REKLAMA

Polskiej szczepionki na COVID nie będzie. Jest na nią za późno

2021-03-03 07:16
publikacja
2021-03-03 07:16
fot. Maria Kaminska / FORUM

Na w 100 proc. rodzimy preparat nie ma szans. Jego wdrożenie to koszt nawet kilkuset milionów złotych, a na rynku pojawiłby się i tak za późno - pisze w środę "Dziennik Gazeta Prawna".

"Problemy z dostawami sprawiły, że sporo w ostatnich dniach mówi się o +polskiej szczepionce+ przeciw koronawirusowi. Na taki preparat, opracowany w rodzimych laboratoriach i wdrożony przez polski przemysł, nie ma jednak szans" - ocenia dziennik.

Według gazety powodów jest kilka. Przede wszystkim kosztowałby masę pieniędzy. Krzysztof Kopeć, prezes Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego (PZPPF) szacuje koszt uruchomienia linii produkcyjnych na kilkadziesiąt, a nawet kilkaset milionów złotych. Te pieniądze musiałoby wyłożyć państwo, tak jak zrobili to na początku pandemii Amerykanie. Inwestycja w szczepionkę jest bowiem bardzo ryzykowna.

Kolejnym powodem jest czas. "Na specjalistyczny sprzęt od producenta czeka się od sześciu do dziewięciu miesięcy. Następnie sprzęt trzeba zwalidować i zakwalifikować, co trwa kolejne trzy do sześciu miesięcy" – mówi Kopeć. Więc nawet gdyby teraz rząd znalazł masę pieniędzy, produkcja mogłaby ruszyć najwcześniej za rok. Kiedy będzie już po pandemii.

"Podsumowując: polski preparat kosztowałby masę pieniędzy i wszedł na rynek bardzo późno, co oznaczałoby, że nie znalazłby nabywców. W końcu wszyscy, których na to stać, już obkupili się w dostępne preparaty albo te, które niebawem trafią na rynek. A skoro nie znalazłby nabywców, to nie zarobiłby na siebie" - czytamy. (PAP)

mmu/ krap/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Advertisement

Komentarze (6)

dodaj komentarz
bankroll
Serio? Nie wierzę, że oni mogliby być tak tępi.
Albo są tępi, albo sprawiają wrażenie tępych, żeby na tępych ludziach zrobić dobre wrażenie, że chcieli dobrze.
Według mnie obie wersje są poprawne.
wizytator
Oczywiście że nie będzie. Tak jak taniego elektrycznego samochodu. Możemy sobie za to dalej składać palety pod niemieckie towary.
iluminata
Przecież międzynarodowe kartele medyczne nie pozwolą "naszej" neokolonii produkować cokolwiek na masową skalę na czym można by zarobić.
antek10
Wazne że na konferencjach kilka miesiecy temu dobrze wypadli. TEATRZYK w KARTONOWYM PAŃSTWIE.
jarunia
Konkurencja działa, ale nieskutecznie, za jednego F-35 można mieć 3 fabryki szczepionek
jpelerj
Ale Polska będzie miała F35. Bo to Polska właśnie.

Powiązane: Narodowy Program Szczepień przeciw wirusowi SARS-CoV-2

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki