REKLAMA

Ministerstwo zakaże budowy mikroapartamentów?

2017-08-02 08:11
publikacja
2017-08-02 08:11
Ministerstwo zakaże budowy mikroapartamentów?
Ministerstwo zakaże budowy mikroapartamentów?

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa od przyszłego roku chce wprowadzić zmiany, które uderzą w deweloperów. Minimalna powierzchnia mieszkania miałaby wynosić 25 mkw. Zmiany mają na celu przeciwdziałanie nieuczciwym praktykom rynkowym związanym ze sprzedażą aparthoteli jako mieszkań.

Obecnie trwają prace nad nowelą rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, które przede wszystkim mają wprowadzić przepis zwiększający minimalną powierzchnię użytkową mieszkania do 25 mkw. Zmiany mogą wejść w życie nawet od początku przyszłego roku - wskazuje Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa. Jednym z podstawowych celów nowelizacji jest przeciwdziałanie nieuczciwym praktykom rynkowym. W tym celu konieczne jest określenie minimalnej powierzchni lokalu mieszkalnego, aby w praktyce przepisy nie były obchodzone przez deweloperów.

W polskim prawie budowlanym nie znajdziemy definicji słowa apartament ani mikropartament. Istnieją jednak przepisy, które wskazują, jakie normy powinny spełniać wszystkie lokale mieszkalne. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. dotyczące budynków wielorodzinnych, precyzuje warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Zawierają one wiele istotnych wymogów, takich jak m.in. szerokość w świetle ścian pomieszczeń w kuchni i pokoju sypialnym, szerokość korytarzy czy też minimalna powierzchnia przynajmniej jednego pokoju, która powinna wynosić nie mniej niż 16 mkw.

Mikroapartamenty – modne inwestycje pełne kontrowersji

Mikroapartamenty – modne inwestycje pełne kontrowersji

Mają nawet kilkanaście metrów kwadratowych, są nowoczesne i atrakcyjnie zlokalizowane. Wielu upodobało je sobie jako sposób na inwestycję. Budzą jednak też kontrowersje – nowe przepisy planowane przez Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa mają ukrócić praktyki deweloperów, którzy omijają prawo, sprzedając mikroapartamenty jako lokale użytkowe. Czytaj dalej...

Brak jednoznacznych przepisów powoduje, że na rynku coraz częściej możemy spotkać oferty mieszkań o powierzchni 12-20 mkw., które deweloperzy sprzedają jako lokale użytkowe bądź w formie tzw. apart lub condohoteli, czyli nieruchomości budowanych w celach inwestycyjnych pod krótkoterminowy wynajem.

Zdaniem MIB mogą w ten sposób naruszać prawo. Według wiceministra infrastruktury i budownictwa Tomasza Żuchowskiego, hotel czy aparthotel to budownictwo usługowe, a nie mieszkaniowe. Dlatego konieczne jest precyzyjne uregulowanie tej kwestii w przepisach. Potrzebne jest rozgraniczenie, co jest mieszkaniem, a co pokojem hotelowym, czy quasi hotelowym, czyli tzw. aparthotelem.

– Obowiązujące prawo budowlane i warunki techniczne już teraz pozwalają starostom i nadzorowi budowlanemu przeciwdziałać łamaniu prawa, np. wtedy, gdy aparthotele lokowane są na terenach przeznaczonych pod budownictwo mieszkaniowe. Problem w tym, że reagujemy wówczas, kiedy coś się złego dzieje, wpływają skargi ludzi, podejmowane są interwencje medialne, a moglibyśmy czynić to na samym początku, odpowiednio weryfikując rzeczywistość i prawdziwe zamierzenia inwestora – wskazuje Tomasz Żuchowski w rozmowie z PAP.

Władze już na etapie uzyskiwania pozwolenia przez deweloperów na budowę powinny dokładnie sprawdzać, jaki jest cel inwestycji, która powstaje przede wszystkim na terenach przeznaczonych pod budownictwo mieszkaniowe jedno lub wielorodzinne. Jak wskazuje wiceminister, część deweloperów również omija prawo, budując tzw. mikroapartamenty jako domy jednorodzinne, które następnie są dzielone na małe lokale.

Jak wyjaśniono w ministerstwie, celem apelu do samorządów jest ochrona nabywców, ponieważ to oni mogą ponieść konsekwencje działania firm. Inwestorzy powinni spełniać obowiązujące wymagania prawa budowlanego i innych przepisów prawa. Nadzór budowlany powinien zaś skrupulatnie kontrolować takie inwestycje.

Katarzyna Rostkowska/ PAP

Źródło:
Tematy
Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Komentarze (7)

dodaj komentarz
open_mind
Zdecydowanie przeciwko wszelkiego rodzaju regulacją!!!. One powinny być tylko w dziedzinie ładu bezpieczeństwa i porządku publicznego. Np. Zakaz działalności wszelkiego rodzaju warsztatów tam gdzie mieszają „łosie” czyli na „Łośiedlach” domków jednorodzinnych a w szczególności Józkom Zdecydowanie przeciwko wszelkiego rodzaju regulacją!!!. One powinny być tylko w dziedzinie ładu bezpieczeństwa i porządku publicznego. Np. Zakaz działalności wszelkiego rodzaju warsztatów tam gdzie mieszają „łosie” czyli na „Łośiedlach” domków jednorodzinnych a w szczególności Józkom samochodziarzom.
kolumb1234
zakazac sprzedarzy malych aut miejskich moga byc tanio wynajmowane tu loby hotelowe przepraszam transportowe
qqryk
Najlepszym regulatorem jest rynek. Każda regulacja zostanie ominięta i zawsze straci społeczeństwo i ludzie uczciwi.

@Trooper
Nie mieszaj do tego planowania zabudowy, które jest konieczne (ale jednocześnie @jkrp ma rację - stanowiska w urzędach są rozdzielane wg klucza partyjnego i pozwolenia będą wydawane wg
Najlepszym regulatorem jest rynek. Każda regulacja zostanie ominięta i zawsze straci społeczeństwo i ludzie uczciwi.

@Trooper
Nie mieszaj do tego planowania zabudowy, które jest konieczne (ale jednocześnie @jkrp ma rację - stanowiska w urzędach są rozdzielane wg klucza partyjnego i pozwolenia będą wydawane wg tego samego klucza).
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
trooper
Bo w Polsce nie istnieje 'Planowanie', każdy buduje co mu się podoba, bez ładu i składu, nie bierze się pod uwagę ani gęstości zaludnienia, anie wkomponowania planowanego budynku w krajobraz. Wolna amerykanka jednym słowem. Miasta mogłyby umocnić urzędy planowania przestrzennego i stopować co niektórych developerów,Bo w Polsce nie istnieje 'Planowanie', każdy buduje co mu się podoba, bez ładu i składu, nie bierze się pod uwagę ani gęstości zaludnienia, anie wkomponowania planowanego budynku w krajobraz. Wolna amerykanka jednym słowem. Miasta mogłyby umocnić urzędy planowania przestrzennego i stopować co niektórych developerów, ci by się dopasowali z ich projektami bardzo szybko
jrkp
no - kolejne miejsce to pasienia urzedasów z danej partii co wygrala wybory łapówkami

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki