Szwecja na imigrantów przeznaczy więcej niż na wojsko

Szwecja na imigrantów przeznaczy w roku 2016 więcej niż na wojsko i obronę cywilną - wynika z prognoz rządu w Sztokholmie. Taki priorytet jako "nierozsądny" krytykuje opozycja.

Szwecja na imigrantów przeznaczy więcej niż na wojsko
Szwecja na imigrantów przeznaczy więcej niż na wojsko (YAY Foto)

Nienotowany w historii wzrost wydatków na politykę migracyjną ma związek z rekordową liczbą 163 tys. wniosków o azyl, jakie w ubiegłym roku złożono w Szwecji. Wielu imigrantów wciąż przebywa w lokalach zastępczych, np. w salach gimnastycznych czy na kempingach.

Tylko w tym roku utrzymanie i integracja uchodźców będzie kosztować szwedzkich podatników 50,4 mld koron (ok. 5,5 mld euro). To aż o 31 mld koron (ok. 3,3 mld euro) więcej, niż pierwotnie zakładano w budżecie.

Jak wyliczyło ministerstwo finansów, przyjęcie tysięcy imigrantów spowoduje także nieplanowane wydatki związane z edukacją nowo przybyłych (100 mln koron), z nauką języka szwedzkiego (50 mln) oraz uznawaniem dyplomów i kwalifikacji zawodowych (112 mln).

Dodatkowo wzrosną nakłady na zapewnienie bezpieczeństwa w ośrodkach dla uchodźców. Więcej pieniędzy (53 mln) otrzyma policja na deportacje osób, którym odmówiono prawa pobytu.

Według socjaldemokratycznej minister finansów Magdaleny Andersson "wysokie wydatki związane z falą migracji utrzymają się do 2020 roku". Dowodzi ona, że Szwecja może pozwolić sobie na te obciążenia, wykorzystując dobrą koniunkturę w gospodarce. W 2015 roku szwedzkie PKB wzrosło o ponad 4 proc., w 2016 roku wzrost ma wynieść 3,8 proc.

W praktyce działania rządu mają polegać na zwiększeniu deficytu budżetowego, ograniczeniu funduszu na pomoc rozwojową dla biednych krajów, a także na rezygnacji z obniżek podatków, co było priorytetem poprzedniego centroprawicowego rządu.

Opozycja, w różnym stopniu, w zależności od ugrupowania, postuluje ograniczenie wydatków na politykę migracyjną.

"Jeszcze nigdy w historii nie zdarzyło się, aby wydatki na imigrantów były większe od budżetu wojska. To bardzo zła i nierozsądna tendencja" - twierdzi Oscar Sjoestedt, rzecznik ds. gospodarczych nacjonalistycznej partii Szwedzcy Demokraci.

W 2016 roku na wojsko i obronę cywilną rząd Szwecji przeznaczy 48 mld koron (5,23 mld euro).

Ze Sztokholmu Daniel Zyśk (PAP)

zys/ mmp/ mc/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 13 ~igor

gdyby jeszcze coś z tych imigrantów w perspektywie wyrosło dobrego - a to przecież wyrzucona kasa w błoto

! Odpowiedz
0 5 ~TK

bumbum and we have a damaged brain.

! Odpowiedz
0 28 ~tey

Ale lewacy Szwedów wzięli za pysk. Stalin lepiej by nie zrobił.

! Odpowiedz
1 21 ~jhgj

JUZ PO SZWDACH BEDA NASTEPNA ARABIA

! Odpowiedz
1 31 ~bumbum

Szwecja jest programem pilotażowym (eksperymentem), a ludzie, którzy za tym stoją nie są głupi. Po prostu nienawidzą Europy i mają taki kaprys by ją zniszczyć. Głupi są ludzie ciągle piszący o jakimś oddolnym "lewactwie". Bankierzy, magnaci medialni, oligarchowie mający amie NATO na posyłki - to są lewacy?

! Odpowiedz
1 29 ~bumbum

Koncern Bonniers kontroluje ponad 90% mediów w Szwecji, a rodzina Wallenbergów większość gospodarki. Bojówki urządzają w Szwecji naloty na mieszkania "ksenofobów" przy zupełnej bierności policji. A Polacy myślą, że mądrzejsi. Głosowaliście na Bolka, pozwoliliście się okraść w OFE, daliście sobie napluć w twarz banderowcom - wasze dzieci będą automatami uznająymi niższość wobec np. Murzynów., tak jak Szwedzi teraz. Kontrola mediów i oświaty robi swoje. Większość ludzi nawet nie wie, że jest kontrolowana, bo przecież jest tak dużo różnych gazet, można głosować i w ogóle pospólstwo rozgadane, tylko co jeden to głupszy.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 4 ~pa odpowiada ~bumbum

Możesz dać jakiś namiar na źródła onośnie tych nalotów bojówek na mieszkania ksenofobów?

! Odpowiedz
2 3 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 29 ~narew

Polityczna poprawność wypaliła mózg .

! Odpowiedz
0 36 ~kobieta_sukcesu

No to u szwedzkich lewaków już rozpoczął się istny armagedon. Z woli rządzących nimi politycznych przygłupów zafundowali swoim miejscowym autochtonom samounicestwienie .Zawsze taki koniec czeka tych wszystkich którzy wyrzekają się własnej historii, kultury i tożsamości narodowej.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
SEK -0,25% 0,4037
2019-06-27
USD/SEK 0,26% 9,2724
2019-06-27 14:14:56

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,2% IV 2019
PKB rdr 4,7% I kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,9% III 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 057,82 zł V 2019
Produkcja przemysłowa rdr 7,7% V 2019

Znajdź profil