REKLAMA

Migranci zarobkowi w Holandii bez prawa do szczepionki przeciwko COVID-19

2021-05-03 09:29
publikacja
2021-05-03 09:29
Migranci zarobkowi w Holandii bez prawa do szczepionki przeciwko COVID-19
Migranci zarobkowi w Holandii bez prawa do szczepionki przeciwko COVID-19
fot. Health professional Tatjana Lang prepares syringes with doses of the Pfizer-BioNTech COVID-19 vaccine at the Bavarian Red Cross vaccination center, in Pfaffenhofen an der Ilm, Germany January 10, 2021. / / Reuters

Setki tysięcy migrantów zarobkowych pracujących w Niderlandach, w tym Polacy, nie zostało objętych programem szczepień przeciwko Covid-19. Powodem jest to, że nie są zarejestrowani w swoich gminach.

Problem może dotyczyć ponad 250 tys. osób, głównie z krajów Europy Środkowej i Wschodniej. Z szacunków ministerstwa spraw wewnętrznych wynika, że właśnie tyle osób nie było w 2019 r. zarejestrowanych w gminnych bazach danych (BRP).

Z informacji podanych w poniedziałek przez platformę dziennikarstwa śledczego „Investico” wynika, że konsekwencją braku rejestracji jest nieobjęcie tych osób programem szczepień przeciwko koronawirusowi.

"Migranci zarobkowi są bardziej narażeni na zakażenie, ponieważ mieszkają, pracują i są transportowani blisko siebie" - mówi „Investico” Ashis Brahma, lekarz z GGD North and East Gelderland, który specjalizuje się w badaniu rozprzestrzeniania się koronawirusa wśród migrantów zarobkowych. „To sprawia, że tym bardziej sensowne jest włączenie ich do szczepień” - uważa Brahma.

Po czterech miesiącach od przyjazdu do Holandii migranci zarobkowi są zobowiązani do zarejestrowania się w gminnym rejestrze, jednak wielu z nich tego nie robi. Natomiast zgodnie z informacją przekazaną dziennikarzom przez ministerstwo zdrowia, szczepieni będą tylko ci pracownicy, którzy są zarejestrowani w BRP.

Cytowana przez „Investico” Kitty Jong, wiceprzewodnicząca związku zawodowego FNV, uważa za niedopuszczalne, że ta grupa migrantów zarobkowych jest wykluczona ze szczepień. Związek zapowiedział wystąpienia do ministra zdrowia Huigo de Jonge z wnioskiem o zmianę tej sytuacji.

"Ci ludzie często pracują w kluczowych zawodach i zasługują na taką samą ochronę, jak wszyscy inni. Cała sytuacja pokazuje, że migranci są często postrzegani w Holandii jako ludzie drugiej kategorii" - mówi Jong.

"Wszyscy migranci zarobkowi - zarejestrowani w gminie lub nie - płacą składki na ubezpieczenie zdrowotne" – powiedział portalowi wirusolog Bert Niesters z Uniwersyteckiego Centrum Medycznego w Groeningen. Jego zdaniem m.in. z tego powodu należy im zaoferować szczepienie.

Z Amsterdamu Andrzej Pawluszek

Źródło:PAP
Tematy
Kalkulator OC i AC

Kalkulator OC i AC

Porównaj ubezpieczenia w 5 minut. Zapłacisz nawet o 50% mniej niż obecnie.

Komentarze (5)

dodaj komentarz
heldbaum
Nie migranci tylko osoby NIEZAMELDOWANE. Jesli Holender nie jest zameldowany to tez system szczepien go nie widzi.
Poziom dziennikarstwa na poziomie TVP.
jarekzbyszek
Jakie słowo holenderskie zrobiło światową karierę: apartheid.
and00
Europejczykom można, drogim gościom (drogim w sensie kosztów utrzymania) nie wolno odmawiać, bo to rasizm
darius19
troche nieladnie. Ale, przy niedoborze - wszystkie chwyty dozwolone
innowierca
Kolego, w spoleczenstwach nie ma jakiejs wielkiej checi do szczepienia. Zeby wywolac sztuczne zapotrzebowanie na szczepionke poproszono nawet znanych celebrytow zeby odegrali przedstawienie jak to uzywaja wplywow i pieniedzy zeby zdobyc upragniona szczepionke poza kolejnoscia. Ostatnio jeden z szalencow na litere H zaczal przekonywac Kolego, w spoleczenstwach nie ma jakiejs wielkiej checi do szczepienia. Zeby wywolac sztuczne zapotrzebowanie na szczepionke poproszono nawet znanych celebrytow zeby odegrali przedstawienie jak to uzywaja wplywow i pieniedzy zeby zdobyc upragniona szczepionke poza kolejnoscia. Ostatnio jeden z szalencow na litere H zaczal przekonywac o wprowadzenie obowiazkowosci szczepienia. Sa juz metody zastraszania np. bez szczepienia nie wyjedziesz, ewentualnie nie wejdziesz..... ten wirus to naprawde duze pieniadze dla DUZYCH biznesow.

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki