REKLAMA
KONFLIKT ROSJA-UKRAINA

Miasto 2.0, czyli Wiedeń nowocześniejszy od Dubaju [Podcast]

Marcin Bołtryk2021-11-27 07:00redaktor
publikacja
2021-11-27 07:00
Miasto 2.0, czyli Wiedeń nowocześniejszy od Dubaju [Podcast]
Miasto 2.0, czyli Wiedeń nowocześniejszy od Dubaju [Podcast]
fot. BABAROGA / / Shutterstock

Trudno zdefiniować nowoczesne miasto. Mimo to podejmiemy próbę udowodnienia, że Wiedeń jest nowocześniejszy od Dubaju.

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że 23 mln z nieco ponad 38,3 mln Polaków mieszka w miastach (stan na koniec czerwca 2021 r.). Oznacza to, że 60 proc. z nas na miejsce zamieszkania wybiera obszar wysokozurbanizowany. Choć pandemia zwiększyła zainteresowanie wyprowadzką poza granice aglomeracji, nie zatrzymała globalnej tendencji. Miasta się rozrastają na całym świecie. ONZ szacuje, że do 2050 r. dwie trzecie populacji będzie mieszkało w miastach. Bez zmian urbanistycznych, organizacyjnych, ale i zmian naszych przyzwyczajeń, ta tendencja może się przerodzić w koszmar życia w przeludnionym mieście.

Wspólnie z Leszkiem Wiśniewskim, architektem urbanistą z Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, współpracującym ze Stowarzyszeniem Miasto Jest Nasze i Klubem Jagiellońskim, zastanawiamy się, jak zdefiniować nowoczesne miasto. Okazuje się, że nowoczesności w mieście nie mierzy się szkłem i betonem, lecz organizacją i minutami.

O tym, jak zmienia się organizacja życia w stolicy, opowiada Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy. Jest o powrocie do rozwiązań z lat 60. ubiegłego wieku, strefach płatnego parkowania i… drzewach na środku ronda.

Współczesne miasta nie mogą się obejść bez technologii. O to, jaką rolę pełni w nich dziś, a jaką może pełnić w przyszłości, pytam Jacka Drabika, prezesa Motorola Solutions.

O technologii rozmawiam również z Maciejem Mazurem, dyrektorem zarządzającym w Polskim Stowarzyszeniu Paliw Alternatywnych. To wymiana zdań na temat możliwości, jakie daje miastom rozwój elektromobilności. Będzie też o wyzwaniach i ekonomii współdzielenia.

Gorąco zachęcam do posłuchania.

Wszystkie odcinki „Pulsu Biznesu do słuchania” są dostępne na stronie pb.pl/dosluchania oraz w aplikacjach podcastowych, m.in. na Spotify i Apple Podcasts.

Źródło:

Rocznik 1975. Absolwent dziennikarstwa na UW. W "Pulsie Biznesu" pracuję od 1998 r. Od początku związany jestem z tematami motoryzacyjnymi i transportowymi. Od 1999 r. prowadzę czwartkową sekcję Transport i logistyka. Zaczynałem od artykułów poświęconych firmom z branży logistycznej i transportowej, by szybko zdać sobie sprawę, że w tematykę tę łatwo da się wpisać moje prywatne zainteresowania - motoryzację. Od 1999 r. regularnie publikuję więc teksty o samochodach. Z zainteresowaniem przyglądam się kierunkom, w których rozwija się rynek. Z nostalgią wspominam minione czasy. Powoli dopada mnie kryzys wieku średniego.

Tematy
Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Komentarze (2)

dodaj komentarz
xiven
nowoczesne miasto to takie które inwigiluje obywateli i pozbawia ich własności w celu ich zniewolenia

Powiązane: Podcast

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki