowiedz
5 53 ~spoko

Najpierw PLexit.

! Odpowiedz
4 59 ~xyz

Czas zebysmy my rowniez wychodzili z tego komunistycznego trupa.

! Odpowiedz
11 34 ~Marko

A POTEM POLIXT JESTEM ZA WYJSCIEM PONIEWAŻ W NASZYM KRAJU JEST CORAZ WIEKSZA BIEDA LUDZIE PRACUJĄ OD RANA DO WIECZORA ZEBY PRZEŻYĆ NIE ŻYĆ NORMALNIE TYLKO PRZEŻYĆ WIEC PO CO MI TA UE CORAZ WIECEJ SPOTYKAM MLODYCH BEZDOMNYCH LUDZI

! Odpowiedz
36 27 ~woocash83

Nooo, przed wstapieniem do UE bylismy kraina mlekiem i miodem plynaca, bez bezrobocia, bezdomnych, zwyczajnie kraj szczescia i dostatku tylko ta wstretna UE nam wszystko zepsula. Skonczyles przynajmniej 18 lat ze cos tam z przedszkola pamietasz jak bylo przed akcesja?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,2% IV 2019
PKB rdr 4,7% I kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,9% III 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 057,82 zł V 2019
Produkcja przemysłowa rdr 7,7% V 2019

Znajdź profil