REKLAMA

Na Podlasiu rozegrano wielką bitwę truskawkową

2019-06-30 18:25
publikacja
2019-06-30 18:25
Na Podlasiu rozegrano wielką bitwę truskawkową
Na Podlasiu rozegrano wielką bitwę truskawkową
fot. StephanieFrey / / YAY Foto

Pół tony truskawek zużyto do rozegrania w niedzielę w Korycinie wielkiej bitwy na te owoce: Korycin - reszta świata. To element kończących się w tej miejscowości 24. Ogólnopolskich Dni Truskawki. Truskawka to od lat jeden z elementów promocji tej gminy.

W bitwie - przez 10 minut - owocami obrzucało się około 100 osób. Bitwę rozegrano - już po raz szósty -na specjalnie przygotowanym, wyścielonym folią boisku. Zawodnicy mieli okulary ochronne. Truskawki wybierano ze skrzynek.

Kierująca Gminnym Ośrodkiem Kultury w Korycinie Beata Matyskiel powiedziała PAP, że do bitwy wykorzystano owoce, które nie nadawały się już do jedzenia, nie ma więc mowy o marnowaniu pożywienia. Zaznaczyła, że i tak w tym roku organizatorom było trudno zgromadzić owoce do rozegrania bitwy, bo truskawek jest i było mało, sezon na te owoce właściwie się kończy.

"Podczas dni truskawki szczęściarze mogli tylko rano kupić owoce lub zjeść je prosto z krzaków w specjalnych gazonach nad zalewem w Korycinie" - dodała. Stowarzyszenie "Korycinianki" pozyskało jesienią 2018 r. od miejscowych rolników z gmin Korycin i Suchowola sadzonki ok. 20 odmian truskawek i zasadziło je w skrzyniach- gazonach ustawionych na terenach rekreacyjnych nad korycińskim zalewem, by je prezentować mieszkańcom i turystom. "Jeszcze dziś ostatnie owoce można było znaleźć na krzaczkach" - dodała Matyskiel.

Gmina Korycin była nazywana truskawkowym zagłębiem, bo od lat uprawiano tam te owoce. Matyskiel powiedziała, że ze względu na kłopoty z opłacalnością produkcji, ale też wpływem pogody na uprawę truskawek - suszą czy deszczami, ale też brakiem chętnych do zbioru truskawek - owoce te uprawia się coraz trudniej. "Jednak jest grupa kilkunastu plantatorów, którzy je uprawiają i chyba truskawek w naszej gminie nie zabraknie nigdy" - dodała Matyskiel.

Dni Truskawki - wielki rodzinny dwudniowy festyn - były w tym roku połączone z mistrzostwami w piłce błotnej, w których rywalizowało ok. 30 drużyn z kilku krajów, odbyły się także zawody triathlonowe, rozegrano także półmaraton mleczny, w którym nagrodą dla najlepszego biegacza była żywa krowa (najczęściej zamieniana na gotówkę). Imprezę zakończy wieczorem koncert zespołu Oddział Zamknięty.

Gmina Korycin jest też znana z tradycyjnego sera korycińskiego wytwarzanego z krowiego mleka. Nową atrakcją turystyczną jest też otwarty jesienią 2018 r. park kulturowy w Milewszczyźnie.

autor: Izabela Próchnicka

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź jak zyskać nawet 420 zł z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać nawet 420 zł z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Powiązane: O tym mówią ludzie

Komentarze (3)

dodaj komentarz
login503
Myślałem że to jest fake news. Serio ludzie są do tego zdolni?
skaurus
Kłania się czytanie ze zrozumieniem (jak widać po plusach nie tylko postujacy ma z tym problem).
Wyraźnie jest napisane, że truskawki nie nadawały się do jedzenia...

A w Bunol traci się co roku tony pomidorów w czasie tomatiny a mimo to każdy zachwyca się imprezą.

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki