REKLAMA

Na horyzoncie widać wyhamowanie spadków cen mieszkań

Jarosław Ryba2013-03-13 06:05
publikacja
2013-03-13 06:05

Nawet ostatnia okazja na udział w programie "Rodzina na swoim" nie zahamowała spadających cen mieszkań. W IV kw. 2012 r. zarówno na rynku wtórnym, jak i pierwotnym, ceny mieszkań w największych miastach spadały. Ale najbliższe kwartały powinny przynieść początek zmiany trendu.

Ceny mieszkań spadały "na skutek znacznej nadwyżki niesprzedanych mieszkań i ograniczeń po stronie popytu", czytamy w najnowszym raporcie Narodowego Banku Polskiego o inflacji. Czy te tendencje mogą się odwrócić? Podaż mieszkań na rynek w całym 2012 r. była wysoka - na przestrzeni ostatnich 7 lat więcej oddano do użytku tylko w latach 2008-09. Ale w następnych latach będzie mniejsza, ponieważ deweloperzy ograniczają inwestycje.

ceny mieszkań NBP
Budownictwo mieszkaniowe w Polsce w czwartych kwartałach.
* Wskaźnik produkcji mieszkań stanowi syntetyczny miernik pokazujący sytuację firm budowlanych w sektorze mieszkaniowym. Jest to dwunastomiesięczna wartość krocząca produkcji w toku, czyli liczby mieszkań, których produkcję rozpoczęto po odjęciu liczby mieszkań oddanych do użytkowania. Wskaźnik uwzględnia także budownictwo jednorodzinne. Wzrost produkcji w toku może oznaczać przyszłe problemy dla branży budowlanej, gdy inwestorzy nie będą w stanie realizować zobowiązań dotyczących wybudowanych obiektów. Może to oznaczać rosnącą liczbę zamrożonych inwestycji i nieregularnych płatności.
Źródło: Obliczenia NBP na podstawie danych GUS. Raport o inflacji. Marzec 2013 r.

Liczba rozpoczętych inwestycji jest najniższa od 2006 r., a liczba wydanych pozwoleń na budowę niższa była ostatnio w 2005 r. Jest to skutek kondycji deweloperów, którzy mają problem z finansowaniem inwestycji. Niektóre firmy są na skraju utraty płynności, ponieważ mają cenne aktywa w postaci gruntów i mieszkań, ale brakuje im gotówki. Gdy nie ma chętnych na towar już znajdujący się w ofercie, zrozumiałe jest, że deweloperzy wolą wstrzymać się z następnymi inwestycjami.

porównywarka kredytów Wyhamowanie podaży w najbliższych latach powinno przełożyć się na odwrócenie trendu cen na rynku mieszkań. Oczywiście pod warunkiem, że sprawdzą się prognozy ekonomistów o nadchodzącym ożywieniu gospodarczym. Kilka dodatkowych czynników, takich jak rekordowo niskie stopy procentowe, planowane poluzowanie regulacji kredytowych KNF i nowy rządowy program "Mieszkanie dla młodych" współfinansujący kredytowy wkład własny, będą sprzyjać podejmowaniu decyzji zakupowych.

Oczywiście mowa tu o ruchach, które będą miały miejsce na przestrzeni kwartałów, a nie miesięcy. Dlatego też osoby planujące zakup mieszkania nie powinny przeoczyć momentu odwrócenia trendu. Trudno też, nawet w najbardziej radykalnych prognozach, wskazać czas gwałtownego odbicia cen nieruchomości i szybkiej ich wspinaczki do poziomów z górki lat 2007-08 r. Taką sytuację możemy zaobserwować tylko w wyjątkowych okolicznościach - kolejnego globalnego boomu gospodarczego o podłożu inflacyjnym na skutek działań banków centralnych, powrocie mody na Polskę wśród inwestorów zagranicznych i skutecznego wydawania środków unijnych.

Rekordowe kredyty hipoteczne nawet na 50 lat»Rekordowe kredyty hipoteczne nawet na 50 lat
Jednak najbliższa przyszłość jest zgoła odmienna. "W nadchodzących kwartałach liczba mieszkań wprowadzanych na rynek będzie znów przewyższała liczbę sprzedanych mieszkań, co może oddziaływać w kierunku dalszych spadków cen mieszkań" - czytamy dalej w raporcie NBP. Oznacza to, że 2013 r. i początek 2014 r. są prawdopodobnie idealnym momentem na zakup najtańszego mieszkania. Osoby o jasno sprecyzowanych oczekiwaniach powinny jednak zacząć rozglądać się już teraz i być może przyspieszyć decyzję o zakupie, ponieważ w tej chwili wybór jest nadal szeroki, a za rok, w obliczu malejących inwestycji deweloperów, mocno się to zmieni.

Jarosław Ryba
Bankier.pl
j.ryba@bankier.pl

Źródło:

Do pobrania

załącznikpng
Tematy
Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Komentarze (52)

dodaj komentarz
~BlueBit
Jasne że ceny będą spadać i to ostro (zdaje się że jeszcze przez długi czas).
Deweloperzy twierdzą że już ceny są po kosztach - jasne :))
Spójrzcie na gospodarkę, na stopę bezrobocia ... Ludzie coraz biedniejsi, kredytów nie ma komu brać, a (p)osłowie i inni nowobogaccy mają już po kilkanaście mieszkań i raczej nie chcą wtapiać
Jasne że ceny będą spadać i to ostro (zdaje się że jeszcze przez długi czas).
Deweloperzy twierdzą że już ceny są po kosztach - jasne :))
Spójrzcie na gospodarkę, na stopę bezrobocia ... Ludzie coraz biedniejsi, kredytów nie ma komu brać, a (p)osłowie i inni nowobogaccy mają już po kilkanaście mieszkań i raczej nie chcą wtapiać w kolejne :)

Cierpliwości panowie - to jest czas na zbierania kapitału. Spójrzcie na wykresy - ceny póki co ledwie się ruszyły - i dziękujmy PO że zrezygnowali z programów pomocy - bo ONE PSUŁY rynek (zresztą kredyty też psują) !
~bonzo
Nonsens, jesteśmy ciągle przed załamaniem cen mieszkań a nastąpi to niebawem na początku 2015.
~zgagaxxl
Dnia 2013-03-19 o godz. 11:31 ~bonzo napisał(a):
> Nonsens, jesteśmy ciągle przed załamaniem cen mieszkań a
> nastąpi to niebawem na początku 2015.
A z ktorej karty to wynika?
~zgagaxxl
Brawo!!!!!!!!!!!!!!!
To czy skorzystacie z tych informacji zalezy wylacznie od Was ani ten jad w osobistych wycieczkach do autora ani zadne inwektywy wylane na rzad i ludzkosc nie zmieni faktu ze gdzies w koncu bedziecie musieli mieszkac!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! no chyba ze katem u mamusi do jej smierci was zadowala. To zadziwiajace
Brawo!!!!!!!!!!!!!!!
To czy skorzystacie z tych informacji zalezy wylacznie od Was ani ten jad w osobistych wycieczkach do autora ani zadne inwektywy wylane na rzad i ludzkosc nie zmieni faktu ze gdzies w koncu bedziecie musieli mieszkac!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! no chyba ze katem u mamusi do jej smierci was zadowala. To zadziwiajace ze najpierw szukacie tematu czytacie ale dlaczego????????????????????????? przeciez obojetnie co by bylo przewidywane bedzie dla was beeeeeeeeeeeeeeee zaplacone przez...............................
zrobcie moze wlasne badania zamiesccie je tutaj i podyskutujemy nad waszymi badaniami.
milego dnia
zgagaxxl
~Normalny
Kolejny artykul z serii "kto nie kupuje ten przegra zycie" - szmatopisarstwo tak zwane...
~ludź bezdomny
Artykuł jest moim zdaniem dość obiektywny. Autor powołuje się na raport NBP i wcale nie snuje wizji nowej hossy.
W ciągu najbliższego roku ceny z pewnością polecą, bo jest spora nadpodaż. Ale nie będą spadały w nieskończoność, bo ogranicza je od dołu koszt kapitału, koszty pracy, koszty materiałów budowlanych itd. Przy spadających
Artykuł jest moim zdaniem dość obiektywny. Autor powołuje się na raport NBP i wcale nie snuje wizji nowej hossy.
W ciągu najbliższego roku ceny z pewnością polecą, bo jest spora nadpodaż. Ale nie będą spadały w nieskończoność, bo ogranicza je od dołu koszt kapitału, koszty pracy, koszty materiałów budowlanych itd. Przy spadających stopach procentowych i rosnącej inflacji, co niewątpliwie się jeszcze pogłębi wraz z kryzysem zadłużeniowym państw, ludzie będą uciekać ze swoimi oszczędnościami w mało ryzykowne aktywa, a za takie uchodzi złoto i nieruchomości.
~xxx
a ja uważam że spadki cen mieszkań zwłaszcza w rejonach mniej atrakcyjnych dopiero przed nami>>> Ludzie buduja mnóstwo domów do których w najbliższych latach będą się wprowadzać>>Na wykończenie wymarzonego domku przydaje sie kasa za sprzedane , dotychczas zajmowane mieszkanie>>Dlatego uwazam że nadal będzie tendencja a ja uważam że spadki cen mieszkań zwłaszcza w rejonach mniej atrakcyjnych dopiero przed nami>>> Ludzie buduja mnóstwo domów do których w najbliższych latach będą się wprowadzać>>Na wykończenie wymarzonego domku przydaje sie kasa za sprzedane , dotychczas zajmowane mieszkanie>>Dlatego uwazam że nadal będzie tendencja spadkowa cen mieszkań z uwagi na nadpodaż>Druga sprawa, to nareszcie ludzie mądrzeją, że przestaja kupować tzw mieszkania do niewielkiego odświeżenia:) Kupuje się albo ruderę za grosze, albo mieszkanie superkomfortowe w cenie realnej>>
~fifi
ceny spadają bo wyczerpała się pula frajerów (sory, młodych prężnych młodzieńców) dających się ubrać w 40 letnie kredyty... a wywołana bańka cenowa była w kosmosie powodując całkowite oderwanie płac od cen. Jeszcze dłuuugi zjazd czeka ceny mieszkań.
~Obiektywnie
Analizę można podsumować piosenką elektrycznych gitar - "Co powie ryba..."
~max
Cóż i tak nie zmienicie rzeczywistości

Powiązane: Zakupy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki