REKLAMA

"Czyste powietrze": dopłaty do wymiany okien i ocieplenia domów. Jak złożyć wniosek w nowym programie?

Malwina Wrotniak2018-10-01 10:45, akt.2018-10-23 08:31redaktor naczelna Bankier.pl
publikacja
2018-10-01 10:45
aktualizacja
2018-10-23 08:31

Trwa nabór wniosków o dopłaty dla właścicieli domów jednorodzinnych w nowym programie „Czyste powietrze”. O dofinansowanie mogą starać się osoby fizyczne chcące planujące termomodernizację i wymianę źródeł ciepła w swojej nieruchomości.

O planowanym na jesień br. starcie nowego programu ekodopłat dla właścicieli domów jednorodzinnych Ministerstwo Środowiska informowało już od kilku miesięcy (zobacz: „Od września nabór wniosków w programie Czyste powietrze”). Nabór wniosków potrwa do 31 grudnia 2027 r. W budżecie zaplanowanego na lata 2018-19 programu zaplanowano do wydania 103 mld zł, z czego w ramach dotacji 63,3 mld zł, a pod postacią pożyczek zwrotnych 39,7 mld zł. Przypominamy, kto i na jakich warunkach może starać się o te pieniądze. Maksymalny koszt inwestycji, od których liczona jest dotacja, wynosi 53 tysiące złotych.

fot. / / YAY Foto

Na co i dla kogo pieniądze z programu „Czyste powietrze”

U podstaw nowego programu leży walka z nadmiernym zanieczyszczeniem powietrza. Pieniądze są przeznaczone na prace mające na celu poprawę efektywności zarządzania energią w gospodarstwach domowych, a w efekcie zmniejszenie lub uniknięcie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń wprowadzanych do atmosfery przez domy jednorodzinne.

O dopłaty mogą ubiegać się ich osoby fizyczne:

 • właściciele i współwłaściciele już istniejących domów jednorodzinnych,
 • osoby posiadające zgodę na rozpoczęcie budowy nowego budynku jednorodzinnego.

Pieniądze mogą pomóc w wymianie, zakupie i montażu źródeł ciepła oraz termomodernizacji, co w praktyce oznacza możliwość sfinansowania m.in.:

 • ocieplenia domu,
 • wymiany okien i drzwi,
 • montażu lub modernizacji instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody,
 • wymiany starego, wysokoemisyjnego kotła grzewczego na paliwo stałe,
 • instalacji odnawialnych źródeł energii (kolektorów słonecznych, instalacji fotowoltaicznej),
 • montażu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.

Inwestycje przewidziane we wniosku należy zrealizować w terminie nie dłuższym niż 24 miesiące od podpisania umowy o dofinansowanie, ale nie później niż do 30 czerwca 2029 roku. Co ważne, dofinansowaniem mogą zostać objęte także inwestycje już rozpoczęte, jednak nie dawniej niż w ciągu 12 miesięcy przed złożeniem wniosku (nie mogą być zakończone przed złożeniem wniosku).

Jakie dofinansowanie można dostać

Program „Czyste powietrze” polega na zwrocie kosztów poniesionych przez wnioskodawcę. Dofinansowanie wynosi od 30 do 90 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji – a jego konkretna wysokość będzie uzależniona od dochodu na osobę w gospodarstwie domowym. Czym niższy dochód – tym większe dofinansowanie będzie można otrzymać. Żeby otrzymać maksymalną stawkę, miesięczny dochód na osobę nie może przekroczyć 600 zł. Jeżeli natomiast przewyższy 1600 zł, maksymalne dofinansowanie wyniesie 30 proc. kosztów kwalifikowanych.

W ramach pojedynczej inwestycji można uzyskać zwrot części kosztów, jeśli nie przekraczają kwoty 53 tys. złotych. Przy maksymalnym, 90-procentowym poziomie wsparcia, oznacza to zwrot w kwocie nawet 47,7 tys. zł. Jeśli koszty inwestycji będą większe, istnieje możliwość dofinansowania w formie zwrotnej pożyczki (okres spłaty do 15 lat, oprocentowanie nie więcej niż WIBOR 3M + 70 pkt bazowych, ale nie mniej niż 2 proc. rocznie). Minimalny koszt inwestycji umożliwiający wnioskowanie o dopłaty to 7 tysięcy złotych.

Jak uzyskać dopłaty z programu „Czyste powietrze”

Wojewódzkie fundusze podpowiadają wnioskodawcom, że uzyskanie dopłat zamyka się w kilku krokach. Urzędnicy wymieniają kolejno:

 1. Zapoznanie się z zasadami programu, formularzem wniosku i wymaganymi dokumentami
 2. Ustalenie potrzeb budynku, które powinny być określone w audycie energetycznym lub uproszczonej analizie energetycznej, którą jeszcze przed realizacją inwestycji zweryfikują przedstawiciele Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW).
 3. Złożenie wniosku wraz z wymaganymi dokumentami (w ty potwierdzającymi dochód).
 4. Wizytację pracowników WFOŚiGW celem potwierdzenia, że stan budynku jest zgodny z deklaracją złożoną we wniosku o dofinansowanie.
 5. Podpisanie umowy o dofinansowanie po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku.
 6. Złożenie wniosku o płatności – środki będą wypłacane w transzach, po zrealizowaniu kolejnych etapów inwestycji.
 7. Zakończenie inwestycji – potwierdzone wizytą przedstawiciela WFOŚiGW. Warto przy tym pamiętać, że w ciągu 3 kolejnych lat możliwa jest kontrola „utrzymania projektu”, czyli trwałości inwestycji.
 8. Rozliczenie inwestycji – po pozytywnej weryfikacji przedsięwzięcia przez urzędnika Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Gdzie i kiedy złożyć wniosek

Nabór wniosków o dopłaty w programie „Czyste powietrze” ruszył 19 września i potrwa do 31 grudnia 2027 roku. Zgłoszenia będą rozpatrywane na bieżąco. Formularze można składać do Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej drogą elektroniczną.

Terminy rozpatrywania wniosków w poszczególnych województwach, a także sposób wypełnienia wniosku można znaleźć na stronach internetowych poszczególnych WFOŚiGW.

Spotkania informacyjne w całej Polsce

We wrześniu i październiku Ministerstwo Środowiska organizuje w gminach w całej Polsce cykl kilkuset spotkań edukacyjnych poświęconych programowi „Czyste powietrze”, gdzie można bezpośrednio uzyskać informacje jak ubiegać się o dofinansowanie na termomodernizację domu.

fot. / / Ministerstwo Środowiska

Daty i miejsca wydarzeń można sprawdzić na stronie mos.gov.pl w zakładce „Harmonogram spotkań”.

Źródło:
Malwina Wrotniak
Malwina Wrotniak
redaktor naczelna Bankier.pl

Redaktor naczelna Bankier.pl. Autorka wielu publikacji z zakresu finansów, ukazujących się na łamach serwisu od 2008 roku. W przeszłości dziennikarz specjalizujący się w tematyce ubezpieczeń, doceniona Nagrodą Polskiej Izby Ubezpieczeń dla Środowiska Dziennikarskiego. Autorka emigracyjnych projektów "Tam mieszkam" i "Zawróceni", uhonorowana Nagrodą im. Macieja Płażyńskiego dla dziennikarzy i mediów służących Polonii. W 2016 r. wydała książkę "Tam mieszkam. Życie Polaków za granicą". Rozwija autorski projekt i podcast edukacyjny "Rodziconomia" o finansach rodziców i ich dzieci. Laureatka Nagrody Dziennikarskiej im. M. Krzaka za obiektywizm i dostępny język komunikacji w publikacjach z obszaru edukacji ekonomicznej. Absolwentka studiów doktoranckich na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu.

Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (16)

dodaj komentarz
lidia555
No i elegancko. Kto by nie chciał dopłaty do ocieplenia domu, wymiany okien i drzwi, montażu lub modernizacji instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody, wymiany starego, wysokoemisyjnego kotła grzewczego na ekologiczny kocioł z Certyfikatem Ecodesign (np. Kostrzewa) na paliwo stałe??? A może inaczej. Taka wymiana starego kotła No i elegancko. Kto by nie chciał dopłaty do ocieplenia domu, wymiany okien i drzwi, montażu lub modernizacji instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody, wymiany starego, wysokoemisyjnego kotła grzewczego na ekologiczny kocioł z Certyfikatem Ecodesign (np. Kostrzewa) na paliwo stałe??? A może inaczej. Taka wymiana starego kotła powinna być wręcz nakazana. Dzisiaj w radio usłyszałam, że w ubiegłym roku w miesiącu styczniu zmarło najwięcej ludzi (szczyt smogu), w szpitalach i przychodniach okres zimowy jest wylęgarnią chorób związanych z niewydolnością serca, górnych dróg oddechowych...i ktoś mądrze powiedział, że za to całe leczenie wszyscy ludzie mieliby w swojej kotłowni ekologiczny kocioł i to z górnej półki np. EEI PELLETS. Kochani to my: ja, Ty, on, ona decyduje o naszym życiu, a nie jakieś dofinansowanie. "Mądry Polak po szkodzie", więc nie ma co się zastanawiać i szybko składać wniosek i wymieniać stare kopciuchy. Nie da się opisać słowami jak potężnym zjawiskiem i winowajcą w życiu każdego człowieka jest smog, ale ile dobrego może zmienić ekologiczny kocioł, jest bezcenne.
justyna_dabek
Przyznam szczerze, że fajnie , że program "czyste powietrze" nie ogranicza się jedynie do wymiany kotłów. Fajnie, że można wnioskować o wymianę okien czy drzwi. Jednak co z tego, że ktoś wymieni okna i drzwi, a nadal będzie palił w kopciuchu.... Co zmieni to w powietrzu? czy takie było pierwotne założenie? Chcieliśmy przecież Przyznam szczerze, że fajnie , że program "czyste powietrze" nie ogranicza się jedynie do wymiany kotłów. Fajnie, że można wnioskować o wymianę okien czy drzwi. Jednak co z tego, że ktoś wymieni okna i drzwi, a nadal będzie palił w kopciuchu.... Co zmieni to w powietrzu? czy takie było pierwotne założenie? Chcieliśmy przecież eliminować smog. No właśnie. zatem moim zdaniem najpierw wymieńmy piec na kocioł z certyfikatem ecodesign np jak w moim przypadku EEI PELLETS https://www.kostrzewa.com.pl/#!Produkty-Produkty W Linku znajdziecie te kotły, które spełniają wszystkie normy ekologii i z pewnością będziecie mieli czyste sumienie:) poza tym polecam ze względu na serwis, niską emisję spalin, wysoką technologię.
luna123
Złożyłam wniosek w moim urzędzie w lutym 2018 w Programie "czyste powietrze"
W czerwcu dostałam odpwiedz listem poleconym, ze konkurs został odwołany i że mogę ubiegać się o dotację w nowym programie.
Nowy program inwestycje ma objąć już rozpoczęte, jednak nie dawniej niż w ciągu 12 miesięcy przed złożeniem wniosku
Złożyłam wniosek w moim urzędzie w lutym 2018 w Programie "czyste powietrze"
W czerwcu dostałam odpwiedz listem poleconym, ze konkurs został odwołany i że mogę ubiegać się o dotację w nowym programie.
Nowy program inwestycje ma objąć już rozpoczęte, jednak nie dawniej niż w ciągu 12 miesięcy przed złożeniem wniosku (nie mogą być zakończone przed złożeniem wniosku).

Planowalam wymienić piec i to uczyniłam we wrześniu. Dłuzej czekać nie mogłam bo temp. robiły się coraz nizsze. Grzęję już w nowym. A co za tym idzie dotacja mi się nie należy bo prace już zakończyłam. To gdzie tu ekologia?, chciałam być ekologiczna, a tu nici. Wykolegowano mnie w programie, który odwołano, obiecano nowy, a tu ponoć mogę coś robić już od stycznia 2018 ale prace nie mogą być zakończone. To jak? wstawić piec ale w nim nie grzać? Fre już tez otrzymałam, bo firma która robiła usługę musi się rozliczyć z Fiskusem.

A jeszcze jeden myk.... ponoć bez dokumentów poświadczających złomowanie starego pieca wniosek będzie odrzucony, Tak powiedział pan, który robił prezentację.

I w taki oto sposób każdy kto chciał być ekologiczny w tym roku ale prace zakończył dotacji nie otrzyma....
elisa02
Program polega na zwrocie kosztów poniesionych przez wnioskodawcę...minimalny koszt inwestycji umożliwiający wnioskowanie o dopłaty to 7 tyś zł. Jak rodzina której dochody nie przekraczają 600 zł.na osobę chcaca wymienic kopciucha i ocieplic dom może zainwestować te minimalne 7tys.zeby dostać taką dopłatę.? bez zdolności kredytowej?Program polega na zwrocie kosztów poniesionych przez wnioskodawcę...minimalny koszt inwestycji umożliwiający wnioskowanie o dopłaty to 7 tyś zł. Jak rodzina której dochody nie przekraczają 600 zł.na osobę chcaca wymienic kopciucha i ocieplic dom może zainwestować te minimalne 7tys.zeby dostać taką dopłatę.? bez zdolności kredytowej? Ktos o tym pomyślał???? program dla bogatszych chyba....
wc_
Tacy będą mieli najlepiej, bo mówimy oczywiście o dochodzie na papierze. Czyli na wioseczkach z dofinansowaniem 90% będą robione pompy ciepła, fotowoltaika, ocieplenia rekuperacje itd.
tomasiq
Szkoda, że działa inaczej.
Oczywiście mi przysługiwałoby najmniejsze dofinansowane. Oczywiście nie przysługuje, ponieważ posiadam już piec gazowy, a więc nie mogę go zmienić na pompę ciepła... Ponieważ posiadam piec gazowy, nie mogę też ocieplić budynku, wymienić okien, itp.
Jeśli chodzi o fotowoltanikę, to jest tutaj opcja
Szkoda, że działa inaczej.
Oczywiście mi przysługiwałoby najmniejsze dofinansowane. Oczywiście nie przysługuje, ponieważ posiadam już piec gazowy, a więc nie mogę go zmienić na pompę ciepła... Ponieważ posiadam piec gazowy, nie mogę też ocieplić budynku, wymienić okien, itp.
Jeśli chodzi o fotowoltanikę, to jest tutaj opcja tylko i wyłącznie pożyczki, w moim przypadku częściowej, ale to jest
Czyli tak naprawdę nie mogę skorzystać w żadnym przypadku z opcji dotacji, bo ta mi nie przysługuje. Chyba, że bym sobie zamontował piec węglowy...

Ok, ale może jest jeszcze ulga podatkowa w przyszłym roku... Tak zwana termomodernizacyjna...
No to policzmy, inwestycja 20 tysięcy, czyli odpisać można 4600. A z tego jakieś 18 procent. Czyli 870... Dziki szał!!!

Czyli znowu prawie nic mi nie przysługuje, oczywiście poza podatkami, bo te mi przysługują.
krzysiekj_85
Szum wokół czystego powietrza jest bardzo duży. Jednak propaganda sprzedaje ten prgram trochę inaczej niż dziąła on w rzeczywistości.

Po pierwsze, aby dostać dofinansowanie trzeba spełnć warunki, które w dłuższej perspektywie mogą się okazać bardziej kosztotwórcze niż otrzymana dotacja.

Przykład.
Dom zbudowany
Szum wokół czystego powietrza jest bardzo duży. Jednak propaganda sprzedaje ten prgram trochę inaczej niż dziąła on w rzeczywistości.

Po pierwsze, aby dostać dofinansowanie trzeba spełnć warunki, które w dłuższej perspektywie mogą się okazać bardziej kosztotwórcze niż otrzymana dotacja.

Przykład.
Dom zbudowany w roku 1995 bez elewacji ze starym 10 letnim piecem. Własciciele chcą zrobić izolację.
Dostaną dotacją pod warunkiem, że ich piec spełnia normy określone przez program, jeżeli nie spełnia (a raczej nie spełnia) to powninni podłączyć się pod centralne, a jak nie mogą to pod gazowe, a jak nie mogą to dopiero wtedy węglowe.
Problem tzw. smogu wytępuje z reguły nie na nowych osiedlach domków jednorodzinnych gdzie rzeczywiście nie ma możliwości podłączenia pod gaz lub centralne, lecz na starych dzielnicach zastawionych domkami z lat 90 albo i starszych. Mieszkają juz w nich podstarzali ludzie (lub ich dzieci), którzy dlatego korzystają z nieekologicznych kotłów, bo to im się zwyczajnie opłaca ekonomicznie. Zmiana na zdrowsze równa się dla nich zmianie na droższe. Na chwilę obecną chyba nie ma technologii która jest tańsza od tzw. kozy.
Nie jestem specem, ale przypuszczam, że to właśnie takie gospodarstwa szkodzą środowisku i sąsiadom najbardziej.


cdssold
Nie wiem ilu się znajdzie tych, co łapią się na 90% dotacji. To jest mrugnięcie okiem do tych co pracują na czarno. Ekonomiczny dowód, że warto.
Gospodarstwo z dochodem na osobę 600 PLN ledwo dopina miesiąc, i to dzięki promocjom w Biedronce.
Ocieplenie domu jest u nich na ostatnim miejscu. I mieszkają najpewniej w nieruchomości,
Nie wiem ilu się znajdzie tych, co łapią się na 90% dotacji. To jest mrugnięcie okiem do tych co pracują na czarno. Ekonomiczny dowód, że warto.
Gospodarstwo z dochodem na osobę 600 PLN ledwo dopina miesiąc, i to dzięki promocjom w Biedronce.
Ocieplenie domu jest u nich na ostatnim miejscu. I mieszkają najpewniej w nieruchomości, która wymagałaby kompleksowego remontu. Żeby go zrobić, musieliby teraz mocno się zadłużyć, albo zrobić tylko to za co minister płaci i potem to rozwalać robiąc kolejne rzeczy.

Program jest skonstruowany tak, żeby bardziej nakręcić koniunkturę i re facto naciąć VATu niż dopłacić.
dar_oze
Fundacja Dar Oze chętnie pomoże przy składaniu wniosków. Działamy na terenie całej Polski. Zapraszamy do kontaktu: info@fundacjadaroze.pl tel. 575 475 306 Do usłyszenia do zobaczenia
search
Te dotacje to twor patologi i nic wiecej. Beda kombinacje alpejskie z wycenami ogledzinami itp.
Zamiast zainwestowac czysta energetyke to oni beda wymieniac okna ludziom co maja mniej niz 600 na glowe. Tak wiec ci ludzie jak palili smieci tak beda dalej palic a to co nie spala beda wywalac na ulice. No i znow rolnicy z 50h beda
Te dotacje to twor patologi i nic wiecej. Beda kombinacje alpejskie z wycenami ogledzinami itp.
Zamiast zainwestowac czysta energetyke to oni beda wymieniac okna ludziom co maja mniej niz 600 na glowe. Tak wiec ci ludzie jak palili smieci tak beda dalej palic a to co nie spala beda wywalac na ulice. No i znow rolnicy z 50h beda sie lapac bo nie maja tak duzego dochodu.

Powiązane: Czyste powietrze

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki