REKLAMA

Kiedy otrzymam zwrot podatku za 2015?

Weronika Szkwarek2016-03-03 08:10redaktor Bankier.pl
publikacja
2016-03-03 08:10

Do końca lutego pracodawca miał obowiązek dostarczyć nam PIT-11, na podstawie którego należy sporządzić zeznanie roczne. Nadpłata podatku wykazana w informacji PIT-37 zostanie nam przekazana w terminie 3 miesięcy od momentu złożenia deklaracji, kiedy dokładnie otrzymamy zwrot za 2015?

Według ordynacji podatkowej nadpłata podatku podlega zwrotowi w terminie 3 miesięcy od dnia złożenia deklaracji lub w terminie 2 miesięcy od daty złożenia korekty, jeśli korekta była złożona po miesiącu lub później od złożenia właściwej deklaracji. Podatnik, który złoży swój PIT w ostatni możliwy dzień, czyli 2 maja, na zwrot może poczekać nawet do końca lipca 2016 roku.

» NIE ROZLICZYŁEŚ JESZCZE PIT-u? POBIERZ BEZPŁATNY PROGRAM na Bankier.pl!

fot. Wojciech Robakowski / / Puls Biznesu

Kiedy zwrot podatku - aplikacje

Jeszcze dwa lata temu dumnie mówiono o serii aplikacji urzędów skarbowych, które miały wskazać podatnikom stan realizacji zwrotów z zeznań rocznych. Do 2016 roku przetrwały jedynie dwa portale:

  • jeden z nich dotyczy województwa dolnośląskiego zwroty.is.wroc.pl - jednak nie został jeszcze zaktualizowany,

  • drugi już teraz obsługuje zeznania z województwa śląskiego - www.isnet.katowice.pl/zwroty/.

Aby uzyskać informację o planowanym zwrocie podatku, należy podać:

  • numer identyfikacyjny PESEL lub NIP pierwszego podatnika na zeznaniu,
  • kwotę przychodu za 2015 - wartość przychodu w pełnych zł (końcówki kwot wynoszące mniej niż 50 groszy pomija się, a te wynoszące 50 i więcej groszy podwyższa się do pełnych złotych).

Pozostałe serwisy, na których można było sprawdzić stan rozliczenia swojej deklaracji, aktualnie nie funkcjonują (mowa o Warszawie, Gdańsku i Opolu).

Kto dostanie zwrot podatku szybciej

Niektórzy podatnicy otrzymają zwrot podatku szybciej niż inni - mogą na to liczyć beneficjenci Karty Dużej Rodziny. W rozmowie z Bankier.pl informację tę potwierdza biuro prasowe Ministerstwa Finansów: – Wychodząc naprzeciw społecznym oczekiwaniom, w ramach wspierania rodzin wielodzietnych, Ministerstwo Finansów w 2016 r. kontynuuje akcję preferencyjnego zwrotu przez organy podatkowe nadpłaty podatku dochodowego od osób fizycznych dla rodzin wielodzietnych w terminie 30 dni. Szybszy zwrot przysługuje podatnikom posiadającym uprawnienia na podstawie ustawy z 5 grudnia 2014 r. o Karcie Dużej Rodziny.

O ile nie złożymy stosownego druku, pieniądze ze skarbówki otrzymamy przekazem pocztowym. Dlatego też, aby nie czekać na listonosza ze zwrotem nadpłaconego podatku, możemy dołączyć do deklaracji druk aktualizujący ZAP-3 i wskazać na nim numer konta, na które ma zostać wykonany przelew. Dzięki tej metodzie o parę dni szybciej otrzymamy zwrot podatku i unikniemy opłaty za usługę pocztową.

Wyjąwszy rodziny wielodzietne, trudno o potwierdzone sposoby na skrócenie czasu oczekiwania na zwrot nadpłaconego podatku. Choć nie jest to regułą, w wielu urzędach skarbowych na szybszy zwrot mogą liczyć ci podatnicy, którzy nie czekając na koniec kwietnia, rozliczą się z fiskusem wcześniej - choćby w marcu.  

Źródło:
Weronika Szkwarek
Weronika Szkwarek
redaktor Bankier.pl

Zajmuje się tematyką prawa pracy. Pisze o związanych z nim nadużyciach i wyzwaniach, jakie stoją przed obecnym rynkiem pracownika. W swoich artykułach zajmuje się również problemami polskich i zagranicznych konsumentów. Autorka cyklu "Życie po etacie", w którym opowiada historie osób decydujących się na zamianę umowy o pracę na własną działalność gospodarczą.

Tematy
Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Komentarze (95)

dodaj komentarz
~Ala1981
Po więcej informacji zapraszam http://www.lexagit.pl/koniec-lipca-oznacza-zwrot-nadplaty-pit/
~kasia
Witam ja też złożyłam pod koniec marca i do dzisiaj nie mam na koncie! Złożyłam w warszawie Praga czy może ktoś wie czemu jeszcze nie mam zwrotu?
~Anja
Takie pytanie od paru dni sprawdzalam stan konta gdyz ponad 3 miesiace temu skladalam deklaracje roczna i okazalo ze bank odeslal pieniadze spowrotem do us pojechalam zalatwilam zeby przelali je na inne konto ile moze to trwac?
~Milik
Pit zlozylam 3 marca I ciagle czekam na zwrot....
~niezadwolona
Dziś minęły 3 miesiące i nic .Tak działa Elbląg
~Kuba
Mi jutro mijaja 3 i tez nic.
Wieliczka
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~Wojenka
Inowrocław. Od trzech lat zawsze trzy miesiące czekam:-[
~dana
ja wysłalam25.02. i nic, a dzis 1.06.2016
~Zbychu
Wejherowo cos sie ruszyło , ? Dostał ktoś czekam już prawie 3 miesiące

Powiązane: Rozliczenia podatkowe - PIT 2015

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki