Najlepsze lokaty bankowe na 6 miesięcy – marzec 2018 [Ranking Bankier.pl]

redaktor Bankier.pl

Zainteresowany przekazaniem oszczędności na półroczną lokatę, może otrzymać stawkę w wysokości 4,00 proc. w skali roku. Zysk z takiej inwestycji będzie jednak ograniczony ze względu na niską kwotę maksymalną. Klienci, którzy chcą wpłacić więcej niż 10 000 zł, muszą pogodzić się z oprocentowaniem niższym o co najmniej 1 pp.

W tym tygodniu przyglądamy się najlepszym ofertom lokat półrocznych. Aktualną czołówkę prezentujemy w trzech tabelach. Dwie z nich obejmują lokaty na 10 000 zł z zachowaniem podziału na oferty objęte dodatkowymi warunkami oraz propozycje, których takie ograniczenia nie dotyczą. Trzecie zestawienie zasilają najwyżej oprocentowane oferty, na które można wpłacić 100 000 zł. Jeśli bank pod daną marką posiada w ofercie większą liczbę lokat o podobnych parametrach, to do zestawienia trafił depozyt z najwyższą stawką.

Najlepsze lokaty bankowe na 6 miesięcy – marzec 2018 [Ranking Bankier.pl]
Najlepsze lokaty bankowe na 6 miesięcy – marzec 2018 [Ranking Bankier.pl] (fot. Andrzej Bogacz / FORUM)

Najlepsze lokaty na 6 miesięcy na 10 000 zł z dodatkowymi warunkami

Najwyższą stawkę na lokacie półrocznej daje w marcu Nest Lokata Witaj od Nest Banku, która pozostaje liderem zestawienia na 10 000 zł z uwzględnieniem dodatkowych warunków. 4,00 proc. w skali roku mogą otrzymać klienci, którzy do tej pory nie korzystali z usług banku, a ponadto założą konto osobiste i będą dokonywać jego zasileń otrzymywanym wynagrodzeniem w kwocie min. 2500 zł. Otrzymanie takiej stawki jest również możliwe pod warunkiem wysłania z konta firmowego przelewu na rachunek ZUS lub US oraz zagwarantowania na nie wpływu łącznego w wysokości 6000 zł.

Najlepsze lokaty 6M na 10 000 zł z dodatkowymi warunkami

Lp.

Bank

Lokata

Oproc.

Zysk

Warunki

1.

Nest Bank


Nest Lokata Witaj

4,00%

163,32 zł

posiadanie konta; tylko dla nowych klientów, którzy zapewnią:

a) wpływ wynagrodzenia na ROR w kwocie min. 2500 zł

lub

b) wpływy na rachunek firmowy w kwocie min. 6000 zł oraz zrealizują zaliczkę podatku dochodowego do US-u lub płatność składki do ZUS-u

2.

Idea Bank


Lokata na nowe środki PLUS

3,00%

122,49 zł

posiadanie konta; dla nowych środków

Lion’s Bank


Lokata Desire PLUS

3,00%

122,49 zł

posiadanie konta; dla nowych środków

3.

Alior Bank

Lokata internetowa (dla nowego klienta)

2,50%

102,08 zł

tylko dla nowych klientów banku.

Toyota Bank


Lokata Sprint na 180 dni


2,50%

102,08 zł

posiadanie konta

4.

BOŚ Bank


EKOlokata Zyskowna

2,30%

93,92 zł

posiadanie konta i aktywne korzystanie z karty debetowej; dla nowych środków

neoBank


energoLOKATA 6M


2,30%

93,92 zł

posiadanie konta lub portfela depozytowego w banku; tylko dla nowych klientów

5.

Bank Zachodni WBK


Lokata bonusowa


1,90%

77,58 zł

dostępna tylko w oddziale po złożeniu wniosku o ubezpieczenie lub kartę kredytową; posiadanie konta osobistego w przypadku wyboru ubezpieczenia

Sprawdź pozostałe lokaty w zestawieniu »

Źródło: Bankier.pl, stan na 19.03.2018 r.

Druga pozycja również pozostała niezagrożona. Znalazły się na niej propozycje od Idea Banku oraz Lion’s Banku. Zarówno Lokata na Nowe Środki PLUS, jak i Lokata Desire PLUS wymagają od klienta posiadania konta osobistego oraz wpłacenia na rachunek lokaty nowych środków. Wybierając jedną z tych propozycji, można otrzymać stawkę w wysokości 3,00 proc. w skali roku.

0,50 pp. mniej mają do zaoferowania dwie lokaty zajmujące trzecie miejsce w tabeli. Pierwszą z nich jest Lokata internetowa dla nowych klientów od Alior Banku, której podstawowym warunkiem jest posiadanie statusu nowego klienta. Oferta jest dostępna wyłącznie online. Z kolei Lokata Sprint na 180 dni to produkt przygotowany przez Toyota Bank. Zgromadzone oszczędności można na niego przekazać, jeśli bank prowadzi na rzecz klienta konto osobiste.

Najlepsze lokaty na 6 miesięcy na 10 000 zł bez dodatkowych warunków

Na lepsze oprocentowanie niż przed miesiącem mogą liczyć klienci, którzy są zwolennikami depozytów w standardzie, czyli takich ofert, które nie wiążą z bankiem umowami o dodatkowe produkty bankowe lub nie stawiają innych warunków dotyczących środków lub statusu klienta.  

Najlepszą ofertę tego typu na 10 000 zł ma aktualnie Inbank, który zakładającym Lokatę standardową „wypłaci” 2,40 proc. w skali roku. O lokatę można się starać przez internet, zakładając uprzednio profil w bankowości internetowej. Oszczędności przekazane Inbankowi są chronione przez estoński system gwarantowania depozytów.

Najlepsze lokaty 6M na 10 000 zł bez dodatkowych warunków

Lp.

Bank

Lokata

Oproc.

Zysk

1.

Inbank

Lokata standardowa

2,40%

98,00 zł

2.

Idea Bank

Lokata Skarbonka

2,30%

93,92 zł

3.

Polski Bank Spółdzielczy w Ciechanowie

e-Lokata granatowa

2,15%

87,78 zł

4.

BOŚ Bank

EKOlokata Zyskowna

1,70%

69,41 zł

Toyota Bank

Lokata Standard

1,70%

69,41 zł

5.

Getin Bank

e-Lokata Tradycyjna

1,65%

67,37 zł

Sprawdź pozostałe lokaty w zestawieniu »

Źródło: Bankier.pl, stan na 19.03.2018 r.

Jeszcze tylko dwa banki zaproponują stawkę w wysokości min. 2 proc. w skali roku. Pierwszym z nich jest Idea Bank zajmujący drugą pozycję z Lokatą Skarbonka oprocentowaną na 2,30 proc. w skali roku. Drugim, zamykającym jednocześnie TOP3 zestawienia, jest Polski Bank Spółdzielczy w Ciechanowie, który proponuje zainteresowanym 2,15 proc. w skali roku.

Najlepsze lokaty na 6 miesięcy na 100 000 zł

Lokata na Nowe Środki PLUS (Idea Bank) oraz Lokata Desire PLUS (Lion’s Bank) nie przedarły się na najwyższy stopień podium pierwszego zestawienia, ale w związku z niską kwotą maksymalną Nest Lokaty Witaj (10 000 zł), bez problemu znalazły się na pierwszym miejscu najlepszych lokat na 100 000 zł. Stawka na wspomnianych depozytach wynosi tyle samo, co dla dziesięciokrotnie niższej kwoty, czyli 3,00 proc. w skali roku. Warunki, które musi spełnić klient, również pozostały niezmienne. Lokatę można założyć, o ile posiada się konto osobiste i wpłaci nowe środki.  

Najlepsze lokaty 6-miesięczne dla 100 000 zł

Lp.

Bank

Lokata

Oproc.

Zysk

Warunki

1.

Idea Bank


Lokata na nowe środki PLUS


3,00%

1 224,98 zł

posiadanie konta; dla nowych środków, zakładana przez bankowość internetową lub mobilną

Lion’s Bank


Lokata Desire PLUS


3,00%

1 224,98 zł

posiadanie konta; dla nowych środków

2.

Alior Bank


Lokata internetowa (dla nowych klientów)

2,50%

1 020,81 zł

tylko dla nowych klientów banku, zakładana on-line

3.

Nest Bank


Nest Lokata Lojalna


2,35%

959,57 zł

posiadanie konta oraz zapewnienie:

a) wpływu wynagrodzenia na ROR w kwocie min. 2500 zł/m-c

lub

b) wpływów na rachunek firmowy w kwocie min. 6000 zł/m-c oraz zrealizowanie zaliczki podatku dochodowego do US-u lub płatności składki do ZUS-u

4.

BOŚ Bank


EKOlokata Zyskowna

2,30%

939,15 zł

posiadanie konta i aktywne korzystanie z karty debetowej; dla nowych środków

neoBank


energoLOKATA 6M

2,30%

939,15 zł

posiadanie konta lub portfela depozytowego w banku; tylko dla nowych klientów; zakładana przez bankowość internetową

5.

Polski Bank Spółdzielczy w Ciechanowie

e-Lokata granatowa

2,15%

877,91 zł

zakładana on-line

Sprawdź pozostałe miejsca w zestawieniu »

Źródło: Bankier.pl, stan na 19.03.2018 r.

Na miejscu wicelidera uplasowała się Lokata internetowa dla nowych klientów od Alior Banku, która posiada oprocentowanie w wysokości 2,50 proc. w skali roku. Depozyt jest zarezerwowany dla osób, które nie będą posiadały z Alior Bankiem żadnej aktywnej umowy w dniu zakładania lokaty. Oferta jest dostępna na stronie internetowej banku.

Pierwszą trójkę uzupełnia Nest Lokata Lojalna od Nest Banku na 2,35 proc. w stosunku rocznym. Warunki lokaty są zbliżone do Nest Lokaty Witaj, jednak podstawową różnicą, poza wysokością oprocentowania, jest brak konieczności posiadania statusu nowego klienta, znacznie wyższa kwota maksymalna oraz częstotliwość gwarantowania wpływów na konto. W przypadku Nest Lokaty Lojalnej jej posiadacz ma obowiązek zapewnienia, że wynagrodzenie będzie zasilać konto każdego miesiąca trwania umowy o lokatę. Dotyczy to także ewentualnych wpływów na konto firmowe oraz realizowania płatności na rachunek ZUS lub US. Kwoty wymaganych zasileń pozostają bez zmian.

Najlepsze lokaty półroczne – sytuacja na rynku

Czytelnicy śledzący stawki na półrocznych lokatach bankowych mogą zaliczyć marzec do grona miesięcy, w których odnotowano wzrosty na niektórych propozycjach. Więcej zarobią klienci, którzy byli zainteresowani ofertami od BOŚ Banku, Idea Banku oraz Inbanku.

Najbardziej widoczną zmianą jest wzrost maksymalnej stawki dostępnej na lokatach bez dodatkowych warunków dla kwoty 10 000 zł. Wcześniej było to 2,15 proc. w skali roku, które oferował (i wciąż oferuje) Bank Spółdzielczy w Ciechanowie na e-Lokacie granatowej. Aktualnie można otrzymać o 0,25 pp. więcej, czyli 2,40 proc. rocznie za sprawą Inbanku. Lider z ubiegłego miesiąca nie utrzymał jednak drugiego miejsca zestawienia. Idea Bank zaktualizował warunki Lokaty Skarbonka i od niedawna można założyć ten depozyt także na 6 miesięcy. Stawka na wspomnianym depozycie wynosi 2,30 proc. w stosunku rocznym.

Pozostałe tabele również nie uniknęły roszad. Winnym jest tutaj BOŚ Bank, który uruchomił nową edycję EKOlokaty Zyskownej. Kolejna odsłona promocji zakłada otrzymanie wyższej o 0,10 pp. stawki w wariancie uwzględniającym ulokowanie nowych środków.

Zainteresowany przekazaniem oszczędności na półroczną lokatę, może otrzymać stawkę w wysokości 4,00 proc. w skali roku. Zysk z takiej lokaty będzie jednak ograniczony ze względu na niską kwotę maksymalną. Klienci, którzy chcą wpłacić więcej niż 10 000 zł, muszą pogodzić się z oprocentowaniem niższym o co najmniej 1 pp.

W tym tygodniu przyglądamy się najlepszym ofertom lokat półrocznych. Aktualną czołówkę prezentujemy w trzech tabelach. Dwie z nich obejmują lokaty na 10 000 zł z zachowaniem podziału na oferty objęte dodatkowymi warunkami oraz propozycje, których takie ograniczenia nie dotyczą. Trzecie zestawienie zasilają najwyżej oprocentowane propozycje, na które można wpłacić 100 000 zł. Jeśli bank pod daną marką posiada w ofercie większą liczbę lokat o podobnych parametrach, to do zestawienia trafił depozyt z najwyższą stawką.

Fotka

Najlepsze lokaty na 6 miesięcy na 10 000 zł z dodatkowymi warunkami

Najwyższą stawkę na lokacie półrocznej daje w marcu Nest Lokata Witaj od Nest Banku, która pozostaje liderem zestawienia na 10 000 zł z uwzględnieniem dodatkowych warunków. 4,00 proc. w skali roku mogą otrzymać klienci, którzy do tej pory nie korzystali z usług banku, a ponadto założą konto osobiste i będą dokonywać jego zasileń otrzymywanym wynagrodzeniem w kwocie min. 2 500 zł. Otrzymanie takiej stawki jest również możliwe, pod warunkiem wysłania z konta firmowego przelewu na rachunek ZUS lub US oraz zagwarantowania na nie wpływu łącznego w wysokości 6 000 zł.

Najlepsze lokaty 6M na 10 000 zł z dodatkowymi warunkami

Lp.

Bank

Lokata

Oproc.

Zysk

Warunki

1.

Nest Bank

Nest Lokata Witaj

4,00%

163,32 zł

posiadanie konta; tylko dla nowych klientów, którzy zapewnią:

a) wpływ wynagrodzenia na ROR w kwocie min. 2500 zł

lub

b) wpływy na rachunek firmowy w kwocie min. 6000 zł oraz zrealizują zaliczkę podatku dochodowego do US-u lub płatność składki do ZUS-u

2.

Idea Bank

Lokata na nowe środki PLUS

3,00%

122,49 zł

posiadanie konta; dla nowych środków

Lion’s Bank

Lokata Desire PLUS

3,00%

122,49 zł

posiadanie konta; dla nowych środków

3.

Alior Bank

Lokata internetowa (dla nowego klienta)

2,50%

102,08 zł

tylko dla nowych klientów banku.

Toyota Bank

Lokata Sprint na 180 dni

2,50%

102,08 zł

posiadanie konta

4.

BOŚ Bank

EKOlokata Zyskowna

2,30%

93,92 zł

posiadanie konta i aktywne korzystanie z karty debetowej; dla nowych środków

neoBank

energoLOKATA 6M

2,30%

93,92 zł

posiadanie konta lub portfela depozytowego w banku; tylko dla nowych klientów

5.

Bank Zachodni WBK

Lokata bonusowa

1,90%

77,58 zł

dostępna tylko w oddziale po złożeniu wniosku o ubezpieczenie lub kartę kredytową; posiadanie konta osobistego w przypadku wyboru ubezpieczenia

Sprawdź pozostałe lokaty w zestawieniu »

Źródło: Bankier.pl, stan na 19.03.2018 r.

Druga pozycja również pozostała niezagrożona. Znalazły się na niej propozycje od Idea Banku oraz Lion’s Banku. Zarówno Lokata na Nowe Środki PLUS, jak i Lokata Desire PLUS wymagają od klienta posiadania konta osobistego oraz wpłacenia na rachunek lokaty nowych środków. Wybierając jedną z tych propozycji, można otrzymać stawkę w wysokości 3,00 proc. w skali roku.

0,50 pp. mniej mają do zaoferowania dwie lokaty zajmujące trzecie miejsce w tabeli. Pierwszą z nich jest Lokata internetowa dla nowych klientów od Alior Banku, której podstawowym warunkiem jest posiadanie statusu nowego klienta. Oferta jest dostępna wyłącznie online. Z kolei Lokata Sprint na 180 dni to produkt przygotowany przez Toyota Bank. Zgromadzone oszczędności można na niego przekazać, jeśli bank prowadzi na rzecz klienta konto osobiste.

Najlepsze lokaty na 6 miesięcy na 10 000 zł bez dodatkowych warunków

Na lepsze oprocentowanie niż przed miesiącem mogą liczyć klienci, którzy są zwolennikami depozytów w standardzie, czyli takich ofert, które nie wiążą z bankiem umowami o dodatkowe produkty bankowe lub nie stawiają innych warunków dotyczących środków lub statusu klienta.  

Najlepszą ofertę tego typu na 10 000 zł ma aktualnie Inbank, który zakładającym Lokatę standardową „wypłaci” 2,40 proc. w skali roku. O lokatę można się starać przez internet, zakładając uprzednio profil w bankowości internetowej. Oszczędności przekazane Inbankowi są chronione przez estoński system gwarantowania depozytów.

Najlepsze lokaty 6M na 10 000 zł bez dodatkowych warunków

Lp.

Bank

Lokata

Oproc.

Zysk

1.

Inbank

Lokata standardowa

2,40%

98,00 zł

2.

Idea Bank

Lokata Skarbonka

2,30%

93,92 zł

3.

Polski Bank Spółdzielczy w Ciechanowie

e-Lokata granatowa

2,15%

87,78 zł

4.

BOŚ Bank

EKOlokata Zyskowna

1,70%

69,41 zł

Toyota Bank

Lokata Standard

1,70%

69,41 zł

5.

Getin Bank

e-Lokata Tradycyjna

1,65%

67,37 zł

Sprawdź pozostałe lokaty w zestawieniu »

Źródło: Bankier.pl, stan na 19.03.2018 r.

Jeszcze tylko dwa banki zaproponują stawkę w wysokości min. 2 proc. w skali roku. Pierwszym z nich jest Idea Bank zajmujący drugą pozycję z Lokatą Skarbonka oprocentowaną na 2,30 proc. w skali roku. Drugim, zamykającym jednocześnie TOP3 zestawienia, jest Polski Bank Spółdzielczy w Ciechanowie, który proponuje zainteresowanym 2,15 proc. w skali roku.

Najlepsze lokaty na 6 miesięcy na 100 000 zł

Lokata na Nowe Środki PLUS (Idea Bank) oraz Lokata Desire PLUS (Lion’s Bank) nie przedarły się na najwyższy stopień podium pierwszego zestawienia, ale w związku z niską kwotą maksymalną Nest Lokaty Witaj (10 000 zł), bez problemu znalazły się na pierwszym miejscu najlepszych lokat na 100 000 zł. Stawka na wspomnianych depozytach wynosi tyle samo, co dla dziesięciokrotnie niższej kwoty, czyli 3,00 proc. w skali roku. Warunki, które musi spełnić klient, również pozostały niezmienne. Lokatę można założyć, o ile posiada się konto osobiste i wpłaci nowe środki.  

Najlepsze lokaty 6-miesięczne dla 100 000 zł

Lp.

Bank

Lokata

Oproc.

Zysk

Warunki

1.

Idea Bank

Lokata na nowe środki PLUS

3,00%

1 224,98 zł

posiadanie konta; dla nowych środków, zakładana przez bankowość internetową lub mobilną

Lion’s Bank

Lokata Desire PLUS

3,00%

1 224,98 zł

posiadanie konta; dla nowych środków

2.

Alior Bank

Lokata internetowa (dla nowych klientów)

2,50%

1 020,81 zł

tylko dla nowych klientów banku, zakładana on-line

3.

Nest Bank

Nest Lokata Lojalna

2,35%

959,57 zł

posiadanie konta oraz zapewnienie:

a) wpływu wynagrodzenia na ROR w kwocie min. 2500 zł/m-c

lub

b) wpływów na rachunek firmowy w kwocie min. 6000 zł/m-c oraz zrealizowanie zaliczki podatku dochodowego do US-u lub płatności składki do ZUS-u

4.

BOŚ Bank

EKOlokata Zyskowna

2,30%

939,15 zł

posiadanie konta i aktywne korzystanie z karty debetowej; dla nowych środków

neoBank

energoLOKATA 6M

2,30%

939,15 zł

posiadanie konta lub portfela depozytowego w banku; tylko dla nowych klientów; zakładana przez bankowość internetową

5.

Polski Bank Spółdzielczy w Ciechanowie

e-Lokata granatowa

2,15%

877,91 zł

zakładana on-line

Sprawdź pozostałe miejsca w zestawieniu »

Źródło: Bankier.pl, stan na 19.03.2018 r.

Na miejscu wicelidera uplasowała się Lokata internetowa dla nowych klientów od Alior Banku, która posiada oprocentowanie w wysokości 2,50 proc. w skali roku. Depozyt jest zarezerwowany dla osób, które nie będą posiadały z Alior Bankiem żadnej aktywnej umowy w dniu zakładania lokaty. Oferta jest dostępna na stronie internetowej banku.

Pierwszą trójkę uzupełnia Nest Lokata Lojalna od Nest Banku na 2,35 proc. w stosunku rocznym. Warunki lokaty są zbliżone do Nest Lokaty Witaj, jednak podstawową różnicą, poza wysokością oprocentowania, jest brak konieczności posiadania statusu nowego klienta, znacznie wyższa kwota maksymalna oraz częstotliwość gwarantowania wpływów na konto. W przypadku Nest Lokaty Lojalnej jej posiadacz ma obowiązek zapewnienia, że wynagrodzenie będzie zasilać konto każdego miesiąca trwania umowy o lokatę. Dotyczy to także ewentualnych wpływów na konto firmowe oraz realizowania płatności na rachunek ZUS lub US. Kwoty wymaganych zasileń pozostają bez zmian.

Najlepsze lokaty półroczne – sytuacja na rynku

Czytelnicy śledzący stawki na półrocznych lokatach bankowych mogą zaliczyć marzec do grona miesięcy, w których odnotowano wzrosty na niektórych propozycjach. Więcej zarobią klienci, którzy byli zainteresowani ofertami od BOŚ Banku, Idea Banku oraz Inbanku.

Najbardziej widoczną zmianą jest wzrost maksymalnej stawki dostępnej na lokatach bez dodatkowych warunków dla kwoty 10 000 zł. Wcześniej było to 2,15 proc. w skali roku, które oferował (i wciąż oferuje) Bank Spółdzielczy w Ciechanowie na e-Lokacie granatowej. Aktualnie można otrzymać o 0,25 pp. więcej, czyli 2,40 proc. rocznie. Lider z ubiegłego miesiąca nie utrzymał jednak drugiego miejsca zestawienia. Idea Bank zaktualizował warunki Lokaty Skarbonka i od niedawna można założyć ten depozyt także na 6 miesięcy. Stawka na wspomnianym depozycie wynosi 2,30 proc. w stosunku rocznym.

Pozostałe tabele również nie uniknęły roszad. Winnym jest tutaj BOŚ Bank, który uruchomił nową edycję EKOlokaty Zyskownej. Kolejna odsłona promocji zakłada otrzymanie wyższej o 0,10 pp. stawki w wariancie uwzględniającym ulokowanie nowych środków. 

Monika Dekrewicz

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 zxcpc

Deponowana kwota - 100 000 zł
Podatek - 283,63 zł
Zysk netto - 1 204,67

Proszę nie wprowadzać ludzi w błąd.
1 224,98 zł - 1 204,67 = 20, 31 zł mniej.

Przy obliczaniu zysku z lokaty, należy uwzględnić ilość dni, czyli 180.
A nie ilość miesięcy, czyli 6 miesięcy.
Różnica w zysku to 20, 31 zł. mniej.

Realny zysk z lokaty, to 1 204,67 (dla lokaty na 6 m-cy na 3% dla kwoty 100.000zł)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 3 mhm

Ponawiam prośbę o zamieszczanie czwartej tabeli „Najlepsze lokaty na 100 000 zł bez dodatkowych warunków”.

! Odpowiedz
1 2 droolmaster

Po co blokowac kapitał na lokacie skoro konta oszczędnosciowe daja podobne oprocentowanie
milenium 2,7% BGZoptima 2,5 %?

! Odpowiedz
0 1 mhm

1. Bo może to być prostsze, niż kombinowanie z „nowymi środkami” na kontach oszczędnościowych.

2. Bo uzyskuje się gwarancję utrzymania oprocentowania na pół roku (a nie np. 3 miesiące).

3. Bo przeważnie na lokatach można ulokować większe środki (choć Millennium podniosło już limit na koncie oszczędnościowym to 200 tys. zł, ale jednak dla niektórych oże to być mało).

Ale ogólnie masz rację ;)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz