REKLAMA
SPRAWDŹ

Antoni Macierewicz ujawnił lokalizację polskiej elektrowni atomowej? Resort zaprzecza

2020-12-03 11:00
publikacja
2020-12-03 11:00

Antoni Macierewicz na Twitterze przekazał, że polska elektrownia atomowa powstanie w Bełchatowie. Co ciekawe, rząd oficjalnie o tym nie poinformował. 

Antoni Macierewicz ujawnił lokalizację polskiej elektrowni atomowej? Resort zaprzecza
Antoni Macierewicz ujawnił lokalizację polskiej elektrowni atomowej? Resort zaprzecza
fot. Adam Chełstowski / / FORUM

Macierewicz przekazał tę informację we wtorek - w dniu, w którym standardowo odbywa się posiedzenie rządu. Jednak w oficjalnym planie posiedzenia Rady Ministrów informacji na ten temat brak.

9 października 2020 r. Rada Ministrów przyjęła aktualizację "Programu polskiej energetyki jądrowej" (PPEJ). Z tego dokumentu wynikało też, że jako lokalizacje wymienia się Lubiatowo­-Kopalino oraz Żarnowiec, a w dalszej kolejności lokalizacje wykorzystywane obecnie przez elektrownie systemowe, jak Bełchatów oraz Pątnów. Za ich wykorzystaniem przemawia zarówno wybudowana już infrastruktura sieciowa, jak i fakt, że ich dotychczasowe paliwo - węgiel brunatny - będzie powoli wycofywane. Przekształcenie tych elektrowni na atom nie od dziś wskazywane jest przez ekspertów jako jeden z najlepszych pomysłów na rozwój energetyki jądrowej w Polsce.

Resort klimatu na pytania dziennikarzy odpowiada, że decyzja co do lokalizacji nie została jeszcze podjęta. Co więcej, w odpowiedzi na pytanie serwisu 300gospodarka resort wskazuje raczej, że „miejsce budowy pierwszej elektrowni jądrowej zostanie wybrane spośród lokalizacji nadmorskich” .

Nowy harmonogram projektu jądrowego przewiduje wybór technologii w 2021 r., na 2022 r. zakłada zatwierdzenie wyboru lokalizacji pierwszej elektrowni i podpisanie umowy z dostawcą technologii i głównym wykonawcą. Budowa miałaby ruszyć w 2026 r., a pierwszy reaktor - w 2033. W przypadku drugiej elektrowni początek budowy to 2032 r., a uruchomienia pierwszego jej bloku - w 2039 r.

Pod koniec listopada PGE podało, że szacuje nakłady inwestycyjne na transformację kompleksu Bełchatów na ok. 2,5 mld zł. 

Polski atom na wieczne nigdy

Polska już raz była bliska wybudowania elektrowni jądrowej. Za komuny rozpoczęła się budowa w Żarnowcu, lecz w rozgardiaszu lat 80. i 90. oraz w związku ze sporym oporem społeczeństwa po katastrofie w Czarnobylu projekt zawieszono. Temat nie zniknął jednak z rządowej agendy, atom od lat jest bowiem postrzegany jako lekarstwo na polskie uzależnienie od węgla. Z czasem  cichły też obawy społeczne i rosła świadomość, że obecna technologia to "niebo a ziemia" w porównaniu z Czarnobylem.

By znaleźć polityczne deklaracje wychwalające atom i zapowiedzi budowy elektrowni, nie trzeba się zresztą szczególnie cofać w czasie, obfitowała w nie bowiem i obecna dekada. Rządy PO-PSL, a następnie PiS-u obiecywały, że „już zaraz”, „za rok ogłosimy” i „chcemy budować”. Papier jednak papierem, a rzeczywistość rzeczywistością. Choć dekada się kończy wciąż pozostajemy nie tylko bez elektrowni jądrowej, ale i bez wybranej potencjalnej lokalizacji, a jak się ostatnio okazało również nawet bez inwestora.

KWS


Źródło:
Tematy
Otwórz konto firmowe mBiznes Standard w mBanku wraz z kartą firmową np. Mastercard i zyskaj 350 zł premii

Otwórz konto firmowe mBiznes Standard w mBanku wraz z kartą firmową np. Mastercard i zyskaj 350 zł premii

Komentarze (21)

dodaj komentarz
krokus12
Mam nadzieję ,że tą elektrownie nie będą budować specjaliści z podkomisji Smoleńskiej od parówek i puszek z piwem
jes
Trzeba powołać komisję śledczą czy mówił prawdę czy nie. A kto inny się lepiej sprawdzi niż sam Macierewicz, który 10 lat prowadzi komisję i jeszcze nie ma wstępu do raportu. A kasa wypływa dla znajomych "ekspertów" i na ładnych chłopaczków.
ajwaja
Ja i Pan Zenek oferujemy szybciej niz Maciorewicz o 2 lata
Warunek ! Bedziemy dyrekcji.
Skutek ten sam = zaden :)
jes
Jaki był dzisiaj Wania? Wykorzystał ale dał zjeść?
jan-kowalski
Do 2043?!
Wtedy to będzie już w PL pozamiatane, jeżeli chodzi o energetykę,
max5000
Dla zwolenników PO i hejterów obecnego rządu. Wasz idol Donald, król europy miał 8 lat by przynajmniej zacząć budowę pierwszej polskiej elektrowni atomowej. Czemu tego nie zrobił?
jarekzbyszek
PIS rządzi 5 lat i też nie zaczął. Nawet miejsca nie ustalił.
jackus
Tak na prawdę tylko ja wiem gdzie powstanie. Podzielę się wiedzą, abyście nie trwali w błędzie. Polska elektrownia atomowa powstanie w Nibylandii.
specjalnie_zarejestrowany2
Lokalizacja jest znana od 5 lat. Powstanie na którejś z działek Morawieckiego.

Powiązane: Polska elektrownia jądrowa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki