REKLAMA

Morawiecki: To, co próbuje zrobić Donald Tusk, to największy zamach na niezależność NBP

2023-11-24 12:43
publikacja
2023-11-24 12:43

Będę rozmawiał z przedstawicielami wielkich międzynarodowych instytucji finansowych, aby zwrócić ich uwagę, że to, co zamierza dzisiaj zrobić pan Donald Tusk i Koalicja Obywatelska, jest największym zamachem na niezależność banku centralnego – powiedział w piątek premier Mateusz Morawiecki.

Morawiecki: To, co próbuje zrobić Donald Tusk, to największy zamach na niezależność NBP
Morawiecki: To, co próbuje zrobić Donald Tusk, to największy zamach na niezależność NBP
fot. Krystian Maj / / Kancelaria Premiera RP

"Dziś rano przeczytałem, że turecki bank centralny podnosi stopy, aby walczyć z inflacją. A więc ci, którym się nie powiodła walka z inflacją na powrót muszą podnosić stopy procentowe. U nas inflacja miała być 25 proc., niektórzy mówili, że 35 proc., ale doszła do bardzo wysokiego poziomu - w szczycie 18 proc., a następnie spadła do 6,5 proc. i jest w trendzie spadkowym. To również dzięki działaniom NBP” – powiedział w piątek na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Ocenił, że "nawet sugestie" o postawieniu prezesa NBP przez Trybunałem Stanu są próbą wywarcia nieuzasadnionej presji na niezależność banku centralnego.

Reklama

„Wyobraźcie sobie państwo, że każda koalicja, powstała po każdych wyborach, dochodziłaby do wniosku, że należy zmienić prezesa banku centralnego. Czy to by oznaczało, że ten prezes jest dalej niezależny? W końcu po to ustawodawca zagwarantował niezależność prezesa banku centralnego na 6 lat w konstytucji, aby nie można było uprawiać takiego teatru politycznego” – powiedział Morawiecki.

Przypomniał, że po wyborach zwycięskie ugrupowania wybierają członków Trybunału Stanu i że w TS „większość zasadniczo ma koalicja tworząca rząd”. Szef rządu ocenił, że wykorzystywanie większości w Trybunale Stanu do zmiany prezesa NBP przeczyłoby idei niezależności banku centralnego.

„Będę rozmawiał z przedstawicielami wielkich międzynarodowych instytucji finansowych – Międzynarodowego Funduszu Walutowego, Banku Światowego, Europejskiego Banku Centralnego – aby zwrócić ich uwagę, że to, co zamierza dzisiaj zrobić pan Donald Tusk i Koalicja Obywatelska, jest największym zamachem na niezależność banku centralnego” – powiedział premier.

We wtorek w Sejmie lider PO Donald Tusk powiedział, że opozycja ma większość, żeby postawić przed Trybunałem Stanu prezesa NBP Adama Glapińskiego. "W tej chwili dysponujemy większością głosów wystarczającą, aby postawić przed Trybunałem Stanu prezesa NBP. Analizujemy tę kwestię, bo chcemy w sposób odpowiedzialny używać tego bardzo poważnego narzędzia dyscyplinującego do odpowiedzialności politycznej, czasami też karnej polityków i funkcjonariuszy najwyższego szczebla" - podkreślił Tusk. (PAP)

autor: Marek Siudaj

ms/ mmu/

Źródło:PAP
Tematy
Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Komentarze (26)

dodaj komentarz
pstrzezek
To jak to? Mateusz będzie donosił na własny kraj? A jak PeŁO się skarżyło w PE to byli jako zdrajcy ;) Mentalność Kalego
kaczyslaw_
Długonosy bezczelny Matheus Kłamus wkrótce będzie mówił, że odebranie posłowi immunitetu, żeby postawić go przed wymiarem sprawiedliwości to zamach na praworządność, no chyba, że nie jest to poseł ***u to wtedy nie ma problemu. xD
prawnuk
rozumiem, że zawierzenie NBP Matce Boskiej nie było zamachem na niezależność? Kobieta - dość dowcipna - więc zrobiła inflacyjne tsunami
karbinadel
Czegoś tu nie rozumiem. Przecież premierem w Polsce jest sam pan Morawiecki, i właśnie tworzy nowy rząd, twierdząc, że to on ma większość. To dlaczego się boi, że Tusk mu coś zbroi?
jaroslawzbigniew
Pinokio kiedyś potknie się o swój nos.
roberto_1
to może referendum ? i od razu czy "chce by duda dalej był prezydentem ?"
scuti1986
To prawda, że należy zbadać jak bardzo NBP był zależny od PiS bo to, że był nie ulega żadnej watpliwości
krokus12
Zacytuję bardzo popularną myśl pisowców ,,jak jest niewinny to nie musi się bać ''.
donkojot
Trybunał jak najbardziej się należy za dodruk pustego pieniądza przez skup obligacji wyemitowanych przez BGK. Odpowiada ze to NBP razem z BGK, czyli Panowie Borys i Glapiński. NBP miało dbać o wartość pieniądza a zrobiono zupełnie coś odwrotnego co bardzo łatwo będzie udowodnić. Nie zdziwię się jak Pan Glapiński w najbliższym czasie Trybunał jak najbardziej się należy za dodruk pustego pieniądza przez skup obligacji wyemitowanych przez BGK. Odpowiada ze to NBP razem z BGK, czyli Panowie Borys i Glapiński. NBP miało dbać o wartość pieniądza a zrobiono zupełnie coś odwrotnego co bardzo łatwo będzie udowodnić. Nie zdziwię się jak Pan Glapiński w najbliższym czasie ustąpi ze stanowiska z powodów zdrowotnych co będzie pokłosiem układu z tzw. opozycją. Ustąpisz, weż co masz, na dostatnie życie wystarczy, a my damy ci spokój.
donkojot
Obligacje drukował PFR, nie BGK oczywiście.

Powiązane: Konflikt w NBP

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki