REKLAMA

Szwecja na imigrantów przeznaczy więcej niż na wojsko

2016-04-14 16:15
publikacja
2016-04-14 16:15

Szwecja na imigrantów przeznaczy w roku 2016 więcej niż na wojsko i obronę cywilną - wynika z prognoz rządu w Sztokholmie. Taki priorytet jako "nierozsądny" krytykuje opozycja.

fot. / / YAY Foto

Nienotowany w historii wzrost wydatków na politykę migracyjną ma związek z rekordową liczbą 163 tys. wniosków o azyl, jakie w ubiegłym roku złożono w Szwecji. Wielu imigrantów wciąż przebywa w lokalach zastępczych, np. w salach gimnastycznych czy na kempingach.

Tylko w tym roku utrzymanie i integracja uchodźców będzie kosztować szwedzkich podatników 50,4 mld koron (ok. 5,5 mld euro). To aż o 31 mld koron (ok. 3,3 mld euro) więcej, niż pierwotnie zakładano w budżecie.

Jak wyliczyło ministerstwo finansów, przyjęcie tysięcy imigrantów spowoduje także nieplanowane wydatki związane z edukacją nowo przybyłych (100 mln koron), z nauką języka szwedzkiego (50 mln) oraz uznawaniem dyplomów i kwalifikacji zawodowych (112 mln).

Dodatkowo wzrosną nakłady na zapewnienie bezpieczeństwa w ośrodkach dla uchodźców. Więcej pieniędzy (53 mln) otrzyma policja na deportacje osób, którym odmówiono prawa pobytu.

Według socjaldemokratycznej minister finansów Magdaleny Andersson "wysokie wydatki związane z falą migracji utrzymają się do 2020 roku". Dowodzi ona, że Szwecja może pozwolić sobie na te obciążenia, wykorzystując dobrą koniunkturę w gospodarce. W 2015 roku szwedzkie PKB wzrosło o ponad 4 proc., w 2016 roku wzrost ma wynieść 3,8 proc.

W praktyce działania rządu mają polegać na zwiększeniu deficytu budżetowego, ograniczeniu funduszu na pomoc rozwojową dla biednych krajów, a także na rezygnacji z obniżek podatków, co było priorytetem poprzedniego centroprawicowego rządu.

Opozycja, w różnym stopniu, w zależności od ugrupowania, postuluje ograniczenie wydatków na politykę migracyjną.

"Jeszcze nigdy w historii nie zdarzyło się, aby wydatki na imigrantów były większe od budżetu wojska. To bardzo zła i nierozsądna tendencja" - twierdzi Oscar Sjoestedt, rzecznik ds. gospodarczych nacjonalistycznej partii Szwedzcy Demokraci.

W 2016 roku na wojsko i obronę cywilną rząd Szwecji przeznaczy 48 mld koron (5,23 mld euro).

Ze Sztokholmu Daniel Zyśk (PAP)

zys/ mmp/ mc/

Źródło:PAP
Tematy
Nowy etap inwestycji „GRZEGÓRZECKA 77” w Krakowie. Sprawdź!

Nowy etap inwestycji „GRZEGÓRZECKA 77” w Krakowie. Sprawdź!

Komentarze (20)

dodaj komentarz
~igor
gdyby jeszcze coś z tych imigrantów w perspektywie wyrosło dobrego - a to przecież wyrzucona kasa w błoto
~TK
bumbum and we have a damaged brain.
~tey
Ale lewacy Szwedów wzięli za pysk. Stalin lepiej by nie zrobił.
~jhgj
JUZ PO SZWDACH BEDA NASTEPNA ARABIA
~bumbum
Szwecja jest programem pilotażowym (eksperymentem), a ludzie, którzy za tym stoją nie są głupi. Po prostu nienawidzą Europy i mają taki kaprys by ją zniszczyć. Głupi są ludzie ciągle piszący o jakimś oddolnym "lewactwie". Bankierzy, magnaci medialni, oligarchowie mający amie NATO na posyłki - to są lewacy?
~bumbum
Koncern Bonniers kontroluje ponad 90% mediów w Szwecji, a rodzina Wallenbergów większość gospodarki. Bojówki urządzają w Szwecji naloty na mieszkania "ksenofobów" przy zupełnej bierności policji. A Polacy myślą, że mądrzejsi. Głosowaliście na Bolka, pozwoliliście się okraść w OFE, daliście sobie napluć w twarz banderowcom Koncern Bonniers kontroluje ponad 90% mediów w Szwecji, a rodzina Wallenbergów większość gospodarki. Bojówki urządzają w Szwecji naloty na mieszkania "ksenofobów" przy zupełnej bierności policji. A Polacy myślą, że mądrzejsi. Głosowaliście na Bolka, pozwoliliście się okraść w OFE, daliście sobie napluć w twarz banderowcom - wasze dzieci będą automatami uznająymi niższość wobec np. Murzynów., tak jak Szwedzi teraz. Kontrola mediów i oświaty robi swoje. Większość ludzi nawet nie wie, że jest kontrolowana, bo przecież jest tak dużo różnych gazet, można głosować i w ogóle pospólstwo rozgadane, tylko co jeden to głupszy.
~pa odpowiada ~bumbum
Możesz dać jakiś namiar na źródła onośnie tych nalotów bojówek na mieszkania ksenofobów?
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~narew
Polityczna poprawność wypaliła mózg .
~kobieta_sukcesu
No to u szwedzkich lewaków już rozpoczął się istny armagedon. Z woli rządzących nimi politycznych przygłupów zafundowali swoim miejscowym autochtonom samounicestwienie .Zawsze taki koniec czeka tych wszystkich którzy wyrzekają się własnej historii, kultury i tożsamości narodowej.

Powiązane: Unia zmaga się z napływem imigrantów

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki