REKLAMA

Morawiecki: Na zaostrzenie celów klimatycznych na razie nie dajemy zgody

2019-06-20 15:27
publikacja
2019-06-20 15:27

Premier Mateusz Morawiecki powiedział dziennikarzom w Brukseli w czwartek, że porozumienie paryskie wyznacza obecnie obwiązujące cele klimatyczne, a Polska na ich zaostrzenie na razie nie daje zgody.

fot. Sejm RP/Joanna van Fenema / / Flickr

"Muszą być bardzo ściśle określone wszelkie warunki dotyczące ewentualnych mechanizmów kompensacyjnych dla państw członkowskich, dla regionów, dla branż. Nie wystarcza nam sformułowanie dotyczące sprawiedliwej i odpowiedzialnej transformacji energetycznej" - dodał szef polskiego rządu.

Zaznaczył, że jeśli mowa o sprawiedliwej transformacji, to warto podkreślić, że obecnie w kontekście konsumpcji energii kraje Europy Zachodniej konsumują niekiedy dwa razy więcej energii na głowę mieszkańca niż Polska. "Dokonują przesunięcia produkcji najczęściej do krajów Azji lub do innych krajów świata. W związku z tym my dziś nie widzimy tej produkcji w UE, np. w Wielkiej Brytanii, Francji czy Niemczech" - wskazał.

Jak dodał, nie można zapominać, że po II wojnie światowej Polska wpadła w 50 lat stagnacji. Podkreślił, że ten kontekst również musi być uwzględniany, podobnie jak wysiłek wykonany przez polskie społeczeństwo i gospodarkę w kontekście protokołu z Kioto i redukcji emisji gazów cieplarnianych w latach 90. ubiegłego wieku i w pierwszej dekadzie XXI wieku.

"Nie może to nie być brane pod uwagę. Na pewno będę się na ten temat wypowiadał" - podsumował premier.

Strategia klimatyczna, nad którą od jakiegoś czasu pracuje Unia Europejska, ma wyznaczać nowe cele dotyczące redukcji gazów cieplarnianych i zdecyduje o tym, jaki będzie kształt unijnej polityki w tym zakresie na najbliższe dekady. Jeden ze scenariuszy zakłada, że do 2050 roku unijna gospodarka będzie neutralna pod względem emisji CO2, tj. będzie go tyle samo pochłaniała, co emitowała.

Zapisy we wnioskach ze szczytu w tej sprawie muszą być przyjęte jednomyślnie, dlatego na szczycie można się spodziewać zabiegów, które z jednej strony będą rozwadniały zapisy, a z drugiej wskazywały na możliwe mechanizmy dla najbardziej narażonych krajów członkowskich.

Większości krajów w UE zależy na ambitnych decyzjach już teraz, bo we wrześniu planowany jest kolejny szczyt klimatyczny organizowany przez ONZ. UE chce się pozycjonować jako lider globalnej walki ze zmianami klimatycznymi.

Z Brukseli Łukasz Osiński

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt dla firm do 350 tys. na dowolny cel z decyzją online nawet w 10 minut

Kredyt dla firm do 350 tys. na dowolny cel z decyzją online nawet w 10 minut

Advertisement

Komentarze (15)

dodaj komentarz
dmarch1
Kurcze ale ten PiC odwazny. Rozbijac i macic to oni potrafia.
marxs
dwóch handlarzy polskim mięsem (armatnim) blaszak i i wielbiciel świec chanukowych wydali w USA 60 mld zł z kieszeni zdychajacego polskiego podatnika na bezużyteczny ledwo latający złom wojskowy F-35 to teraz nie ma kasy na ochronę środowiska,przyrody , na walkę ze smogiem czy tez na to żeby ludzie nie zdychali z braku dwóch handlarzy polskim mięsem (armatnim) blaszak i i wielbiciel świec chanukowych wydali w USA 60 mld zł z kieszeni zdychajacego polskiego podatnika na bezużyteczny ledwo latający złom wojskowy F-35 to teraz nie ma kasy na ochronę środowiska,przyrody , na walkę ze smogiem czy tez na to żeby ludzie nie zdychali z braku leków,lekarzy czy aparatury medycznej na SORach i szpitalach
trooper
Kiedyś bycie Polakiem to był powód do dumy. Dziś to wstyd i hańba. Jak tak można panie premierze. Wyginmy wszyscy w pis...u najlepiej bonpo co myśleć o przyszłości jak na jesień wybory.
marxs
masz racje wstyd jak cholera mieć obywatelstwo czołowego europejskiego warchoła i do tego jak Francuzi mowią osła trojańskiego Europy
marxs odpowiada marxs
cała nadzieja w samorządowcach wielkich miast którzy zamierzaja dokonac przynajmniej autonomii regionów bo co mnie mieszkańca Wrocławia łączy z takim np. ciubarykiem z Podkarpacia czy Podlasia
search
Komunisci odbudowali Polske, postawili z ruin, budowali zaklady pracy, zlota era rzadow Gierka a ten bredzi o stagnacji po II wojnie. No rzeczywiscie za Pislamu i rozdawnictwa kasy na kreche rosna blaszaki markety zachodnich firm i to dopiero jest wzrost gospodarczy
khh
Nie rozsmieszaj mnie, komunisci Polske z ruin podniesli tak skutecznie, ze mnostwo ludzi zignelo probujac sie dostac ze zniszczonego zachodu do nas. Zwlaszcza po wymianie pieniedzy w 1950. Taki tu byl dobrobyt! A zaklady pracy produkowaly takie cuda, ze za granica ludzie gotowi byli zabic, zeby dostac polskie jeansy, roboty kuchenne Nie rozsmieszaj mnie, komunisci Polske z ruin podniesli tak skutecznie, ze mnostwo ludzi zignelo probujac sie dostac ze zniszczonego zachodu do nas. Zwlaszcza po wymianie pieniedzy w 1950. Taki tu byl dobrobyt! A zaklady pracy produkowaly takie cuda, ze za granica ludzie gotowi byli zabic, zeby dostac polskie jeansy, roboty kuchenne czy sprzet grajacy. Na ulicach zachodnich miast probowano na sile pozbywac sie upadajacych walut i wymieniac je na polskie zlote, za wszelka cene! Ty lepiej powiedz, co twoj stary robil w PRL, ze Ci tak dobrze tam bylo.
marxs odpowiada khh
za tej twojej solidurnościowej "demokracji" od 1989r. wygineło popełniając samobójstwo setki tysięcy ludzi i obecnie III RP jest krajem "wyjątkowym" w Europie i na Świecie samobójstwa popełnia więcej niż ginie w wypadkach i pomysleć że dzieje się to w PISowskim (K)Raju miodem i mlekiem płynącym
khh odpowiada marxs
Ale co to ma do rzeczy? w PRL ludzie nie zdazali popelniac samobojstw, za krotko i byle jak zyli i zanim sie zorientowali to juz mieli zawal, wylew lub miazdzyce. Mozna tez bylo zapic sie na smierc. Rzeczywiscie raj na ziemi.

Powiązane: Szczyt klimatyczny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki