REKLAMA

Morawiecki: Objęcie specjalną strefą ekonomiczną całej Polski zdynamizuje inwestycje

2017-10-20 16:54
publikacja
2017-10-20 16:54

Objęcie specjalną strefą ekonomiczną całej Polski zdynamizuje inwestycje, zwłaszcza w powiatach i gminach dotąd trochę zapomnianych - uważa wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.

fot. Łukasz Dejnarowicz / / FORUM

Ministerstwo Rozwoju skierowało do konsultacji i uzgodnień projekt ustawy dotyczącej nowej formuły specjalnych stref ekonomicznych. Przewiduje on udzielanie pomocy publicznej w formie zwolnienia podatkowego z tytułu realizacji nowej inwestycji na terenie całej Polski, a nie jak obecnie - tylko na wyznaczonym terenie specjalnej strefy ekonomicznej.

Spodziewam się, że to dalej zdynamizuje procesy inwestycyjne. Chcemy od początku roku wdrożyć te rozwiązania, ponieważ mam nadzieję, że to przyspieszy inwestycje w kraju, a szczególnie inwestycje w powiatach, w gminach, które do tej pory były trochę zaniedbane, zapomniane - powiedział Morawiecki podczas briefingu prasowego w piątek w Lublinie.

Wicepremier przypomniał, że w Polsce jest 14 stref ekonomicznych, które obejmują 0,8 proc. powierzchni kraju. Jeżeli nowy inwestor chciałby przyjść do jakiegoś powiatu lub gminy, gdzie np. jest wysokie bezrobocie, a ten teren, którym jest zainteresowany, nie jest objęty specjalną strefą ekonomiczną, to musi przejść przez całą, czasami dwuletnią a czasami jeszcze dłużej trwającą, procedurę włączenia danego terenu do specjalnej strefy ekonomicznej. To proces bardzo długotrwały i trudny. My chcemy ten proces zdecydowanie uprościć mówił Morawiecki.

Jak tłumaczył, polegać to ma na wprowadzeniu dla całego kraju obiektywnych kryteriów, dotyczących m.in. poziomu bezrobocia na danym terenie, jakości planowanej inwestycji, a także tego, jaki kapitał będzie inwestowany, oraz jakie powstaną nowe miejsca pracy. Biorąc pod uwagę te wszystkie czynniki (można będzie - PAP) zaoferować ulgi podatkowe, względnie również wsparcie innego rodzaju - powiedział wicepremier.

Morawiecki uczestniczył w Lublinie w spotkaniu z przedsiębiorcami, którego tematem były przygotowywane przez rząd ułatwienia dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Mówiono też m.in. o możliwości zintegrowania środowisk przedsiębiorców, aby można było prezentować ich wspólne stanowisko, zwłaszcza wobec instytucji Unii Europejskiej. Zdaniem Morawieckiego to ważne, bowiem - jak powiedział - w Brukseli nasz głos jest dużo słabiej słyszalny w stosunku do ciężaru naszej gospodarki, do naszej wagi.

Moglibyśmy być dużo bardziej skuteczni, gdybym ja, jako minister odpowiedzialny za gospodarkę, miał jednocześnie głos wsparcia ze strony przedsiębiorców, niestety nie ma tego głosu słyszanego - powiedział Morawiecki po spotkaniu z przedsiębiorcami, które było zamknięte dla prasy.

Mówię to z taką dość brutalną szczerością, że głos przedsiębiorców, rozproszonych w postaci BCC, Lewiatana, Pracodawców, związku przedsiębiorców, takich czy owakich, jest niesłyszany w Brukseli, a tam powstaje 70 proc. legislacji, 70 proc. praw, które potem mają wpływa na gospodarkę polską podkreślił Morawiecki.

"Mogę tylko zaapelować: zintegrujmy się jak najlepiej, bo dzięki temu będziemy dużo bardziej skuteczni również w Brukseli" - dodał wicepremier.(PAP)

autor: Renata Chrzanowska, Zbigniew Kopeć

edytor: Anna Mackiewicz

ren/ kop/ amac/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Komentarze (7)

dodaj komentarz
tak_sobie_pisze
wreszcie rozsądny pomysł likwidujący biurokracje i korupcje, druga niezbędna rewolucja to likwidacja podziału ziemi na "rolna" i "budowlana"
jarekzbyszek
Bajkopisarz znowu swoje. Wstrzymali inwestycje publiczne, aby mieć pieniądze na rozdawnictwo. Prywatny biznes nie inwestuje pieniędzy od dwóch lat.
ajwaj
Dopòki PISy beda > nic nie bedzie
O konkurencyjnosci decyduje cena energii,
A kontrakt na gaz z Katarem do...2034
https://www.lesechos.fr/monde/europe/030658661940-europe-limpossible-alternative-au-gaz-russe-2120772.php
Katar kombinuje z Iraniem, ma blokade i przechodzi z petrodolarów na chinskie jeny, zatrzymal
Dopòki PISy beda > nic nie bedzie
O konkurencyjnosci decyduje cena energii,
A kontrakt na gaz z Katarem do...2034
https://www.lesechos.fr/monde/europe/030658661940-europe-limpossible-alternative-au-gaz-russe-2120772.php
Katar kombinuje z Iraniem, ma blokade i przechodzi z petrodolarów na chinskie jeny, zatrzymal tranzakcje $ :)
Sam gazoport to ca 1 mld $ x 2 + ruruociag do wysychajacych norweskich zlóz

Francuzi ""Les Echos"" zrywaja boki - jeden konkurent w Europie mniej, jak to mówia "maja rozmach" w PIS

https://www.lesechos.fr/monde/europe/030646662277-comment-la-pologne-veut-se-liberer-du-gaz-russe-2120762.php
silvio_gesell
I dobrze, opodatkowanie pracy to kradzież.
janusz26904029
SSE nie polegają na zmniejszeniu opodatkowania pracy.
silvio_gesell odpowiada janusz26904029
Jak nie, jak tak? Oczywiście że SSE polegają na preferencyjnych stawkach opodatkowania pracy:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Specjalna_strefa_ekonomiczna#Korzy.C5.9Bci_z_dzia.C5.82alno.C5.9Bci_w_SSE
sprawiedliwy
Ja bym mocą specustawy objął specjalną strefą cały wszechświat. A co tam niech się ludki rozwijają. SSE na cały kraj? Ciekawe czy minister doczytał prawo unijne. To chyba już nie jest SSE tylko ułatwienia podatkowe dla inwestycji, w tym (ło matuchno) zagranicznych. Tylko minister nie może tego głośno Ja bym mocą specustawy objął specjalną strefą cały wszechświat. A co tam niech się ludki rozwijają. SSE na cały kraj? Ciekawe czy minister doczytał prawo unijne. To chyba już nie jest SSE tylko ułatwienia podatkowe dla inwestycji, w tym (ło matuchno) zagranicznych. Tylko minister nie może tego głośno powiedzieć.

Powiązane: Inwestycje w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki