Mieszkanie bez księgi wieczystej to ryzyko, które może się opłacać

KW można założyć poprzez złożenie w sądzie rejonowym (właściwym ze względu na miejsce położenia nieruchomości) wniosku „KW-ZAL”. Uprawnionym do złożenia wniosku jest właściciel nieruchomości, osoba której przysługuje określone prawo do nieruchomości lub pełnomocnik. Do wniosku należy dołączyć dokumenty do ustalenia stanu prawnego nieruchomości, takie jak podstawa nabycia (np. akt notarialny, orzeczenie sądu, przydział ze spółdzielni) oraz do oznaczenia nieruchomości, takie jak wypis z rejestru gruntów czy wypis z kartoteki budynków (z adnotacją organu który je wydał o tym, że dokumenty są przeznaczone do dokonywania wpisów w KW).

Księgę wieczystą można również założyć poprzez wniosek w treści aktu notarialnego (np. umowy sprzedaży). Nabywając nieruchomość wnioskujemy od razu o założenie dla niej KW – wtedy nie trzeba składać oddzielnego wniosku, a sąd założy KW na podstawie samego aktu notarialnego. Za założenie księgi wieczystej dla nieruchomości pobierana jest opłata stała w wysokości 60 zł, a koszt wpisania prawa własności do jej działu II wynosi 200 zł.

Co powinno znaleźć się w umowie?

Za założenie księgi wieczystej dla nieruchomości pobierana jest opłata stała w wysokości 60 PLN, a koszt wpisania prawa własności do jej działu II wynosi 200 PLN. – Ponadto istotne jest, by zadbać o to, aby w umowie sprzedawca oświadczył, że przysługuje mu prawo własności, że nieruchomość nie jest obciążona jakimikolwiek prawami na rzecz osób trzecich, że w stosunku do nieruchomości nie toczą się żadne postępowania egzekucyjne ani inne mające na celu zwrot nieruchomości oraz, że nie jest ona przedmiotem uprzednio zawartej umowy mającej na celu jej zbycie lub obciążenie – wymienia Jakub Chowaniec.

Poza tym w umowie powinny znaleźć się postanowienia dotyczące ułatwienia dochodzenia od właściciela ewentualnych roszczeń głównie z tytułu rękojmi za wady prawne nieruchomości, jak np. kara umowna z możliwością dochodzenia odszkodowania przewyższającego jej wysokość, czy poddanie się egzekucji do pokrycia wysokości szkody poniesionej przez nabywcę z tytułu wad nieruchomości. Trzeba też zweryfikować, czy spółdzielnia ma prawo własności lub użytkowanie wieczyste gruntu, na którym jest zlokalizowany blok. Jeśli tak, to nie powinno być problemu z założeniem księgi wieczystej w przyszłości.

Zakup nieruchomości, dla której nie jest prowadzona księga wieczysta może być korzystny pod względem ekonomicznym (cena niższa nawet do kilkudziesięciu procent), ale wiąże się z podwyższonym ryzykiem. By to ryzyko zminimalizować warto skorzystać z pomocy specjalistów (prawnika wyspecjalizowanego w nieruchomościach lub doświadczonego pośrednika), których wiedza powinny pomóc w uniknięciu problemów. A w akcie notarialnym umowy sprzedaży można zawrzeć wniosek o założenie księgi wieczystej i wpisanie w jej dziale drugim prawa własności na rzecz nowego nabywcy.

Marcin Krasoń

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 biznespolska

www.kancelarianieruchomosci.net W celu uzyskania pomocy prawnej polecam tą firmę. To profesjonaliści na rynku nieruchomości.

! Odpowiedz
0 0 biznespolska

No tak... widzę jak zawsze zamieszanie ze względu na niepełne informacjie i chaos w myślach autora. www.sprawdzonanieruchomosc.pl/sprawdzanie-ksiag-wieczystych/ tutaj można się dowiedzieć więcej na temate tego jak sprawdzić stan prawny nieruchomości i jak zająć się księgami wieczystymi. To nie jest jakaś super wielka filozofia i pozwala ci to zrozumieć jak działają księgi wieczyste.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 5 ~antydebill

debilny artykuł , jakiś bełkot chołoty bez pojęcia , robią wodę z mózgu ciemnocie, brak księgi to nie jest żadna wada i i nie wiąże się absolutnie z żadnym ryzykiem co za debil to pisał , niech poczyta ciemniak ustawę o spółdzielniach mieszkaniowych a nie zaśmieca internet bredniami

! Odpowiedz
4 3 ~eed

A gdzie mądralo sprawdzisz czy ktoś nie ma prawa dożywotniego zamieszkania tam??? Możesz kupić mieszkanie z lokatorem.

! Odpowiedz
0 4 ~yok odpowiada ~eed

dlatego nie możnaobciążyc spółdzielczegoprawem dożywocia (przynajmniej nie powinno sie)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne