REKLAMA

Merkel: Więcej środków na bezpieczeństwo, obronność i migrantów

2016-11-19 16:47
publikacja
2016-11-19 16:47

Kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała w sobotę, że dodatkowe środki w budżecie na bezpieczeństwo wewnętrzne, obronność i politykę migracyjną są dobrze zainwestowanymi pieniędzmi. Bundestag uchwali budżet na 2017 rok w przyszłym tygodniu.

Merkel: Więcej środków na bezpieczeństwo, obronność i migrantów / fot. Hannibal Hanschke / Reuters

W cotygodniowym przesłaniu wideo do obywateli Merkel zapewniła, że pomimo zwiększonych wydatków budżet państwa pozostanie zrównoważony. "Rząd nie zaciąga nowych długów, które musiałyby spłacać przyszłe pokolenia. Wpływy z podatków w pełni pokrywają wydatki" - powiedziała szefowa niemieckiego rządu.

Koalicjanci - CDU, CSU i SPD uzgodnili ostatnio kolejną podwyżkę wydatków w stosunku do zatwierdzonego wcześniej projektu. Środki na policję i inne służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo wewnętrzne kraju zostały zwiększone o 640 mln euro. Na walkę z przyczynami migracji i pomoc humanitarną Niemcy wydadzą 1,1 mld euro więcej, niż planowano wcześniej. Zwiększeniu do 36 mld euro ulegnie też kwota przeznaczona na inwestycje, szczególnie w rozbudowę szerokopasmowego internetu oraz infrastruktury drogowej i kolejowej.

W porównaniu z rokiem 2016 wszystkie wydatki państwa wzrosną o 3,6 proc.

Odnosząc się do problemu uchodźców, Merkel podkreśliła, że obecnie najważniejszym zadaniem jest ich integracja, w tym zapewnienie im kwalifikacji zawodowych umożliwiających podjęcie pracy. Merkel zastrzegła, że wydatki na imigrantów nie oznaczają ograniczenia pomocy dla obywateli Niemiec. "Wręcz przeciwnie, zwiększamy wydatki także w innych dziedzinach" - zaznaczyła dodając, że "nikt nie zostanie pokrzywdzony".

Sytuacji finansowej i społecznej kraju poświęcony jest także projekt uchwały na zjazd CDU, który będzie w niedzielę i poniedziałek przedmiotem dyskusji na posiedzeniu gremiów kierowniczych tej partii.

W dokumencie jest mowa o zwróceniu większej uwagi na problemy osób z niskimi dochodami. Ewentualne dodatkowe wpływy do budżetu z podatków mają być zdaniem CDU przeznaczone na inwestycje w infrastrukturę, na obniżenie podatków oraz na politykę zagraniczną i bezpieczeństwa. Autorzy projektu uchwały opowiadają się za dalszym podnoszeniem wieku emerytalnego.

Obecnie w Niemczech wdrażana jest reforma systemu emerytalnego, polegająca na wydłużeniu do 67 lat wieku uprawniającego do świadczeń. Równocześnie osoby, które mogą wykazać się 45-letnim okresem składkowym, mogą odejść na emeryturę w wieku 63 lat.

Niemieckie media spodziewają się, że podczas obrad kierownictwa CDU w niedzielę Merkel ogłosi, czy będzie się po raz czwarty ubiegać o fotel kanclerza. Dotychczas na wszystkie pytania o swoją przyszłość kanclerz odpowiadała, że zdeklaruje się "we właściwym czasie".

Podczas zakończonej w piątek wizyty w Berlinie prezydent USA Barack Obama udzielił Merkel mocnego wsparcia, mówiąc, że poparłby ją, gdyby był Niemcem. Wybory do Bundestagu odbędą się na jesieni przyszłego roku.

Z Berlina Jacek Lepiarz (PAP)

lep/ ksaj/ kar/

Źródło:PAP
Tematy
Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Advertisement

Komentarze (7)

dodaj komentarz
~xxx
Angela nie kandyduj, proszę.
~staszek
Pani Merkel dzielnie walczy z problemem, który sama stworzyła. Oczywiscie za pieniadze podatnika
~silvio_gesell
W gruncie rzeczy Europejczycy nie chcą się mnożyć. A gdy populacja spada to nie tylko UE się rozpadnie, ale przestanie działać cały system finansowy, który oparty jest na wzroście. I Merkel dobrze o tym wie, ale nie miała odwagi by to głośno powiedzieć.
~Eskimos
Poprzednicy:
Chętnie bym dorzucił swoją opinię, ale w waszych wypowiedziach znajdują się rażące błędy ortograficzne. Wychowywalem się m.in poza granicami Polski i jestem zdania, że mam czasem kłopoty z językiem polskim, ale wy jesteście zwykłymi niechlujami.
~PL
Ola co za dedukcja... godna Putina.
Rozchulał wojnę aby cena ropy poszła do góry i hmmm jakoś chyba nie zrozumiał tematu.
I gdzie miała by wyprowadzić Angela kasę? Póki co na eksporcie czyli ściąganiu kasy do siebie królują.
~ola
aaaa czyli zastosowala manewr na obame. Najpierw rozchuladz wojne zeby na tym zarobic i pierdzielic o koniecznosci wyprowadzenia z budzetu grubej kasy. Agela ty nawet kopiowac nie potrafisz a co dopiero nastepna kadencja. Krolowa lez ... az ci wspolczuje.
~szlamowka
podobno lepsze lajno od steinmayera. Trzeba wybierac mniejsze zlo?

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki