"Mały ZUS Plus". Nowa ulga dla przedsiębiorców od 1 lutego

Obniżenie składek na ubezpieczenia społeczne najmniejszym przedsiębiorcom, którzy korzystali dotąd z tzw. "Małego ZUS-u", a jednocześnie poszerzenie grona firm uprawnionych do ulgi - takie będą efekty "Małego ZUS-u Plus", który zaczyna obowiązywać od soboty.

(fot. Kinga / Shutterstock)

Według resortu rozwoju szacowany koszt nowych regulacji dla finansów publicznych to ok. 1,3 do ok. 1,5 mld zł w kolejnych latach – tyle ma pozostać w kieszeniach przedsiębiorców.

Chodzi o przygotowaną przez Ministerstwo Rozwoju i Zakład Ubezpieczeń Społecznych nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej. Chęć korzystania z "Małego ZUS-u Plus" przedsiębiorcy będą mogli zgłosić do 2 marca. Nie dotyczy to tych, którzy już korzystają z "Małego ZUS-u" – oni nie muszą ponownie się zgłaszać. Natomiast przedsiębiorcy, którzy nabędą uprawnienia do ulgi w trakcie roku (np. na skutek wznowienia działalności lub zakończenia korzystania z preferencyjnych składek ZUS), będą mieli 7 dni na zgłoszenie.

Aby skorzystać z "Małego ZUS-u Plus" w 2020 r., trzeba wykazać roczny przychód za 2019 r. nieprzekraczający 120 tys. zł. Oznacza to niemal dwukrotne podniesienie progu w stosunku do 2019 r. (gdy wynosił on 63 tys. zł). Przedsiębiorcy, którzy nie przekroczą tego progu, będą mogli obliczać składki na ubezpieczenia społeczne proporcjonalnie do wysokości średniomiesięcznego dochodu za rok ubiegły. Firmy chcące skorzystać z ulgi będą też musiały udowodnić, że prowadziły działalność w poprzednim roku przez co najmniej 60 dni.

Resort rozwoju szacuje, że z "Małego ZUS-u Plus" będzie mogło skorzystać ok. 320 tys. najmniejszych przedsiębiorców. Ich składki będą średnio niższe nawet o kilkaset złotych miesięcznie.

Zgodnie z wprowadzonymi przepisami podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne będzie połowa przeciętnego miesięcznego dochodu uzyskanego z działalności w poprzednim roku. Nie zmieni się natomiast sposób obliczania minimalnej i maksymalnej podstawy wymiaru składek - nadal będzie musiała się mieścić pomiędzy 30 proc. minimalnego wynagrodzenia krajowego a 60 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia (czyli między 780 zł a 3136,20 zł w 2020 r.). W wyliczeniu nowej podstawy składek ma pomóc przedsiębiorcom kalkulator Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, dostępny na www.eskladka.pl.

Niższe składki na ubezpieczenia społeczne przedsiębiorca będzie mógł opłacać maksymalnie przez 36 miesięcy w ciągu ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych prowadzenia działalności gospodarczej.

"Mały ZUS Plus" nie obejmie przedsiębiorców, którzy rozliczają się w formie karty podatkowej i jednocześnie korzystają ze zwolnienia z podatku VAT. Jak wyjaśniło MR, uniemożliwia to ZUS-owi pozyskiwanie danych do weryfikacji poprawności ustalenia najniższej podstawy wymiaru składek. Z kolei wprowadzenie wymogu prowadzenia działalności gospodarczej przez min. 60 dni w roku poprzednim ma wyeliminować "nadużycia w postaci celowego zakładania albo wznawiania działalności na koniec roku kalendarzowego" - zaznaczył resort rozwoju.

Według MR zawieszenie działalności gospodarczej lub jej rozpoczęcie w trakcie trwania danego roku kalendarzowego będzie się wiązać "z proporcjonalnym zmniejszeniem rocznego limitu przychodów uprawniającego do skorzystania z wprowadzonej zmiany". Zaś brak możliwości wykonywania działalności na rzecz byłego pracodawcy ma zapobiec tzw. wypychaniu pracowników na samozatrudnienie. Z zaproponowanego rozwiązania zostały wyłączone również osoby korzystające z 24-miesięcznych preferencyjnych składek, ponieważ będzie ono dla nich zawsze mniej korzystne - wyjaśniło MR.

autor: Magdalena Jarco

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
4 8 prezes_jan

Śmiechu warte...

! Odpowiedz
1 1 wiktoria51

Wcześniej kochani działajcie z dotacjami. Ja czytałam książkę Sekrety 12 sposobów... coś tam coś tam, autor Jażdżyk. I fajnie tam gościu opisał dużo metod na zdobycie finansowania :)

! Odpowiedz
4 4 kaszankanamaxa

Gdybym mógł odłożyć kasę - jak, gdzie i na jaki % to już moja sprawa - którą muszę przez te wszystkie lata co miesiąc oddawać zus-owi na bieżące wydatki (a nie na moją emeryturę, którą zobaczę jak świnia niebo bo tak "państwo" kiedyś zadecyduje i chu. im zrobisz) to nie musiałbym się martwić o żadną jałmużnę na starość od państwa. Krew mnie zalewa jak muszę przelewać złodziejom tysiące zł miesięcznie bez względu na to ile (i czy coś w ogóle!!!!) zarobię. Ale powoli miarka się przebiera i prawdopodobnie dłużej nie dam się grabić.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
7 4 mick63

Co jeżeli w grudniu przedsiębiorca przekroczy 120 tys???

Co do emerytur prawdopodobnie będą głodowe albo wcale ich nie będzie, przeważnie przedsiębiorcy są na tyle zapobiegliwi aby samemu zapewnić sobie godne życie na emeryturze poprzez np wpływy z najmu nieruchomości.

Przedsiębiorcy to w dużej mierze nie jest elektorat pisiorów w przeciwieństwie do emerytów dlatego nie opłaca im się wspierać przedsiębiorców. Przedsiębiorca poprostu będzie musiał się dostosować do prawa które stworzą, emeryt za 13 emeryturę pójdzie i zagłosuje bez względu na wszystko. (w 2020 zawrotna kwota w postaci ok 80 zł na rękę). Część emerytów wyznawców jedynej słusznej rozgłośni radiowej zagłosowaliby na nich nawet gdyby im zabrali całą emeryturę ponieważ przekaz mówi iż wszystko co robią to w trosce o kraj i jego mieszkańców.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 5 wektorwg

Wątpię aby przedsiębiorca przy rentowności biznesu na poziomie 5% cokolwiek odłożył

! Odpowiedz
4 7 carlito1 odpowiada wektorwg

Odłoży... nie odłoży.... to już nie Twój problem tylko nasz,,,,

! Odpowiedz
7 3 borat123

Ciekawe na jakim poziomie będą wyliczać potem emerytury tym którzy będą na małym zusie :)))
Pewnie gdyby to dzisiaj liczyli to by wyszło z 500 zł emerytury :)
Docelowo emerytura społeczna równa dla wszystkich pewna jak w "banku",albo sznur i drzewo dla wszystkich emerytów.

! Odpowiedz
6 5 carlito1

Co Wy się tak martwicie o emerytury przedsiębiorców???? nie nie chcę ZUS i nie chcę Waszej głodowej emerytury...

Lepiej odkładać i kupić sobie mieszkanie na wynajem.... ewentualnie jak ktoś nie ma dyscypliny finansowej to na kredyt i na emeryturę spłaci,..
ALe przedsiębiorcy to w większości mądrzy ludzie i pieniądze zamiast na zus lub po prostu odłożone będą wielokrotnie inwestowane i tych mieszkań można mieć 2-3 :) a wtedy emerytura nie potrzebana....

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
10 43 carlito1

Jak zwykle ustawa tak zrobiona żeby pięknie wyglądało a prawie nikt się na to nie zalapie

! Odpowiedz
6 26 kryzysio

Nie o to chodzi, by złapać króliczka, ale by gonić go.
Publika będzie pamiętać, że ktoś jej chce zrobić dobrze i zagłosuje jak trzeba.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne