REKLAMA

Mercedes spycha BMW z luksusowego tronu

Mikołaj Fedkowicz2016-08-11 14:28
publikacja
2016-08-11 14:28

BMW, wieloletni lider w liczbie sprzedawanych samochodów luksusowych, prawdopodobnie utraci swoją pozycję na rzecz Mercedesa – donosi agencja Bloomberg.

/ fot. Albert Pena/Cal Sport Media / FORUM

BMW regularnie od 2005 r. dominuje pod względem sprzedanych luksusowych aut, jednak wszystko wskazuje na to, że w bieżącym roku jego hegemonię przerwie inna niemiecka marka - Mercedes.

Tegoroczna różnica w tempie sprzedaży pomiędzy dwoma branżowymi gigantami jest dosyć wyraźna. W ciągu pierwszych siedmiu miesięcy, liczba aut dostarczonych przez Mercedes-Benz wzrosła o 12% i sięgnęła 1,17 mln. Dla porównania ten sam wskaźnik dla firmy BMW wyniósł jedynie 5,6%, co jest wynikiem ponad dwukrotnie gorszym. Z danych wynika, że Mercedes dostarczył już do tej pory o 30 tys. aut więcej niż jego odwieczny rywal. Jeżeli ten trend się utrzyma, obecny rok będzie pierwszym od dekady, w którym liderem na rynku stanie się marka inna niż BMW. Trzecie na liście Audi odnotowało wzrost sprzedaży na poziomie 5,1%, co przełożyło się na 1,1 mln dostarczonych aut.

Według informacji Bloomberga, znaczne wzrosty sprzedaży Mercedesa były spowodowane głównie poszerzeniem oferty samochodów typu SUV oraz wprowadzeniem nowej wersji biznesowego sedana klasy E. Z drugiej strony BMW do końca roku nie ma w planach odświeżenia swojego konkurencyjnego modelu z serii 5, a jego najnowszy samochód z serii 7 przegrał rywalizację ze swoim rywalem - Mercedesem klasy S.

Zarządzający BMW argumentują słabszą sprzedaż chęcią zabezpieczenia odpowiedniego poziomu rentowności. Według nich, wizja licznych zniżek prowadząca do spełnienia celów sprzedażowych może wydawać się kusząca, ale nie służy zyskowności biznesu.

Poza kategorią sprzedanych samochodów, BMW pozostaje na drugim miejscu również pod względem wypracowanej marży zysku. W drugim kwartale wskaźnik ten wyniósł 9,5%, w porównaniu do 10% Mercedesa. Tradycyjnie na najniższym stopniu podium znalazło się Audi z wynikiem 8,4%.

Źródło:
Tematy
Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Advertisement

Komentarze (4)

dodaj komentarz
~nie_dres
Mercedes odświeżył wiele modeli i ich design jest rzeczywiście nowoczesny, ładny i przykuwający uwagę choć to oczywiście bardzo subiektywne, klienci przerzucili się na tą markę chociażby ze względu potrzeby odmiany po dekadzie królowania BMW, ale osobiście uważam, że BMW ma swój niepowtarzalny charakter i prawdziwi Mercedes odświeżył wiele modeli i ich design jest rzeczywiście nowoczesny, ładny i przykuwający uwagę choć to oczywiście bardzo subiektywne, klienci przerzucili się na tą markę chociażby ze względu potrzeby odmiany po dekadzie królowania BMW, ale osobiście uważam, że BMW ma swój niepowtarzalny charakter i prawdziwi miłośnicy tej marki pozostaną jej wierni, w krajach Europy zachodniej, gdzie poziom dobrobytu jest na znacznie wyższym poziomie niż w naszym kraju mogą sobie pozwolić na częste zmiany drogich aut więc chęć i potrzeba wypróbowania czegoś innego jest większa niż u nas gdzie zakup raczej musi się zamortyzować, a więc jest starannie przemyślany
~mm
naprawdę wypasione mercedesy widzę jedynie w Niemczech bo u nas albo stare już modele albo te mniejsze a w Niemczech to oczy mi wyłażą jakie oni krowy wielkie wypasione robią.
~to_ja
to malo wazna informacja
bardziej istotne jest to kiedy bedzie zakaz sprzedaży vw w Polsce i USA ?

Powiązane: Motoryzacja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki