REKLAMA

Norwegia żeruje na wojnie? Minister finansów: To właściwy czas, aby zacząć głośno mówić o "solidarity windfall tax"

2022-05-22 18:51
publikacja
2022-05-22 18:51
Norwegia żeruje na wojnie? Minister finansów: To właściwy czas, aby zacząć głośno mówić o "solidarity windfall tax"
Norwegia żeruje na wojnie? Minister finansów: To właściwy czas, aby zacząć głośno mówić o "solidarity windfall tax"
/ Ministerstwo Finansów

To właściwy czas, aby zacząć głośno mówić o "solidarity windfall tax" w krajach czerpiących ponadprzeciętne zyski ze sprzedaży surowców energetycznych na wsparcie Ukrainy – oceniła w stanowisku przekazanym PAP minister finansów Magdalena Rzeczkowska.

Podczas sobotniego Q&A z młodzieżą premier Mateusz Morawiecki tłumaczył, że alternatywą dla polskiego górnictwa jest np. import gazu z Norwegii, który jest niezwykle kosztowny, a kraj ten czerpie nadmierne zyski, wręcz "żeruje" na sytuacji "po wywołanej przez Putina wojnie". "Oni powinni się tym błyskawicznie podzielić" - ocenił szef rządu.

Polecamy także:

"To właściwy czas, aby zacząć głośno mówić o +solidarity windfall tax+ w krajach czerpiących ponadprzeciętne zyski ze sprzedaży surowców energetycznych na wsparcie Ukrainy, o czym wspomniał wczoraj Premier Mateusz Morawiecki. Pojawiają się takie sygnały, że część norweskiej klasy politycznej ideę takową uważa za słuszną" – powiedziała Rzeczkowska, cytowana w informacji resortu finansów.

"Przekładając logikę opodatkowywania nadmiarowych zysków koncernów energetycznych na potrzeby sfinansowania działań osłonowych w poszczególnych krajach, na arenę międzynarodową, można pokusić się o stwierdzenie, że w obliczu napaści Rosji na Ukrainę kraje czerpiące wysokie dochody ze sprzedaży gazu, czy ropy naftowej, w ramach szeroko pojętej solidarności międzynarodowej z wyniszczaną Ukrainą, mogłyby część środków z +nadmiarowych zysków+ przekazać na wsparcie i odbudowę gospodarki naszego wschodniego sąsiada" – zauważyła szefowa MF.

"Tym bardziej, że np. w analizie OECD odnośnie wpływu konfliktu na Ukrainie na gospodarkę światową znalazła się rekomendacja wskazująca windfall tax nakładane na koncerny energetyczne, jako jedno z możliwych źródeł sfinansowania wsparcia gospodarstw domowych, które najbardziej zostaną dotknięte przez podwyżki cen energii" - dodała.

Ministerstwo finansów przypomina, że agresja Rosji na Ukrainę - poza zniszczeniami wojennymi i dramatem milionów ludzi - spowodowała drastyczny wzrost cen surowców. W efekcie wiele firm sektora energetycznego odnotowuje historyczne wyniki przychodów ze sprzedaży surowców.

MF wskazuje, że przykładowo Norwegia, wg informacji podawanych przez portal euroactiv.com, powołujący się na wyliczenia analityków z Nordea Banku, tylko w tym roku może zwiększyć przychody ze sprzedaży gazu oraz ropy naftowej o 150 mld euro.

Ministerstwo zaznacza, że windfall tax nie jest nowym pomysłem. Z powodzeniem funkcjonuje już w Europie.

"W obliczu +nadmiarowych zysków koncernów energetycznych+ wywołanych napaścią Rosji na Ukrainę Włochy zdecydowały się na wprowadzenie windfall tax w wysokości 25 proc. Środki pozyskane w ten sposób mają posłużyć sfinansowaniu działań osłonowych oraz wesprzeć działania związane z uniezależnieniem się Włoch od dostaw z Rosji" - czytamy w oświadczeniu MF.

Windfall tax zostały też opodatkowane przedsiębiorstwa w Wielkiej Brytanii, które wcześniej zostały sprywatyzowane. MF zaznacza, że w ocenie opinii publicznej, cena, za jaką prywatni właściciele nabyli państwowe przedsiębiorstwa byłą zbyt niska i w roku 1997 rząd Tony Blaira zdecydował się na wprowadzenie takiego podatku. Pieniądze pozyskane w ten sposób zostały przeznaczone m.in. na inwestycje publiczne w edukację.

Zdaniem ministerstwa finansów dynamiczny wzrost cen surowców energetycznych stanowi istotne wyzwanie dla gospodarstw domowych oraz przedsiębiorstw. Z tego względu wiele krajów, w tym Polska, zdecydowało się na wsparcie obywateli oraz firm bezpośrednio (poprzez transfery), bądź pośrednio (poprzez obniżki podatków). (PAP)

Autor: Luiza Łuniewska

lui/ mmu/

Źródło:PAP
Tematy

Komentarze (75)

dodaj komentarz
lobotomek
Norwegowie nie mogą się podzielić zyskami z gazu bo wszysko przepisali na Szwecję.
godunow2
Tylko patrzeć jak Norwegowie będą żądać "solidarity windfall tax" dla KGHM, bo wzrosły ceny miedzi ...
najmadrzejszy
Wlasnie czytam o ogromnych nagrodach w MF za genialny Polski Lad
andregru
Morawiecki obłudniku a wyniki naszego polskiego PGNIG , ORLEN to nie z okradania Polaków na potęgę ?
men24a
Morawiecki, to jest tak, kupiłeś od kościoła działkę za 700 tys a sprzedałeś tylko część za 15 mln zł . Podziel się ? No właśnie. Nie przyszło ci do głowy że Norwegowie o własne interesy dbają jak PiS ?
andriej_duda
Na miejscu Norweskiej premier powiedzialbym że jak jak polska nie chce, to nie musi kupowac norweskiego gazu i norwegia nie będzie już go Polsce sprzedawała. A polski premier może sobie baltic pipe wsadzic w... :) Przeciez i tak defekują pieniedzmi wiec co im szkodzi? Oni Gaz i pieniadze mają :)
powiemwamcomysle
Jeszcze raz ja. Za cene benzyny odpowiedzialna Norwegia bo sprzedaje po cenie rynkowej a powinna taniej bo nas nie stac. :D
powiemwamcomysle
Co za tupet zeby suwerennemu panstwu mowic jak ma ze swoich surowcow korzystac i ile na nich moze zarabiac. Dlaczego Norwwegowie maja wypompowac swoje zloza po nierynkowej cenie. Jak ropa byla rekordowo tania w pandemi i byl moment ze ujemna cene miala to jakos nikt nie postulowal zeby Norwegom doplacac do interesu. Badzmy konsekwentni. :)
najmadrzejszy
PL pomaga Ukrainie a inni zarabiaja.

Powiązane: Gospodarcze skutki inwazji Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki