REKLAMA
PILNE

Na program "Rodzina 500+" wydano do tej pory ponad 156 mld zł

2021-08-07 07:09
publikacja
2021-08-07 07:09
Na program "Rodzina 500+" wydano do tej pory ponad 156 mld zł
Na program "Rodzina 500+" wydano do tej pory ponad 156 mld zł
/ Pexels

Na program "Rodzina 500+" od początku funkcjonowania wydano ponad 156 mld zł; łączne koszty obsługi świadczenia wyniosły przeszło 1,8 mld zł - wynika z danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

Program "Rodzina 500+" ruszył 1 kwietnia 2016 r. Obecnie korzysta z niego 6,6 mln dzieci, a roczny koszt tego wsparcia to 41 mld zł.

Z danych MRiPS przekazanych PAP wynika, że od momentu uruchomienia na program wydatkowano ponad 156 mld zł. Łączne koszty obsługi świadczenia od 2016 r. do czerwca 2021 r. wyniosły przeszło 1,8 mld zł.

Najwięcej dzieci korzysta ze świadczenia w województwie mazowieckim (992,1 tys.), woj. śląskim (703,2 tys.), woj. wielkopolskim (636,5 tys.), woj. małopolskim (580,4 tys.) i woj. dolnośląskim (446,2 tys.).

W tym roku rodzice, którzy chcą skorzystać ze wsparcia, muszą złożyć wniosek o przyznanie świadczenia wychowawczego. Prawo do tego świadczenia ustalane jest na okres od 1 czerwca do 31 maja następnego roku.

Według danych resortu do tej pory złożono 4,6 mln wniosków o 500+. W sumie wydano 4,2 mln decyzji o przyznaniu świadczenia.

Wniosek można złożyć za pośrednictwem bankowości elektronicznej, portalu Empatia lub PUE ZUS. Wnioski przyjmowane są również drogą tradycyjną – podczas wizyty w urzędzie lub za pośrednictwem poczty.

Jeżeli osoba ubiegająca się o świadczenie wychowawcze złożyła wniosek wraz z wymaganymi dokumentami do 30 czerwca, ustalenie oraz wypłata przyznanego świadczenia z wyrównaniem od czerwca nastąpi nie później niż do 31 sierpnia.

Od czasu zniesienia kryterium dochodowego rodzice nie muszą już dokumentować swojej sytuacji dochodowej, a ustalając prawo do świadczenia wychowawczego, organ realizujący to świadczenie opiera się przede wszystkim na informacjach zawartych we wniosku.

Świadczenie 500+ przysługuje od narodzin dziecka aż do ukończenia przez nie 18. roku życia. Prawo do niego mają zarówno dzieci przebywające w rodzinach, jak i w pieczy zastępczej.

W Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej trwają prace nad nowelizacją ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, która reguluje funkcjonowanie programu "Rodzina 500+". Resort chce, by składanie wniosków odbywało się wyłącznie w formie elektronicznej. Planowane jest także odejście od corocznych naborów i wypłacanie świadczeń jedynie w formie bezgotówkowej.

Ponadto - według propozycji - świadczenia mają być wypłacane przez ZUS, a nie przez samorządy.

Resort rodziny szacuje, że dzięki projektowanym zmianom koszty funkcjonowania programu spadną i dadzą oszczędności dla budżetu państwa na poziomie ok. 3,1 mld zł w okresie 10 lat.

Zgodnie z opublikowanym na początku lipca projektem od 1 stycznia 2022 r. ZUS będzie wypłacał na bieżąco przyznawane przez siebie świadczenia wychowawcze oraz będzie od 1 lutego 2022 r. przyjmować wnioski na kolejne okresy, począwszy od 1 czerwca 2022 r.

Projekt jest obecnie na etapie konsultacji społecznych.

Autorka: Karolina Kropiwiec

Źródło:PAP
Tematy
Szukasz kelnerki? Kup ogłoszenie za 59,32 zł!

Szukasz kelnerki? Kup ogłoszenie za 59,32 zł!

Advertisement

Komentarze (27)

dodaj komentarz
itso_a_dlaczego
o tyle polaków mniej okradły elity :)
grzegorzkubik
Spokojnie spokojne. Sprzedaż detaliczna wzrosła. Pan właściciel Dino w Krotoszynie zarobił. Polacy nakupowali telewizorów, pralek i jedzenie. Jest ok. W Sandomierzu przyjmują bon na dzieci. Jechać, zwiedzać i korzystać.
pstrzezek
PiS wymyślił cały program poparcia na bazie najgorszych cech Polskiego społeczeństwa: zwykłego egoizmu (moja chata skraja), ogromnych kompleksów (wstajemy z kolan), strachu przed obcym, niefnością (nagonka na uchodźców, LGBT etc.) oraz zwykłej naiwności że ktoś się o nich troszczy. A nie wymyślił tego sam. Na rzecz PiS wymyślił cały program poparcia na bazie najgorszych cech Polskiego społeczeństwa: zwykłego egoizmu (moja chata skraja), ogromnych kompleksów (wstajemy z kolan), strachu przed obcym, niefnością (nagonka na uchodźców, LGBT etc.) oraz zwykłej naiwności że ktoś się o nich troszczy. A nie wymyślił tego sam. Na rzecz partii pracują ogromne agencje i specjaliści od socjotechniki i trendów by na bieżąco analizować co jest na czasie i czego się boi ten naród
itso_a_dlaczego
lepszy oszust wygrywa :)
pstrzezek
Efekt wyborczy jest niepodważalny. Nikt wcześniej nie rzucił takiej kiełbasy. A to wszystko
w ramach "polityki godnościowej". Ta kasa sprawia że ani Trybunał Konstytucyjny ani ogromne nadużycia, ani nieudolność władzy w praktycznie każdym obszarze jej działania nie przeszkadzają. Hajs się zgadza i to się liczy
itso_a_dlaczego
Art. 191. Prawo złożenia wniosku o zbadanie sprawy przez Trybunał Konstytucyjny

1) Prezydent Rzeczypospolitej, Marszałek Sejmu, Marszałek Senatu, Prezes Rady Ministrów, 50 posłów, 30 senatorów, Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego, Prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego, Prokurator Generalny, Prezes Najwyższej Izby
Art. 191. Prawo złożenia wniosku o zbadanie sprawy przez Trybunał Konstytucyjny

1) Prezydent Rzeczypospolitej, Marszałek Sejmu, Marszałek Senatu, Prezes Rady Ministrów, 50 posłów, 30 senatorów, Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego, Prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego, Prokurator Generalny, Prezes Najwyższej Izby Kontroli, Rzecznik Praw Obywatelskich,

yyy a gdzie jest zwykły obywatel to trybunał dla elit a nie narodu wiec ..... głupot :D
itso_a_dlaczego odpowiada itso_a_dlaczego
5) kościoły i inne związki wyznaniowe, :D

a gdzie obywatel ! nik palcem nie ruszy w obronie konstytucji która jest dla elit nie narodu polskiego chyba ze taki koleś jak ty :D
fakty
Za to można było zbudować 100 tys. mieszkań socjalnych, Elektrownię Jądrową i zostałoby 50 miliardów na żłobki, przedszkola, darmowe podręczniki dla dzieci, darmowe obiady w szkołach i wiele innych rzeczy. Co dokładnie mamy za 500 + ? Gdzie mogą zobaczyć namacalne efekty tego programu, poza sklepem monopolowym i 20 Za to można było zbudować 100 tys. mieszkań socjalnych, Elektrownię Jądrową i zostałoby 50 miliardów na żłobki, przedszkola, darmowe podręczniki dla dzieci, darmowe obiady w szkołach i wiele innych rzeczy. Co dokładnie mamy za 500 + ? Gdzie mogą zobaczyć namacalne efekty tego programu, poza sklepem monopolowym i 20 letnimi Passatami na ulicach ?
jkl777
Tu jest Polna Wolska. Tu w nauke sie nie inwestuje. Ciemny narod, prosty narod, poddany narod. Kosciol dostanie swoja dole i tego przypilnuje.
jarunia
a na kota można chociaż 2 stówki Panie prezesie

Powiązane: 500 zł na dziecko

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki