REKLAMA

Kosztowne nieodśnieżanie chodników, dachów i aut. Mandaty poszły w górę

2022-12-14 11:00
publikacja
2022-12-14 11:00

Od 300 zł za nieodśnieżone reflektory w samochodzie, po 3 tys. zł za niepozbycie się śniegu i lodu z szyb — tyle trzeba zapłacić za zimowe lenistwo i nieprzygotowanie auta do bezpiecznej jazdy. Mocno po kieszeni mogą dostać także właściciele nieruchomości, jeśli nie odśnieżą przylegających do nich chodników.

Kosztowne nieodśnieżanie chodników, dachów i aut. Mandaty poszły w górę
Kosztowne nieodśnieżanie chodników, dachów i aut. Mandaty poszły w górę
fot. Piotr Lampkowski / / FORUM

Biały puch pokrył większość naszego kraju. Kto powinien zająć się odśnieżaniem? Zgodnie z Kodeksem wykroczeń "kto, mając obowiązek utrzymania czystości i porządku w obrębie nieruchomości, nie wykonuje swoich obowiązków lub nie stosuje się do wskazań i nakazów wydanych przez właściwe organy w celu zabezpieczenia należytego stanu sanitarnego i zwalczania chorób zakaźnych, podlega karze grzywny do 1500 złotych albo karze nagany". Podmiotem uprawnionym do nakładania grzywny jest gmina.

W praktyce oznacza to, że do odśnieżania chodników i podjazdów leżących wzdłuż nieruchomości zobowiązani są jej właściciele. Kara za nieodśnieżenie chodnika może być wyższa, jeżeli osoba przechodząca osoba pośliźnie się na nim i złamie rękę lub nogę. W takim przypadku przechodzień może domagać się odszkodowania od właściciela budynku. Jego wysokość będzie uzależniona od rodzaju urazu. Kwota może wahać się od kilkuset złotych do kilkunastu tysięcy złotych.

Warto pamiętać, że śniegu, lodu czy błota pośniegowego nie powinno się odkładać bezpośrednio pod drzewa. Sól, którą może być posypany chodnik, przenika do ziemi i uszkadza korzenie roślin.

Warto pamiętać także o obowiązku odśnieżania dachów, który ciąży na właścicielach i zarządcach nieruchomości. Niedopełnienie tego obowiązku w najlżejszym przypadku może kosztować 500 zł. W najcięższym może skończyć się rokiem pozbawienia wolności.

Lenistwo słono kosztuje kierowców

Śnieżna i mroźna pogoda nie ułatwia życia także właścicielom aut, którzy trzymają je pod chmurką, więc w konsekwencji muszą je odśnieżać. Przed wyruszeniem w podróż, choćby krótką do pracy czy sklepu, śniegu i lodu trzeba pozbyć się zarówno z szyb, jak i dachu, reflektorów i tablic rejestracyjnych.

Obecnie, po nowelizacji kodeksu drogowego i taryfikatora mandatów, nieusunięcie śniegu i lodu z szyb, w szczególności przedniej, nie tylko wydatnie utrudni jazdę, ale także narazi nas na mandat, którego wysokość może sięgnąć nawet 3 tys. zł.

Za nieodśnieżenie tablic rejestracyjnych grozi z kolei mandat w wysokości 500 zł a dodatkowo 8 punktów karnych. Przed zmianami w taryfikatorze mandatów, za tego typu wykroczenie groziło „jedynie” 100 zł.

Nieco mniej, bo 300 zł, ale również 8 pkt. karnych otrzymamy, jeśli nie odśnieżymy reflektorów.

Co istotne, zgodnie z przepisami, które weszły w życie 17 września, za powtórne i kolejne wykroczenia z tej samej grupy, mandat będzie dwukrotnie wyższy.

Dominika Florek, Marcin Kaźmierczak

Źródło:
Tematy
Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Komentarze (17)

dodaj komentarz
forfun
zapraszam do szczecina tu 2 dni po opadach ( a napadało tak około 1cm śniegu )
wiele chodników miejskich i uliczek to lodowiska.
I kto ukarze miasto za brak odśnieżenia, odlodzenia, posypania ???
nikt, za to obywateli straszą i kasują.
Brawo Szczecin
bober87
Czy te kary tyczą się również dróg gminnych? Czyli jak będę miał wypadek, bo droga była śliska, to gmina zapłaci mi 3 tys kary albo pójdzie do więzienia?
Pytanie retoryczne, wiadomo, że w kraju totalitarnym to ja zawsze jestem winny, nawet jak nie jestem.
kaczyslaw_
A co w przypadku nieodśnieżonego chodnika przed kościołem?
prawdziwynierobot
ale to niedobra o tym mówić
zops odpowiada prawdziwynierobot
... z bobra.
mirek6504
Wczoraj postawiłem tam armatkę śnieżna,,,;)
jan-kowalski
Ciekawe, czy któreś ugrupowanie startujące w najbliższych wyborach w ogóle weźmie ten temat (nieustannego zaostrzania przepisów skutkującego horrendalnymi karami już niemal za wszystko - za chwilę, jak tak dalej pójdzie, jak człowiek dostanie 2-3 mandaty, to będzie musiał zacząć zastanawiać się nad ogłoszeniem bankructwa)?

I
Ciekawe, czy któreś ugrupowanie startujące w najbliższych wyborach w ogóle weźmie ten temat (nieustannego zaostrzania przepisów skutkującego horrendalnymi karami już niemal za wszystko - za chwilę, jak tak dalej pójdzie, jak człowiek dostanie 2-3 mandaty, to będzie musiał zacząć zastanawiać się nad ogłoszeniem bankructwa)?

I czy po wyborach, zakładając, że je wygra, wróci do swoich haseł wyborczych i obniży/zracjonalizuje kary?

Kto uważa, że znajdzie się takie ugrupowanie - ręka w górę. Kto, że nie - ręka w dół.

Osobiście jestem pesymistą - kolejna władza, niezależnie kto to będzie, będzie twórczo kontynuować obecny trend.

dlaczemuktoszajalmojnick
Kolego, oni zgodnie za tym głosowali. A kiedy 2 tygodnie po tym lewicowy poseł po pijaku jechał rowerem i został zatrzymany to psom pokazał legitymację poselską i zasłonił się immunitetem. Nawet tego nie będę komentował, każdy w swoim języku sobie wytłumaczy.

baibina
Czemu nie 100 tys zł kary i konfiskata auta od razu dla kier.. bandyty który na dachu wiezie białą smierć? Powszechnie wiadomo ze kazdej zimy ginie 100 tys ludzi przez nieodśnieżone samochody (te na parkingu też)! Za sliskie buty też bym karał! Kto sie pośliźnie na chodniku temu 10 tys zł kary! A co! Mógł se kupić zimowe buty nieodpowiedzialny!Czemu nie 100 tys zł kary i konfiskata auta od razu dla kier.. bandyty który na dachu wiezie białą smierć? Powszechnie wiadomo ze kazdej zimy ginie 100 tys ludzi przez nieodśnieżone samochody (te na parkingu też)! Za sliskie buty też bym karał! Kto sie pośliźnie na chodniku temu 10 tys zł kary! A co! Mógł se kupić zimowe buty nieodpowiedzialny! Potem ludzie w kolejkach do lekarzy umierają bo jeden z drugim ubrać się nie potrafi!
prawdziwynierobot
zapomniałeś o propozycji konfiskaty nieruchomości za nieodśnieżony chodnik

Powiązane: Prawo dla każdego

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki