REKLAMA

RAPORT CENEANa propozycjach Lewicy skorzysta najwięcej osób, pomysły KO są najdroższe. Obietnice wyborcze pod lupą ekspertów

Katarzyna Waś-Smarczewska2023-10-12 10:20redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-10-12 10:20

Na propozycjach Lewicy dotyczących podatku PIT i świadczeń skorzystaliby wszyscy pracujący z wyjątkiem 10 proc. najlepiej zarabiających. Na propozycji KO zyska większość, ale te pomysły są też najbardziej kosztowne dla budżetu - wynika z analizy ekspertów CenEA.

Na propozycjach Lewicy skorzysta najwięcej osób, pomysły KO są najdroższe. Obietnice wyborcze pod lupą ekspertów
Na propozycjach Lewicy skorzysta najwięcej osób, pomysły KO są najdroższe. Obietnice wyborcze pod lupą ekspertów
fot. Dawid Tatarkiewicz / / ZUMA Press
Darmowy program do rozliczania
PIT 2023/2024
Pobierz e-pity 2023 Uruchom on-line

Wśród obietnic i programów wyborczych komitety przedstawiły między innymi na podatki i świadczenia. Eksperci CenEA policzyli, ile kosztowałaby ich realizacja oraz kto zyskuje, a kto traci na pomysłach wybranych partii. Pokazano to na wykresach, które zamieszczamy poniżej.

Wpływ proponowanych przez komitety rozwiązań przedstawiony jest zarówno od strony ich konsekwencji dla sektora finansów publicznych, jak i w odniesieniu do wynikających z nich korzyści/strat gospodarstw domowych w rozbiciu na dochodowe grupy decylowe - tłumaczą eksperci.

Co ważne, raport omawia propozycje podatkowo-składkowe Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi, Nowej Lewicy i Konfederacji. Bez PiS, bo ten komitet nie wskazał w programie wyborczym żadnych konkretów (poza waloryzacją 500+ od stycznia). "W programie wyborczym Prawa i Sprawiedliwości nie ma propozycji innych sprecyzowanych reform o charakterze podatkowo-świadczeniowym, które można by ująć w prowadzonych analizach" - stwierdza CenEA.

"Nikt ci tyle nie da, ile ja obiecam", czyli czego politycy nie powiedzą nam przed wyborami

Kampania wyborcza jest realizowana w myśl hasła: „nikt ci tyle nie da, ile ja obiecam”. Dlatego ważniejsze jest nie to, co politycy mówią, ale to, o czym zgodnie milczą.

Przejdźmy do konkretów:

Reklama

Składka zdrowotna

Temat składki zdrowotnej rozgrzewał przedsiębiorców i komentatorów, kiedy PiS wprowadzał "Polski ład". Powtarzającą się w programach wyborczych komitetów opozycyjnych propozycją jest powrót do wcześniejszych rozwiązań, które obowiązywały przed tą reformą podatkową. Takie rozwiązanie oznacza odejście od proporcjonalnej składki w wysokości 4,9% dochodu i powrót do składki ryczałtowej obliczanej względem przeciętnego wynagrodzenia. Koszt wprowadzenia takiego rozwiązania dla sektora finansów publicznych według szacunków CenEA wyniósłby 6,6 mld zł rocznie.

KW Konfederacja, poza powrotem do ryczałtowych składek zdrowotnych dla przedsiębiorców, deklaruje obniżenie składki z 9% do 7%. Łączny koszt dla sektora finansów publicznych tych rozwiązań wyniósłby 32,9 mld zł rocznie.

CenEA

PIT po wyborach

Propozycje opozycji w temacie podatku dochodowego to między innymi:

 • uwzględnienie dzieci w rozliczeniu podatkowym na wzór systemu francuskiego - im więcej dzieci, tym niższy podatek (Trzecia Droga);
 • podniesienie wartości kosztów uzyskania przychodu i wprowadzenie progresywnej skali PIT (Lewica);
 • podniesienie kwoty wolnej od podatku do 51 tys.zł (dwunastokrotność płacy minimalnej), likwidacja drugiej stawki podatkowej (obniżenie stawki 32% do 12% oraz stawki podatku liniowegoz 19% do 12%) (Konfederacja);
 • podniesienie kwoty wolnej od podatku do 60 tys. zł (KO).

Ile by to kosztowało?

• KW Trzecia Droga: 4,4 mld zł rocznie;
• KW Nowa Lewica: 3,4 mld zł rocznie;
• KW Konfederacja Wolność i Niepodległość: 55,7 mld zł rocznie;
• KW Koalicja Obywatelska: 38,5 mld zł rocznie.

CenEA

500+ i inne świadczenia

Co proponują poszczególne komitety?

KW Trzecia Droga: tu brak konkretnych propozycji dotyczących systemu świadczeń i niejasne deklaracje dotyczące waloryzacji i funkcjonowania świadczenia wychowawczego.

Nowa Lewica zaproponowała:

 • świadczenia dla osób w wieku 65+: bon kulturowy 50 zł miesięcznie; bon na organizacjęwypoczynku (500 zł raz na dwa lata, modelowany jako 250 zł rocznie);
 • darmowe obiady w szkołach podstawowych;
 • waloryzacja świadczeń na rzecz rodziny (modelowana waloryzacja świadczeń rodzinnych oraz świadczenia 300+ od 01.2024);
 • podniesienie wartości zasiłku dla bezrobotnych;
 • nowe reguły prawa do renty nabytej z tytułu bycia wdową lub wdowcem.

Eksperci policzyli, że będzie to kosztować 30,2 mld zł rocznie.

Konfederacja proponuje:

 • likwidację 13. i 14. emerytury,
 • cofnięcie waloryzacji 500+ (obniżenie świadczenia z 800 zł do 500 zł miesięcznie) Koszt? -45,9 mld zł rocznie. A więc tyle zostałoby w budżecie po realizacji tych obietnic.

Koalicja Obywatelska zaproponowała następujące rozwiązania:

 • „Aktywna mama”: świadczenie wspierające powrót do pracy po urodzeniu dziecka w wysokości 1500 zł miesięcznie dla pracujących matek dzieci w wieku 1 i 2;
 • wzrost wartości renty socjalnej do wysokości płacy minimalnej.

Miałoby to kosztować 9,9 mld zł rocznie. Warto dodać, że KO zapowiedziała, że nie zlikwiduje świadczenia 500+.

Koszt waloryzacji 500+ autorstwa PiS ma kosztować 24 mld zł rocznie.

CenEA

Łączny koszt propozycji wyborczych

Jak zwróciliśmy uwagę na początku artykułu, na tych propozycjach Lewicy skorzystaliby wszyscy  pracujący z wyjątkiem 10 proc. najlepiej zarabiających. Na pomysłach Konfederacji stracą osoby  należące do sześciu pierwszych decyli dochodowych (czyli 60 proc. wszystkich zarabiających o   stosunkowo najniższych dochodach), a zyska przede wszystkim 10 proc. najlepiej zarabiających. Na  propozycji KO zyska większość, ale te pomysły są też najbardziej kosztowne dla budżetu.

CenEA

Ile to wszystko będzie w sumie kosztować rocznie?

 • Lewica - 33,9 mld zł
 • Konfederacja – 39,9 mld zł;
 • Koalicja Obywatelska – 55,4 mld zł.

W przypadku oartii Prawo i Sprawiedliwość głównym elementem zaprezentowanym w programie wyborczym w obszarze podatków i świadczeń jest – wprowadzona już i obowiązująca od stycznia 2024 r. – waloryzacja świadczenia wychowawczego.

Więcej szczegółów znaleźć można w pełnej analizie CenEA [PDF].

Warto przeczytać:

Źródło:
Katarzyna Waś-Smarczewska
Katarzyna Waś-Smarczewska
redaktor Bankier.pl

Redaktor prowadząca Bankier.pl, wydawca. W zespole Bankier.pl od 2008 roku. Absolwentka wrocławskiej polonistyki i specjalizacji edytorskiej, dyplom o komunikacji internetowej obroniła u prof. Jana Miodka. Od lat blisko tematyki finansowej. Chce, aby Bankier.pl był najlepszym źródłem informacji - podanych językiem zrozumiałym także dla osób, które nie mają wykształcenia ekonomicznego, a chcą znać i rozumieć zagadnienia dotyczące finansów. Telefon: 606 861 086

Tematy
Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Komentarze (22)

dodaj komentarz
zoomek
Już lewica - Belka wprowadził podatek "na rok".
Kto tym qurfom wierzy?
ryszard101
Hasło do wyborów - Zero rozdawnictwa A ja oddam głosy na partie która nie dzieli dobra Narodowego na ciężko pracujących i nie pracujących . Zero rozdawnictwa ,wszędzie , przykłady w rodzinach ,kłótnie o niesprawiedliwe podziały majątków rodzinnych to samo robi PiS z Narodem ,do nich nic nie dociera.Mały biznes Hasło do wyborów - Zero rozdawnictwa A ja oddam głosy na partie która nie dzieli dobra Narodowego na ciężko pracujących i nie pracujących . Zero rozdawnictwa ,wszędzie , przykłady w rodzinach ,kłótnie o niesprawiedliwe podziały majątków rodzinnych to samo robi PiS z Narodem ,do nich nic nie dociera.Mały biznes upada a oni się przescigają - komu więcej rozdać naszych pieniędzy .Nie będzie Socjalu i skończy się napływ emigrantów socjalnych i partie nie będą sie miały o co kłócić. Gospodarka i tylko gospodarka która wszystkim przyniesie zadowolenie .Pomagać tylko losowo pokrzywdzonych.
mistrz_erudycji
Konfederacja ma napisany cały program finansów a wy wyciągacie jakieś blade gówienko.
qart
W wyliczeniach PO, Lewicy i Trzeciej Drogi brak kosztów przewrócenia pełnych emerytur dla funkcjonariuszy SB, po nawet 20-30.000 zł miesięcznie. Dodatkowe kilka miliardów.
pagodzik
Mam wrazenie, ze nie uwzgledniono kompletnych kosztow i zyskow dla Polakow, jest sporo elementow, ktorych tu nie widac.
Nie uwzgledniono tez ekonomicznych efektow reform - mocna obnizka podatkow ma znaczacy pozytywny wplyw na ekonomie, a ich podnoszenie wrecz przeciwnie. Przykladowo nizsze koszty przedsiebiorcow beda oznaczaly
Mam wrazenie, ze nie uwzgledniono kompletnych kosztow i zyskow dla Polakow, jest sporo elementow, ktorych tu nie widac.
Nie uwzgledniono tez ekonomicznych efektow reform - mocna obnizka podatkow ma znaczacy pozytywny wplyw na ekonomie, a ich podnoszenie wrecz przeciwnie. Przykladowo nizsze koszty przedsiebiorcow beda oznaczaly zahamowanie inflacji, a w niektorych przypadkach nawet spadek cen. Nie uwzgledniono tego w wyliczeniach.

Ogolnie to gdyby ktos chcial to zrobic rzetelnie, musialby przygotowac dla kazdego ugrupowania konkretny spis zmian i oszacowac wyniki makro i mikro.

I nielatwo porownac wyniki. Na propozycjach Lewicy, czy KO zyskiwac bedzie glownie niepracujaca patologia, a program Konfederacji jest kierowany do uczciwie pracujacyh ludzi. Wysokosc wynagrodzenia ma tu drugorzedne znaczenie.
trolley
krótko i zwięźle: PIS - 260mld dodruku rozdane komu popadnie a najwięcej swoim, zamordyzm kowidowy, 200k nadmiarowych zgonów, respiratory, szwalnie maseczek, "szpitale" covidowe, wielki samolot, afera wizowa, sponsorowanie Ukraińców, masowe ściąganie Mahmedów, oddawanie sprzętu wojskowego, rozwalenie wojska, sponsorowanie krótko i zwięźle: PIS - 260mld dodruku rozdane komu popadnie a najwięcej swoim, zamordyzm kowidowy, 200k nadmiarowych zgonów, respiratory, szwalnie maseczek, "szpitale" covidowe, wielki samolot, afera wizowa, sponsorowanie Ukraińców, masowe ściąganie Mahmedów, oddawanie sprzętu wojskowego, rozwalenie wojska, sponsorowanie patologii kosztem pracujących, pisowska oligarchia jak Obajtek, rypanie cenami benzyny, zasypanie Polski zbożem technicznym itd itp - no faktycznie nic tylko zagłosować na mafię jeszcze raz XDXDXDXD No i wisienka na torcie czyli INFLACJA!!!
tomkooo
chyba wole partie ktora obieca zlote gory, a potem i tak zrobi "co trzeba", niz tak jak pis obieca zrujnowanie kraju i potem slowa dotrzyma
przemek_opinia
"Pomysły KO są najdroższe" - oczywiście zawsze tak robią, KO-PO-PSL obiecują, a później teksty "nie ma pieniędzy" i obietnice nie są realizowane. Drodzy Państwo pomyślcie - jak PiS podnosił kwotę wolną od podatku do 30 tys. zł to KO-PO-PSL i cała opozycja głosowali przeciw. A teraz KO obiecuje kwotę wolną od podatku "Pomysły KO są najdroższe" - oczywiście zawsze tak robią, KO-PO-PSL obiecują, a później teksty "nie ma pieniędzy" i obietnice nie są realizowane. Drodzy Państwo pomyślcie - jak PiS podnosił kwotę wolną od podatku do 30 tys. zł to KO-PO-PSL i cała opozycja głosowali przeciw. A teraz KO obiecuje kwotę wolną od podatku do 60 tys. zł - jak głosowali przeciw wcześniej to teraz myślicie że wdrożą wam jeszcze wyższą kwotę???? Zostaniecie oszukani jak zwykle przez KO. Zacznijcie proszę myśleć.
tomkooo
wiesz co, ja chyba wole tych klamcow co obiecaja jedno a zrobia "co trzeba" niz tych pisowcow co obiecaja zrujnowac kraj i slowa dotrzymaja ;)
dodaj do tego pisie proby wyprowadzenia kraju z unii + bialorusinizacje kraju - za samo to zaglosowal bym na kogokolwiek, nawet lewice (chociaz po rzadach pisu lewica ma ciezko
wiesz co, ja chyba wole tych klamcow co obiecaja jedno a zrobia "co trzeba" niz tych pisowcow co obiecaja zrujnowac kraj i slowa dotrzymaja ;)
dodaj do tego pisie proby wyprowadzenia kraju z unii + bialorusinizacje kraju - za samo to zaglosowal bym na kogokolwiek, nawet lewice (chociaz po rzadach pisu lewica ma ciezko zeby obiecac czegos czego pis nie "dal" z naszej kasy) ;)))
katzpodola odpowiada tomkooo
Odezwała się mentalność komunisty

Powiązane: Wybory parlamentarne 2023

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki