REKLAMA

Mabion otrzymał od Novavax zlecenie na zamówienie surowców w ramach współpracy dot. szczepionki

2021-06-24 06:46, akt.2021-06-24 12:03
publikacja
2021-06-24 06:46
aktualizacja
2021-06-24 12:03
Mabion otrzymał od Novavax zlecenie na zamówienie surowców w ramach współpracy dot. szczepionki
Mabion otrzymał od Novavax zlecenie na zamówienie surowców w ramach współpracy dot. szczepionki
/ Mabion

Mabion otrzymał od Novavax, w ramach dotychczasowej umowy ramowej dot. szczepionki na COVID-19, zlecenie na realizację zamówienia surowców - podał Mabion w komunikacie.

Złożenie zlecenia nastąpiło w związku z trwającymi negocjacjami dotyczącymi potencjalnej umowy produkcyjnej, na mocy której spółka mogłaby wytwarzać na rzecz Novavax substancję czynną kandydata na szczepionkę na COVID-19 o roboczej nazwie NVX-CoV2373 na skalę komercyjną.

"W celu usprawnienia przyszłego procesu produkcji w spółce, Novavax i spółka podpisali SOW#2 (ang. Statement of Work # 2) w ramach dotychczasowej umowy ramowej, które to zlecenie umożliwia spółce wcześniejsze zamówienie kluczowych surowców do produkcji w ramach uzgodnionego przez strony i finansowanego przez Novavax budżetu. SOW#2 dotyczy zamówienia wolumenów surowców pozwalających na przyszłe przeprowadzenie procesu komercyjnego wytwarzania substancji czynnej angażującego pełne moce produkcyjne Mabion do końca pierwszej połowy 2022 roku (wg szacunków spółki)" - podał Mabion w komunikacie.

Jak podano, spółka otrzyma od Novavax całkowitą przedpłatę na realizację zamówienia surowców.

"Zakontraktowanie surowców do produkcji na obecnym etapie współpracy tj. z wyprzedzeniem, pozwoli na szybsze rozpoczęcie usług wytwarzania komercyjnego w przypadku zawarcia umowy produkcyjnej. Po podpisaniu umowy produkcyjnej intencją stron będzie cykliczne składanie analogicznych zleceń na zamówienie surowców (według odrębnie uzgadnianych budżetów i harmonogramów) w kolejnych okresach" - napisano.

Mabion poinformował jednocześnie, że zawarcie umowy produkcyjnej w dalszym ciągu wymaga doprecyzowania przez strony uzgodnień dotyczących kwestii technicznych, finansowych, jakościowych i harmonogramowych oraz uzależnione jest przede wszystkim od pozytywnego zakończenia realizacji pierwszego zamówienia, o charakterze technicznym. Spółka zwraca uwagę, iż zlecenie nie przesądza o tym, czy umowa produkcyjna zostanie finalnie zawarta.

"W przypadku niezawarcia umowy produkcyjnej, zamówione surowce do produkcji zostaną przekazane Novavax lub rozliczone z Novavax w formie pieniężnej" - napisano.

"Linia wytwórcza jest prawie w pełni gotowa". Priorytetem dla spółki jest pozyskanie inwestora strategicznego"

Co do inwestora strategicznego, priorytetem jest, by zapewnić stabilne długoterminowe źródło finansowania dalszego rozwoju Mabionu - to główny cel" - powiedział członek zarządu Adam Pietruszkiewicz.

Jak poinformował, proces pozyskania inwestora jest na razie na wczesnym etapie.

Obecnie Mabion realizuje pierwszy etap umowy z Novavax w zakresie produkcji składnika szczepionki przeciw COVID-19 zakładający m.in. przeprowadzenie procesu w skali laboratoryjnej, a uzgadniany jest drugi etap - produkcji komercyjnej.

"Prowadzimy aktualnie prace. Przebiegają zgodnie z planem. Już uzyskaliśmy antygen szczepionkowy w laboratoriach" - powiedział członek zarządu Sławomir Jaros.

Poinformował, że posiadana przez spółkę linia wytwórcza wystarcza do produkcji antygenu szczepionkowego i jest prawie w pełni gotowa do wytwarzania szczepionki - Mabion czeka jedynie na pojedyncze urządzenia do produkcji komercyjnej.

"Urządzenia, o których wspomniałem, nie ograniczają specjalnie naszej zdolności do zwiększania skali procesu jeszcze w ramach pierwszego etapu współpracy i wykonania serii testowych" - dodał członek zarządu.

Pietruszkiewicz powiedział, że Novavax chciałby wykorzystać pełną skalę wytwórczą jaką oferuje Mabion.

Dodał, że mimo tego, że Mabion jest nadal na pierwszym etapie realizacji umowy, to chce dalej współpracować z Novavax, co ma potwierdzać środowy komunikat o złożonym zamówieniu.

Na początku marca Mabion zawarł z firmą Novavax umowę ramową na transfer technologii i próby techniczne produkcji szczepionki przeciw COVID-19 w skali komercyjnej. Spółka zawarła też z Polskim Funduszem Rozwoju porozumienie dot. inwestycji PFR do kwoty 40 mln zł z przeznaczeniem na zwiększenie mocy produkcyjnych spółki, w szczególności na potrzeby potencjalnej szerszej współpracy z Novavax.

Pietruszkiewicz powiedział, że szczegóły umowy z Novavax są poufne, ale jeśli chodzi o zamawiane surowce, to powinny wystarczyć na produkcję seryjną mniej więcej do połowy przyszłego roku, więc - w ocenie zarządu - jest to znacząca skala.

"Jest to na pewno duży krok w naszej współpracy z Novavaksem. Takie zamówienie potwierdza to, że widzi on w nas partnera długoterminowego" - dodał członek zarządu.

Jak poinformował Pietruszkiewicz, poza procesem pozyskania inwestora strategicznego spółka pracuje nad umową partneringową dla Mabion CD20 na Europę i Stany Zjednoczone.

Jaros pytany, gdzie w pierwszej kolejności spodziewana jest rejestracja Mabion CD20 odpowiedział, że spółka zakłada, że będzie to Europa.

Jak poinformował zarząd, w zakresie Mabion CD20 spółka zakończyła walidację procesu w pełnej skali, doprecyzowuje strategię regulacyjną, prowadzi badanie kliniczne pomostowe i czeka na zgodę regulatorów na rozpoczęcie drugiej fazy badania klinicznego, w którym będzie leczyć pacjentów. (PAP Biznes)

pel/ doa/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Koronawirus na GPW i giełdach światowych

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki