REKLAMA

Morawiecki: 23 mld zł dla ponad 2780 gmin, powiatów, miast i miasteczek

2021-10-25 10:11
publikacja
2021-10-25 10:11
Morawiecki: 23 mld zł dla ponad 2780 gmin, powiatów, miast i miasteczek
Morawiecki: 23 mld zł dla ponad 2780 gmin, powiatów, miast i miasteczek
fot. MACIEJ GOCLON / / FotoNews

Część rządowego Programu "Polski ład" - Program Inwestycji Strategicznych jest odpowiedzią na kryzys spowodowany epidemią, to powyżej 23 mld zł. To program jedyny i największy taki przez ostatnie 30 lat - powiedział premier Mateusz Morawiecki w Nidzicy.

"Polski ład", czyli wielka redystrybucja dochodu

Policzyliśmy, kto zyska, a kto straci

Szef rządu w poniedziałek wziął udział w konferencji dotyczącej ogłoszenia wyników pierwszego naboru w ramach Rządowego Funduszu "Polski ład": Program Inwestycji Strategicznych. Premier podkreślał, że dziś jest ten szczególny dzień, kiedy możemy "otworzyć nową księgę inwestycji lokalnych, samorządowych". "Okazuje się, że można, że można przygotować właściwą odpowiedź na kryzys. Rządowy program Polski Ład jest przede wszystkim dobrą, mocną odpowiedzią na kryzys. Jest propozycją wyjścia z tych tarapatów, w które wpadł cały świat wraz z pandemią COVID-19" - zapewniał szef rządu.

Jak dodał, naprawione finanse publiczne pozwoliły zbudować fundament do "skoku w nowoczesność, w szybki rozwój gospodarczy".

Premier podkreślał, że Program Inwestycji Strategicznych jest programem wyjątkowym i bezprecedensowym. "Program rządowy "Polski ład", program inwestycji dla samorządów o wielkości powyżej 23 mld zł, to program jedyny i największy taki przez ostatnie 30 lat, w czasach wolnej Polski" - podkreślił Morawiecki.

To program, który ma szansę zmienić oblicze naszych miast, wiosek, miasteczek, województw, powiatów, gmin" - dodał.

Ponad 2780 gmin, powiatów, miast i miasteczek otrzyma dofinansowanie

Przekonywał, że program ten przyczyni się do równomiernego rozwoju w całym kraju, podczas gdy wcześniej - według niego - "mieliśmy Polskę dwóch prędkości".

"Jak często lokalna prasa zaczyna się od artykułów, w których czytamy, ze +mieszkańcy czekają na+ - czekają na drogę, która połączy dwie miejscowości, na połączenie kolejowe, na szkołę, na salę gimnastyczną. Tak wyglądało to przez dziesięciolecia. Myślę, że dostrzegacie państwo, że dziś jest inaczej, a wraz z tym Rządowym Programem Polski Ład ta rzeczywistość będzie jeszcze zupełnie inna" - powiedział premier.

"Bo dziś pokazujemy, że ponad 2780 gmin, powiatów, miast i miasteczek otrzymuje dofinansowanie. To praktycznie - z wyjątkami bardziej proceduralnymi niż innymi - prawie wszystkie. Dziś pokazujemy, że ten rozwój powinien być rzeczywiście równomierny, pokazujemy, że to bez końca +mieszkańcy czekają na+ można zamienić na rzeczywistość, na realne działanie" - dodał. 

"Program pokazuje, że dyskryminacja Polski nie będzie skuteczna"

Premier podkreślił, że Program Inwestycji Strategicznych jest planem o ściśle ułożonym harmonogramie działań. "Planem, który jest logicznie ułożony, który ma w zamyśle pewną perspektywę" - powiedział Mateusz Morawiecki.

"Program Inwestycji Strategicznych pokazuje, że wszelkie działania o charakterze dyskryminowania Polski nie będą skuteczne. Że oprzemy się skutecznie wszelkim działaniom, które mają Polskę spychać gdzieś, które służą tylko tym najbogatszym" - zaznaczył szef rządu.

"Nie damy się dyskryminować, będziemy walczyć o równe warunki Polski w Unii Europejskiej" - zadeklarował premier Morawiecki. I - jak dodał - "pokazujemy, że to jest dopiero ten dobry początek". "Na dobry początek dzisiaj pokazujemy więcej inwestycji, niż obiecaliśmy nawet w lipcu i w sierpniu, to nie 20 mld, to ponad 23 mld" - powiedział.

"Polski ład" tworzy perspektywy sprawiedliwego rozwoju?

"Jestem przekonany, że te nasze fundusze będą kołem zamachowym zdrowego rozwoju gospodarczego, który poprzez inwestycje tworzy miejsca pracy; miejsca pracy tworzą perspektywę rozwoju dla ludzi, dla mieszkańców" – mówił Morawiecki podczas prezentacji wyników pierwszego naboru w ramach Rządowego Funduszu "Polski ład": Program Inwestycji Strategicznych.

Jak podkreślił premier "państwo w czasach PO zachowywało się troszeczkę tak jak przedsiębiorca na dorobku", który pracownikom każe czekać na podwyżki i etaty. "My pokazaliśmy, że odwrotna kolejność jest bardziej właściwa" – zauważył szef rządu.

Zapewnił, że "Polski Ład, który jest programem obniżki podatków dla ogromnej większości Polaków, będzie korzystny także dla tych najbogatszych, tworzy perspektywy sprawiedliwego rozwoju, perspektywy nowych, wysoko płatnych miejsc pracy, wyższych zarobków netto, emerytur bez podatku, dróg w miejscach, których nawet nie myślano, że pojawią się drogi, doinwestowanej służby zdrowia, doinwestowanego systemu oświaty" – wyliczał Morawiecki.

"Dzięki programowi szanse na rozwój będą w każdej gminie i powiecie"

Podkreślił, że w pierwszym naborze tego programu liczba wniosków przekroczyła oczekiwania rządu "wielokrotnie". "Dlatego kolejny nabór dla wsi poPGR-owskich będzie wyjątkowy" -zapewnił. Dodał, że ma na myśli dotarcie z programem do gmin, "o których po transformacji neoliberalne elity zapomniały".

Zapowiedział też, że "kolejne programy będą pokazywane przez rząd z biegiem czasu". "One będą kołem zamachowym, one pokażą to, co udowodniliśmy do tej pory, że można w trudnych czasach wypracować największą wartość - tą wartością są naprawione, stabilne finanse publiczne" - powiedział. Zapewnił też, że dzięki tym działaniom naprawczym rząd ma "bazę" i "solidny fundament" do działań na rzecz samorządów w ramach Programu "Polski ład".

Mówił, że w Polsce są miejsca "o wielkim potencjale". "Wielki potencjał jest tam, gdzie są młodzi ludzie, nasza młodzież. Oni nie muszą wyjeżdżać do wielkich miast lub za granicę. A jak już wyjadą, to muszą mieć perspektywy powrotu do Nidzicy, do Ostrudy, do Olsztyna, do wszystkich miast, z których pochodzą. To jest Polska, o której marzymy, to jest Polska na miarę naszych aspiracji" - powiedział.

"Tak jest skonstruowany nasz strategiczny Program "Polski ład", żeby szanse trafiały wszędzie, do każdej gminy i powiatu" - dodał. 

Rządowy Fundusz "Polski ład" to...

Rządowy Fundusz "Polski ład": Program Inwestycji Strategicznych ma na celu dofinansowanie projektów inwestycyjnych realizowanych przez gminy, powiaty i miasta lub ich związki w całej Polsce. Program realizowany jest poprzez promesy inwestycyjne udzielane przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Wysokość bezzwrotnego dofinansowania jest zależna od obszaru priorytetowego, w którym mieści się planowana inwestycja.

Pierwsza edycja pilotażowego naboru wniosków rozpoczęła się 2 lipca i trwała do 15 sierpnia 2021 r. W tym czasie każda jednostka samorządu terytorialnego, czy związek JST, mogła zgłosić maksymalnie trzy wnioski o dofinansowanie, w tym: jeden wniosek bez kwotowego ograniczenia, jeden wniosek, którego wartość dofinansowania nie może przekroczyć 30 mln zł, oraz jeden wniosek, którego wartość dofinansowania nie może przekroczyć 5 mln zł. (PAP)

autor: Rafał Białkowski, Marcin Boguszewski, Edyta Roś

rbk/ mbo/ godl/ wni/ itm/

Źródło:PAP
Tematy
Tanie konta dla zwolenników nowoczesnych rozwiązań – listopad 2021 r.

Tanie konta dla zwolenników nowoczesnych rozwiązań – listopad 2021 r.

Komentarze (19)

dodaj komentarz
langdon25
Pinokio to kiedy zaczynasz wojnę ?

Zdążysz ofiarować te miliardy zanim rozpoczniesz III WŚ ?

Morawiecki senior gadał głupoty
Morawiecki junior przebił seniora 200 krotnie w gadaniu głupot - a wydawało się to niemożliwe …
jacek-19
Dodrukuje sie te 23 miliardy.
langdon25
Plan Inwestycji Strategicznych

W skrócie PIS

Suski to wymyślił czy Balbina kartofel ?
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
antek10
Strach sie bać komu ten Robin Hood te 23 mld ukradnie
langdon25
Wiadomo komu - cwaniakom , przedsiębiorcom = klasie średniej.
bankroll
W ramach polskiego ładu, morawiecki da 23 mld zł...ale skąd wezmie te pieniadze skoro na polskim ładzie nikt nie straci?

Gość się zapędza w kozi róg, bo żeby mieć 23 mld z polskiego ładu, ktoś w podatkach te 23 mld będzie musiał oddać, a więc straci.

Ale po co o tym mowic skoro lewaki i pisiory tego
W ramach polskiego ładu, morawiecki da 23 mld zł...ale skąd wezmie te pieniadze skoro na polskim ładzie nikt nie straci?

Gość się zapędza w kozi róg, bo żeby mieć 23 mld z polskiego ładu, ktoś w podatkach te 23 mld będzie musiał oddać, a więc straci.

Ale po co o tym mowic skoro lewaki i pisiory tego nie rozumieją i mysla ze rządy dają kasę z nieba...
and00
"Pieniędzy niema. I nie będzie"
To jedyne słuszne podejście?
I takie podejście ma właśnie PO
wrecker
https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/afera-e-mailowa-wyciekl-nowy-e-mail-mateusza-morawieckiego/fmm9sds,79cfc278

Moim zdaniem w takiej sytuacji trzeba zadziałać kryzysowo, a więc znaleźć motyw i wskazać winnych. W moim przekonaniu motyw mają ci, którzy nie zarabiają już na wyłudzeniach VAT, mają bardzo
https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/afera-e-mailowa-wyciekl-nowy-e-mail-mateusza-morawieckiego/fmm9sds,79cfc278

Moim zdaniem w takiej sytuacji trzeba zadziałać kryzysowo, a więc znaleźć motyw i wskazać winnych. W moim przekonaniu motyw mają ci, którzy nie zarabiają już na wyłudzeniach VAT, mają bardzo silny motyw, jak nikt. Przekierowanie uwagi, że to oni inspirują atak na Ciebie ma te plusy, nie nikt konkretny nie jest wskazany. Wszyscy wiedzą, że VAT był wyłudzany, właśnie wszyscy wiedzą, że to Ty ograniczyłeś. Wszystko układa się w spójną całość. Dodatkowo każdy kto Cię będzie atakował stanie w jednym szeregu z wyłudzaczami VAT, każdy kto Cię atakuje w domyślę służy mafii vatowskiej. »Silny atak na premiera, można powiedzieć z dużym prawdopodobieństwem jest w naszym przekonaniu inspirowany przez mafie vatowskie, które w wyniku działań pana premiera tracą każdego roku miliardy złotych. Do dziś udało się zatrzymać dla Polaków ... mld złotych, nie ma się więc co dziwić, że to im i ich sprzymierzeńcom najbardziej zależy na atakowaniu premiera. Chcieliby, aby wróciły czasy kiedy bezkarnie wyprowadzali dziesiątki miliardów złotych rocznie. Marzy im się inny premier, inna partia, inni ludzie u władzy«. Jest motyw, jest podmiot...".

Powiązane: Polski ład

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki