"Mały ZUS Plus" nie dla freelancerów

Z obowiązującej od kilku dni ulgi "Mały ZUS Plus", która pozwoli zaoszczędzić mikroprzedsiębiorcom do kilkuset złotych miesięcznie, wykluczone są m.in. osoby, które w poprzednim roku prowadziły działalność jako twórca, artysta czy freelancer - informuje Krajowy Rejestr Długów.

(fot. GaudiLab / Shutterstock)

"Od 1 lutego mikroprzedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność freelancerską, nie skorzystają z preferencyjnej formy opłaty składek, a szkoda. Z naszych obserwacji wynika, że mikroprzedsiębiorcy, w tym także przedstawiciele wolnych zawodów, są najbardziej wrażliwi na zjawisko zatorów płatniczych" - mówi cytowany w środowym komunikacie Dariusz Szkaradek, prezes spółki NFG, która jest partnerem Krajowego Rejestru Długów.

Freelancerzy, jak dodał, rzadko otrzymują zaliczki czy zapłatę w gotówce, a coraz częściej otrzymują płatność z dołu oraz, jak pozostali przedsiębiorcy, muszą upominać się o wypłatę. "Minusem ich działalności jest brak gwarancji comiesięcznych wpływów i nierzetelność kontrahentów, którzy wydłużają terminy płatności za wykonane zlecenia" – zauważył Szkaradek.

Według raportu Polskiej Agencji Rozwoju Przemysłu, na który powołano się w komunikacie, w Polsce jest 326 tysięcy tzw. gig workerów, czyli wolnych strzelców, a Useme.eu – największy portal skierowany do freelancerów – wyliczył ich liczbę na blisko pół miliona. Ponad połowa wolnych strzelców (54,2 proc.) ma, jak napisano, trudności z otrzymywaniem terminowych zapłat za swoją pracę. "Wysokie składki ZUS oraz przeterminowane należności są poważnym utrudnieniem dla freelancerów" - podkreślono.

Wolni strzelcy, gig workerzy czy też freelancerzy to w uproszczeniu osoby, które pracują nad różnymi projektami z wieloma firmami, w przeciwieństwie do osób zatrudnionych na etacie i pracujących dla danej firmy. "Wśród nich są: graficy, dziennikarze, copywriterzy, programiści, fotografowie, tłumacze, webmasterzy, specjaliści ds. social mediów, SEO, SEM, etc. Wykonują zlecenia na rzecz mikro- i małych przedsiębiorstw, a nawet osób fizycznych. Zlecenia te pozyskują najczęściej za pośrednictwem internetowych serwisów dla freelancerów" - czytamy.

W publikacji zauważono, że gig economy, zjawisko znane na świecie, u nas dopiero raczkuje. W innych gospodarkach, jak podaje raport PARP „Global Entrepreneurship Monitor Polska 2019”, jest ono wspierane przez politykę krajową, m.in. poprzez tworzone uregulowania prawne. W Polsce – zdaniem ekspertów – freelancerzy są jeszcze na marginesie przedsiębiorczości.

Według ekspertów PARP, obecnie 85 proc. wolnych strzelców traktuje swoją pracę jako zajęcie dodatkowe. Jednak znaczenie gig economy, a tym samym liczba freelancerów w Polsce, w kolejnych latach będą rosły.

Od 1 lutego obowiązują przepisy wprowadzające nową ulgę dla najmniejszych firm - "Mały ZUS Plus". Dzięki temu rozwiązaniu przedsiębiorcy mogą skorzystać z preferencyjnej formy w opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne. Ministerstwo Rozwoju szacuje, że rozszerzona ulga obejmie 320 tys. osób. Aby z niej skorzystać, trzeba spełnić kilka warunków. M.in. kryterium przychodowe, – nie można przekroczyć 120 tys. zł rocznie; inne to staż - trzeba prowadzić działalność w poprzednim roku przez co najmniej 60 dni. Z "Małego ZUS-u Plus", jak podkreślono w komunikacie, wykluczone są też m.in. osoby, które w poprzednim roku prowadziły działalność jako: twórca, artysta czy osoba wykonująca wolny zawód.

autor: Magdalena Jarco

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 2 nalexon165

Wszyscy równi i równiejsi wobec prawa podatkowego...

! Odpowiedz
0 5 jkendy

Zasr.... pisowska komuna mam nadzieję, że za swoje kłamstwa pójdą do piekła.

! Odpowiedz
0 8 tryby

Scyzoryk w kieszeni sam się otwiera!

! Odpowiedz
0 18 dziki_losos

Wspaniale. To kto zostaje? Osoby prowadzące warzywniak?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

 • Składkę na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne odprowadzają jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze.

  Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

  Termin wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego od wpłaconych w poprzednim miesiącu dochodów z udziałów w zysku. Termin złożenia deklaracji oraz wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od zagranicznych osób prawnych, czyli osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terenie Polski.

 • Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

  Termin przekazania sprawozdania do systemu INTRASTAT, za poprzedni miesiąc kalendarzowy, gdy realizowano transakcje wewnątrzwspólnotowe podlegające obciążeniu podatkiem od towarów i usług (VAT).

 • Termin zapłaty raty podatku leśnego przez osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

  Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.