REKLAMA

Minister zdrowia: Nie będzie droższych leków

2016-08-02 08:36
publikacja
2016-08-02 08:36

Minister zdrowia przeciw jednolitym cenom leków w Unii Europejskiej. Według informacji resortu niektórzy unijni ministrowie zdrowia forsują zmiany w cenach leków we wspólnocie.

Minister zdrowia: Nie będzie droższych leków / fot. Krystian Maj / FORUM

Konstanty Radziwiłł powiedział w Polskim Radiu 24, że przedstawiciele rządów Europy Środkowej są przeciwni takiemu pomysłowi. Według niego taki pomysł funkcjonuje wśród zachodnich ministrów od dawna. W praktyce oznaczałby obniżenie cen leków na zachodzie Europy oraz ich podniesienie na przykład w Polsce.

Szef resortu zdrowia dodał, że przygotowywane są porozumienia lokalne, zawierane pomiędzy krajami, które mają podobny poziom zamożności. Inicjatywa wspólnego negocjowania cen funkcjonuje w krajach Beneluksu. Do podobnego mechanizmu przygotowuje się Polska wraz z Grupą Wyszehradzką i innymi krajami regionu.

Minister zdrowia zapewnił też, że kierowany przez niego resort walczy z wywożeniem leków za granicę. Działania fikcyjnych aptek, służących tylko do legalizacji takiego procederu, powodują ograniczenie dostępności niektórych medykamentów w kraju.

Informacyjna Agencja Radiowa IAR/ kt/zr

Źródło:IAR
Tematy

Komentarze (1)

dodaj komentarz
~niepelnosprawny_org
no to niech nam zachod pensje zrowna (podwyzszy)

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki