REKLAMA
NIE PRZEGAP

Nagły krach czy manipulacja na rynku złota i srebra?

2021-08-09 09:28
publikacja
2021-08-09 09:28
Nagły krach czy manipulacja na rynku złota i srebra?
Nagły krach czy manipulacja na rynku złota i srebra?
/ Shutterstock

W nocy z niedzieli na poniedziałek doszło do gwałtownego spadku notowań kontraktów terminowych na złoto i srebro. Trudno przesądzić, czy był to kolejny w ostatnich latach „błąd systemu”, czy też próba manipulacji rynkiem.

Po północy na amerykańskich kontraktach terminowych na złoto zaczęły dziać się bardzo dziwne rzeczy. Przy braku nowych informacji i spokoju na innych rynkach finansowych notowania kontraktów na złoto w ciągu 30 minut zanurkowały o blisko 4%, spadając z ok. 1754 USD do 1686 USD/oz.

Nie był to jednak typowy „nagły krach” (ang. flash crash), jakie w poprzednich latach obserwowaliśmy na rynkach walutowych czy na rynku srebra. Nie widać też podobieństw do najsłynniejszej takiej obsuwy na Wall Street z maja 2010 roku. Bo tym razem notowania złota potrzebowały ponad dwóch godzin, aby (i tak nie w pełni) odrobić początkowe straty. W poniedziałek o 9:25 kontraktami na złoto handlowano po cenie 1 747,95 USD za uncję, a więc wciąż o prawie 1% niższej niż przed weekendem.

Podobnie reagowały też kontrakty na srebro, które w niespełna pół godziny poleciały w dół z 24,16 USD do 22,24 USD/oz. Do rana ceny białego metalu powróciły w rejon 24 USD, choć wciąż były notowane o 1,8% niżej niż na piątkowym zamknięciu.

Cały ten krach nie przypominał efektu błędu maklera bądź awarii oprogramowania. Albowiem ktoś rzucił na rynek zlecenia opiewające na ok. 24 000 kontraktów o wartości nominalnej ponad 4 mld dolarów. W ten sposób „wyczyszczony” został arkusz zleceń i uruchomione zlecenia obronne (stop loss) leżące w pobliżu 1 750 USD.

Ponadto ten ktoś miał ułatwione zadanie ze względu na bardzo niską płynność rynku. Inwestorzy z Europy na ogół już spali, a w Stanach Zjednoczonych było to jeszcze niedzielne popołudnie. Dodatkowo nieobecni byli gracze z Japonii i Singapuru, gdzie są dziś święta państwowe. Był to więc idealny moment na przeprowadzenie tego typu operacji.

Za hipotezą o zaaranżowanej manipulacji rynkiem opowiada się doświadczony inwestor Peter Brandt. „Podobne zachowanie rynku kontraktów terminowych na złoto i srebro widziałem już wielokrotnie w ciągu lat. Nosi ono odciski palców banku lub firmy brokerskiej zmuszającej do zamknięcia pozycji dużego zlewarowanego spekulanta” – napisał Brandt na Twitterze.

Teraz piłka jest po stronie amerykańskiego nadzoru nad rynkami towarowymi (CFTC), która powinna „z urzędu” zająć się sprawą i wyjaśnić całe zdarzenie. Jest to też chyba kolejny argument za tym, aby wreszcie zerwać z fikcją 24-godzinnego handlu na światowych rynkach walutowych. Wiadomo przecież, że są takie godziny, gdy płynność na wielu rynkach jest iluzoryczna. A to tylko zachęca do manipulacji, jakie w biały dzień byłyby niewykonalne.

Krzysztof Kolany

Źródło:
Tematy
Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Komentarze (82)

dodaj komentarz
historykgpw
Złodziej przychodzi pod osłoną nocy, kiedy wszyscy śpią.
sel
Niby spadek ceny papierowego złota i srebra , a prawdziwe srebro powyżej 30$ za uncję...
sel
Złoto i srebro wracają jako podstawowe waluty akceptowane na całym świecie , jedyne których nie można dodrukować , a teraz nie będzie można zmanipulować tyle ,że papierowego złota jest już kilkadziesiąt razy więcej bez pokrycia w metalu i trzeba od tego uciekać bo nie będzie akceptowane...
the_mind_renewed
Panowie błagam puknijcie tak na -100$ co to dla was FED wam się odwzajemni po stokroć. Błagam modlitwę do was zanoszę !
itso_a_dlaczego
''sel 2021-08-09 10:34''
Jest ogromne ciśnienie na prawdziwy metal, ale trzeba pozbyć się PAPIEROWEGO

ogromne ciśnienie będziesz miał jak ci obce wojska wjadą i aby mieć na wojnę pierwsze czego będą szukać to złota
sel
A ty schowasz przed nimi dolary akcje obligacje i komputerek z bitcoinem
onlyv8engine
nie masz pojecia o gospodarce i surowcach. Bezpowrotnie tracisz czas wypisując tu polityczne bzdety i mongolskie teorie ekonomiczne. Kiedyś juz niejaki F.DRoosvelt chciał to zrobić. I z jakim skutkiem ? 5%
drzaraza
Dzięki za troskę, ale swojej blachy nie sprzedaję. Na życie i zbytki mi starcza sprzedam kiedyś lub wcale najwyżej będzie fajny spadek.
innowierca
No sprzedawac to nie. Jezeli spadnie jeszcze o 100 USD to dokupic, szczegolnie jesli
masz pieniadze i nie bedziesz potrzebowal sprzedawac bo musisz, tylko kiedy chcesz :) Gdyby spadlo do 1000 USD - uncja to dokup wiecej ::)) Ulica brala po 1900 - 2000 uncja ma pecha. Ale nie do konca. W ciagu 10 lat moze byc 1000 uncja ale i 3000
No sprzedawac to nie. Jezeli spadnie jeszcze o 100 USD to dokupic, szczegolnie jesli
masz pieniadze i nie bedziesz potrzebowal sprzedawac bo musisz, tylko kiedy chcesz :) Gdyby spadlo do 1000 USD - uncja to dokup wiecej ::)) Ulica brala po 1900 - 2000 uncja ma pecha. Ale nie do konca. W ciagu 10 lat moze byc 1000 uncja ale i 3000 :) Kto wie?? Ci co maja troche wiecej pieniedzy po prostu kupuja nie przejmujac
sie czasem ani cena.
lightning_network odpowiada innowierca
Wypisz wymaluj strategia zakupu BTC (tylko zwroty jakby kosmicznie większe, jak do tej pory)

Powiązane: W co warto teraz zainwestować?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki