REKLAMA

Rząd obieca mieszkania bez wkładu własnego w Nowym Polskim Ładzie

2021-04-08 07:05, akt.2021-04-08 14:51
publikacja
2021-04-08 07:05
aktualizacja
2021-04-08 14:51
fot. Soft Light / Shutterstock

Wsparcie dla klasy średniej przy zakupie mieszkania, programy aktywizujące dla seniorów czy darmowe i powszechne badania prenatalne to kolejne rozwiązania, które może uwzględniać nowy program PiS - pisze w czwartek "Dziennik Gazeta Prawna".

Dziennik podaje, że jednym z filarów rządowego Nowego Ładu, nad którym trwają prace, ma być zwiększenie dostępu do mieszkań: rozważane jest uruchomienie programu, który pozwoli zaciągnąć kredyt mieszkaniowy nawet bez wkładu własnego. Państwo mogłoby gwarantować wkład własny dla biorących kredyt (według źródeł "DGP" nawet do 100 tys. zł) lub oferować dofinansowanie (do 160 tys. zł). Instrument byłby skierowany do rodzin wielodzietnych i osób, które mają zbyt wysokie dochody, by skorzystać ze wsparcia społecznego, a jednocześnie mają problem z wkładem własnym przy zaciąganiu kredytu. Wysokość wsparcia uzależniona byłaby od liczby dzieci. Adresatami programu mają być osoby w wieku 24-40 lat.

Nowy Wspaniały Ład. Kaczyński i Morawiecki idą śladami Roosevelta

Wielu polityków lubi odwoływać się do dziedzictwa Franklina Delano Roosevelta sprzed blisko 90 lat, który w popularnej lecz błędnej wersji historii wyciągnął Amerykę z Wielkiej Depresji. Niewielu jednak zdaje sobie sprawę, na czym tak naprawdę polegał rooseveltowski „Nowy Ład”.

Według "DGP", projekt Nowego Ładu przewiduje też programy osłonowo-zdrowotne dla rodzin. Chodzi np. o dostęp do diagnostyki prenatalnej dla wszystkich kobiet w ciąży i darmową szczepionkę przeciw HPV.

W Nowym Ładzie ma się znaleźć rozdział poświęcony seniorom - pisze dziennik i wskazuje, że obecnie w grę wchodzi np. umożliwienie osobom w wieku 55+ zmniejszenia wymiaru pracy – tak, by nie musiały wybierać pomiędzy pracą na pełny etat a przejściem na emeryturę. Możliwy jest także program szerszego udostępniania krótkookresowych prac seniorom (w tym takich, które nie wymagają nawiązywania formalnego stosunku pracy). Ma to pomagać dorobić do świadczenia, ale także zwiększyć aktywność zawodową seniorów - czytamy w "DGP".

Z informacji dziennika wynika, że w kontekście Nowego Ładu mówi się także o rozszerzeniu dotychczasowego programu "Leki 75+" na młodsze roczniki – w niektórych kategoriach medykamentów nawet na 60-latków.

Morawiecki: Nowy Polski Ład to budowa domu dla wszystkich Polaków

Nowy Polski Ład to całościowy dokument, to budowa domu dla wszystkich Polaków, który ma być lepszym miejscem do życia i najlepszym miejscem do życia w Europie za jakiś czas - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Morawiecki został zapytany w czwartek na konferencji prasowej o doniesienia medialne dotyczące wsparcia państwa, w ramach zapowiadanego przez PiS programu Nowy Polski Ład, dla chcących kupić mieszkanie.

Morawiecki odpowiadając przyznał, że traktuje te "enuncjacje" medialne z "pewnym przymrużeniem oka". Stwierdził też, że "każdy ma prawo swoje informacje, to co zasłyszał, prezentować".

"Natomiast Nowy Polski Ład jest całościowym dokumentem, składającym się z kilkunastu bardzo ważnych, dużych sekcji, bardzo mocno ze sobą zawiązanych z jednej strony wizją, filozofią podejścia (...) - czyli państwo silnie i zdecydowane wobec bogatszych, i tych którzy więcej mogą, a państwo wyrozumiałe i wspomagające wobec tych słabszych" - powiedział Morawiecki

Przyznał, że taka filozofia "przyświeca przy ewentualnych zmianach całej architektury składek, danin, podatków, obniżek i zmian".

"Jeżeli ktoś podczas rozmowy usłyszał o jednym klocku, opisuje ten klocek, to czasami można stracić z pola widzenie obraz domu, który tworzymy. Domu dla wszystkich Polaków, który ma być lepszym miejscem do życia. Najlepszym miejscem do życia w Europie za jakiś czas. (...) To jest nasza wielka ambicja i aspiracja" - podkreślił premier.

"Oczywiście w programie mieszkaniowym będziemy starać się wyciągnąć lekcje z błędów, z potknięć, z pomyłek naszych, naszych poprzedników, wszystkich - przecież tutaj wszyscy działamy dla dobra naszej ojczyzny i wypracować jak najlepsze rozwiązania, metodą prób i błędów" - zapewnił.

Podkreślił, że to właśnie metodą prób i błędów tworzy się skomplikowane programy i projekty. "Tak też dzieje się w konstrukcji Nowego Polskiego Ładu" - dodał.

Konwencję programową Prawa i Sprawiedliwości, na której miała się odbyć prezentacja Nowego Ładu, czyli nowego społeczno-gospodarczego programu ugrupowania planowano na sobotę 20 marca, ale ze względu na walkę z pandemią została ona przełożona. Nowego terminu konwencji dotychczas nie podano.

Zgodnie z zapowiedzią, Nowy Ład ma się składać z następujących obszarów: Plan na zdrowie, Uczciwa praca - godna płaca, Dekada rozwoju, Rodzina i dom w centrum życia, Polska - nasza ziemia, Przyjazna szkoła i kultura na nowy wiek, Dobry klimat dla firm, Czysta energia - czyste powietrze, CyberPoland 2025, Złota jesień życia.

kmz/ robs/

Źródło:PAP
Tematy

Komentarze (98)

dodaj komentarz
carlito1
Hehe już można wziąć kredyt z "zerowym "wkładem"

A po za tym rzond " obieca" hehe co jeszcze wam obiecać?? Złote klamki ? Proszę bardzo .....:/
Będzie jak zwykle, drożej k gorzej
batic
"państwo silnie i zdecydowane wobec bogatszych, i tych którzy więcej mogą, a państwo wyrozumiałe i wspomagające wobec tych słabszych"
nosz k**** komuna...
boris-vodka
Każdy rząd w schyłkowej fazie obiecuje wszystko wszystkim.....Na razie bezwstydnie okradają Polaków z ich oszędności.....Jak to mówią PISowscy towarzysze walczą z mafiami i wystarczy nie kraść.....PISowcy kto wam i pinokiowi jeszcze wierzy w te bajki dla ubogich
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
zenon_burczymucha
Jak rząd obieca, że zabierze, to zabierze. A jak obieca że da to obieca.
znawca_inwestor
A my nie chcemy waszego nowego ladu
marcing14
Już widzę te nagłówki: Szwajcarzy zazdroszczą nam bogactwa i jakości życia
demeryt_69
Te czerstwiaki zazdroszczą Polakom cen - to pewne!
mrbeast
Co za głupota. A załamanie i kryzys finansowy z 2007 roku nic Was nie nauczył?
search
Rzad na pewno to ze swoimi orlami przemysli i na pewno nie dopusci do syutuacji by ktos mogł wziąsc w narodowym banku kredyt na psa Azorka z doplata oczywiscie.

Powiązane: Nowy Polski Ład

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki