REKLAMA

NBP: Zaangażowanie w proces przewalutowania kredytów możliwe po spełnieniu warunków

2021-02-25 19:30
publikacja
2021-02-25 19:30
fot. rsooll / Shutterstock

Ewentualne zaangażowanie NBP w proces przewalutowania walutowych kredytów mieszkaniowych na złote jest możliwe po spełnieniu przedstawionych wcześniej warunków; na razie nie ma informacji o ich spełnieniu - poinformowano w czwartek na stronie Narodowego Banku Polskiego.

"W związku z toczącą się debatą publiczną na temat planów banków dotyczących przewalutowania mieszkaniowych kredytów walutowych na złote NBP przypomina, że ewentualne zaangażowanie banku centralnego w proces może nastąpić tylko wówczas, gdy spełnione zostaną warunki brzegowe sformułowane przez Zarząd NBP w komunikacie z 9 lutego 2021 r." - napisano w czwartkowym komunikacie biura prasowego NBP.

Wyjaśniono, że z punktu widzenia ewentualnego zaangażowania NBP krytyczne znaczenie ma systemowy charakter operacji, to znaczy przystąpienie do inicjatywy odpowiednio licznej grupy banków, która zapewni objęcie projektem przeważającej części portfela walutowych kredytów mieszkaniowych w kraju.

Pozostałe warunki dotyczyły przedstawienia przez banki wiążących planów odbudowy kapitałów, w tym braku wypłaty dywidendy i podjęcia środków oszczędnościowych, wyeliminowania wątpliwości prawnych w relacji z klientami, oraz uzyskania zgód akcjonariuszy.

"Zarząd Narodowego Banku Polskiego przychylnie odnosi się do inicjatywy banków zmierzającej do ograniczenia ryzyka prawnego walutowych kredytów mieszkaniowych. Do tej pory NBP nie otrzymał jednak żadnych informacji potwierdzających spełnienie sformułowanych przez siebie warunków, co zapewne wynika z oczekiwania banków na rozstrzygnięcie Sądu Najwyższego dotyczące tematyki kredytów w walutach obcych, które jest spodziewane 25 marca br.

W stanowisku z 9 lutego br. zarząd NBP wyraził opinię, że na obecnym etapie trudno jest o jednoznaczną ocenę inicjatywy grupy banków, która zwróciła się o wsparcie planowanej operacji przewalutowania kredytów walutowych.

Jak napisano wówczas, grupa banków zwróciła się do zarządu NBP prośbą o wsparcie planowanej przez te banki operacji przewalutowania walutowych kredytów mieszkaniowych na złote.

Bank centralny wyjaśnił, że propozycja takiej operacji jest związana z apelem Przewodniczącego KNF, który wezwał banki, aby zaoferowały swoim klientom możliwość przewalutowania mieszkaniowych kredytów w walutach obcych na zasadach, które zrównywałyby warunki kredytobiorców walutowych ze złotowymi. Inicjatywa ta nie była z NBP konsultowana przed jej ogłoszeniem - zaznaczono.

„Na obecnym etapie brakuje przede wszystkim informacji, jaki miałby być zakres projektowanej operacji, czy oferta przewalutowania zostanie skierowana do wszystkich kredytobiorców, jaka część klientów byłaby skłonna skorzystać z oferty oraz w jaki sposób banki mają zamiar rozwiązać kwestie związane z kredytami już spłaconymi” - napisano.

NBP wskazał, że z taką operacją łączą się z nią bowiem zarówno potencjalne korzyści, jak i zagrożenia dla stabilności systemu finansowego. Zauważył również, że ocenę z punktu widzenia systemowego utrudnia fakt, że nie wszystkie banki zdecydowały się przyłączyć do inicjatywy.

„Brak uczestnictwa wszystkich banków w operacji sprawia, że nie wszyscy klienci będą mogli skorzystać z oferty przewalutowania. Zatem, problem kredytów walutowych w polskim systemie bankowym wciąż nie zostanie ostatecznie rozwiązany i ryzyko z nimi związane dalej ciążyć będzie na sektorze” - podkreślono.

Jednocześnie zarząd NBP ogłosił, że przychylnie przyjmuje inicjatywy banków zmierzające do ograniczenia ryzyka prawnego walutowych kredytów mieszkaniowych przez porozumienia z kredytobiorcami. W tym kontekście zarząd NBP może rozważyć ewentualne zaangażowanie w proces przewalutowania mieszkaniowych kredytów walutowych na złote, na zasadach i według kursów rynkowych, przy spełnieniu przez banki pewnych warunków brzegowych - napisano w komunikacie.

Pierwszy z tych warunków to przystąpienie do inicjatywy konwersji kredytów walutowych na złote odpowiednio licznej grupy banków, która zapewni objęcie projektem przeważającej części portfela walutowych kredytów mieszkaniowych w kraju.

Kolejny mówi o przedstawieniu przez banki wiarygodnej informacji o zainteresowaniu istotnej części ich kredytobiorców skorzystaniem z oferty przewalutowania.

Trzeci z warunków to wyeliminowanie wątpliwości prawnych odnośnie do skuteczności tej inicjatywy w zakresie podjęcia decyzji o udziale banków na odpowiednich szczeblach decyzyjnych, w tym w szczególności uzyskanie zgody akcjonariuszy na przewalutowanie.

Czwarty dotyczy eliminacji wątpliwości prawnych odnośnie do skuteczności tej inicjatywy w zakresie relacji z klientami, w szczególności w zakresie wykluczenia możliwości dochodzenia dalszych roszczeń, w tym związanych z klauzulami przeliczeniowymi po zawarciu ugody.

Ostatni z przedstawionych warunków mówi o przedstawieniu wiążących planów odbudowy kapitałów, w ramach których banki zobowiążą się do podjęcia działań zmierzających do powrotu wysokości współczynników wypłacalności i współczynnika dźwigni do poziomów nie niższych niż notowane przed podjęciem konwersji.

"W szczególności zobowiązania te powinny dotyczyć braku wypłaty dywidendy w okresie obowiązywania planów oraz podjęcia środków oszczędnościowych, w tym wstrzymania wypłat premii i innych zmiennych składników wynagrodzeń w okresie obowiązywania planów" - podkreślił NBP. (PAP)

Autor: Marcin Musiał

mmu/ je/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Advertisement

Komentarze (8)

dodaj komentarz
marxs

to nie banki zapłacą ale polski prawie że zdechły podatnik i ci co majom kredyciki i depozyciki w tych bankach zaplacą czyli frankowi kredyciarze i frankowe kredyciary chcą pojechać na garbie innych bynajmniej nie bankowych prezesów
itso_nie_oddawaj_figur
''frankowicze'' polegną drugi raz :) kolejny raz na własne życzenie i co śmieszniejsze jeszcze ze sprawą sądową na własne życzenie :D
itso_nie_oddawaj_figur
no i zrobią te przewalutowanie i przekręt złodziejski dobiegnie końca a frank poleci w dół :D
itso_nie_oddawaj_figur
"Złodziejowi, gdy czegoś nie ukradnie, wydaje się, że coś zgubił."

autor: Przysłowia żydowskie / hebrajskie
źródełko: https://www.zamyslenie.pl/aforyzm/zlodziejowi-gdy-czegos-nie-ukradnie-wydaje-sie-ze-cos-zgubil-1349027/
marxs
kolejny polaczek-tani cwaniaczek jakby teraz frank był po zlotówce to żadnego przekrętu złodziejskiego by nie było za to byś ryczał ze śmiechu i z radochy nad tymi co byli mądrzy i rozważni i wzięli kredyt w złotówkach powtórzę kolejny raz za przewalutowanie zapłaci polski podatnik i ci co maja inne kredyty i depozyty kolejny polaczek-tani cwaniaczek jakby teraz frank był po zlotówce to żadnego przekrętu złodziejskiego by nie było za to byś ryczał ze śmiechu i z radochy nad tymi co byli mądrzy i rozważni i wzięli kredyt w złotówkach powtórzę kolejny raz za przewalutowanie zapłaci polski podatnik i ci co maja inne kredyty i depozyty w bankach popieranie frankowych kredyciarzy y frankowych kredyciar to zgoda na sięgnięcie przez glapę i jego dziewczęta do swojej kieszeni z kasą
itso_nie_oddawaj_figur odpowiada marxs
eh no szkoda ze nie mogę się z tobą posprzeczać za tego cwaniaczka oczywiście masz racje zwracam uwagę tylko jak cały przekręt dobiega do fazy końcowej i w której również tym razem całe społeczeństwo ograbią bo mogą :), cały cykl przekrętu przynosi zyski każda faza :) majstersztyk :D
volksempfanger
Kiedy frank będzie po złotówce.
ktr
wielkopańska poza zamiast realnego zaangażowania w sprawę

Powiązane: Frankowcy w sądach

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki