REKLAMA
WEBINAR

MRPiT: Szacowana stopa bezrobocia w styczniu wzrosła do 6,5 proc.

2021-02-04 08:43, akt.2021-02-04 15:31
publikacja
2021-02-04 08:43
aktualizacja
2021-02-04 15:31
MRPiT: Szacowana stopa bezrobocia w styczniu wzrosła do 6,5 proc.
MRPiT: Szacowana stopa bezrobocia w styczniu wzrosła do 6,5 proc.
fot. Daniel Dmitriew /

Stopa bezrobocia w styczniu wyniosła 6,5 proc. wobec 6,2 proc. w grudniu 2020 roku - podał resort pracy w komunikacie. To najwyższy wynik od marca 2018 r.

Podany dziś przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii wynik na poziomie 6,5 proc. oznacza, że stopa bezrobocia była o 0,3 punktu procentowego wyższa niż w grudniu 2020 r. oraz o równo 1 punkt procentowy wyższa niż w styczniu 2020 r. Po raz ostatni wyższy odczyt obserwowaliśmy w marcu 2018 r. Dzisiejsze szacunkowe dane ministerstwa były zgodne z oczekiwaniami analityków. W poprzednich dwóch latach stopa bezrobocia również rosła w styczniu o 0,3 p. proc. względem grudnia.

Ze wstępnych danych MRPiT wynika również, że liczba bezrobotnych na koniec stycznia 2021 r. wyniosła 1089,6 tys. To o 43,2 tys. więcej osób niż na koniec 2020 r. (styczeń zazwyczaj przynosi tego typu spore wzrosty). Rok temu liczba bezrobotnych wynosiła natomiast 922,2 tys. - o wiele mniej niż obecnie, jednak kreślone na początku pandemii czarne scenariusze z wielu względów się nie spełniły. Według wyliczeń analityków Pekao SA, w styczniu 2021 r. przybyło mniej bezrobotnych niż w poprzednich latach.

Resort pracy tłumaczy, że wzrost bezrobocia w styczniu "jest zjawiskiem stałym polskiego rynku pracy związanym z sezonowością zatrudnienia, upływem z końcem roku okresu, na jaki zawarte były umowy czasowe, czy zakończeniem udziału w działaniach aktywizacyjnych".

"W tym roku nałożyły się na to również wprowadzone w związku z pandemią obostrzenia w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej. W urzędach pracy w styczniu br. rejestrowali się przede wszystkim sprzedawcy, kucharze, pomocniczy robotnicy budowlani czy gospodarczy, ślusarze, mechanicy pojazdów samochodowych, magazynierzy i murarze. Są to zawody, w których od lat rejestruje się najwięcej bezrobotnych" - powiedziała cytowana w komunikacie wiceminister rozwoju, pracy i technologii Iwona Michałek.

Ministerstwo wskazało, że w żadnym województwie wskaźnik bezrobocia nie przekroczył 11 proc., "choć był silnie zróżnicowany terytorialnie". Najniższą stopę bezrobocia rejestrowanego zanotowano w wielkopolskim (3,9 proc.), a najwyższą w warmińsko-mazurskim (10,6 proc.).

MRPiT przypomniało, że według danych Eurostat w grudniu 2020 r. Polska była, po Czechach, drugim krajem w Unii Europejskiej z najniższym bezrobociem - 3,3 proc.

"Rynek pracy w Polsce wykazuje się odpornością na kryzys wywołany COVID-19, co potwierdzają dane Eurostatu. Dzięki instrumentom kierowanym do polskich przedsiębiorców udało nam się ochronić 6,6 mln miejsc pracy. Jeżeli bezrobocie będzie niepokojąco wzrastało, podejmiemy działania, które będą miały na celu ograniczenie negatywnego wpływu zamknięcia gospodarki, przede wszystkim na rynek pracy" - przekazała Michałek.

Ministerstwo podało, że średnia stopa bezrobocia w Unii Europejskiej, według danych Eurostatu, wynosi 7,5 proc.

Podane dziś dane MRPiT mogą zostać zrewidowane – ostateczny wynik poznamy pod koniec miesiąca, gdy Główny Urząd Statystyczny opublikuje biuletyn statystyczny za styczeń.

Dane opisujące stan polskiej gospodarki w grudniu 2020 r.
PMI dla przemysłu PMI sygnalizuje nieznaczną poprawę koniunktury
Inflacja 15.02 o 10:00
Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie 17.02 o 10:00
Produkcja przemysłowa 18.02 o 10:00
Sprzedaż detaliczna 19.02 o 10:00
Produkcja budowlano-montażowa 19.02 o 10:00
Podaż pieniądza 22.02 o 14:00
Stopa bezrobocia wg GUS-u 23.02 o 10:00
Inflacja na tle UE 23.02 o 11:00

Santander: W kolejnych miesiącach spodziewamy się stabilizacji lub spadku bezrobocia

Polska gospodarka dotychczas radziła sobie z kryzysem, a sytuacja finansowa polskiego sektora firm jest dobra; spodziewamy się stabilizacji lub spadku bezrobocia w kolejnych miesiącach - przekazał PAP ekonomista Marcin Luziński z Santander Bank Polska komentując szacunki MRPiT ws. bezrobocia.

"Wzrost bezrobocia jest typowy dla stycznia, a w ciągu miesiąca przybyło 42,3 tys. bezrobotnych – najmniej w tym miesiącu od ponad dwudziestu lat" - przekazał w komentarzu Luziński. Jak dodał, przyrost "był wyraźnie niższy nawet niż podczas lat bardzo wysokiej koniunktury np. w 2007 lub w 2017-2018 (50-70 tys.)".

"Naszym zdaniem jest to pochodna obniżenia aktywności rynku pracy w sytuacji oczekiwania na dalszy rozwój sytuacji epidemicznej. Ponieważ polska gospodarka dotychczas nieźle radziła sobie z kryzysem, a sytuacja finansowa polskiego sektora firm jest dobra, spodziewamy się stabilizacji lub nawet spadku bezrobocia w kolejnych miesiącach" - ocenił ekonomista Santander Bank Polska.

/mz, mka, pap

Źródło:PAP
Tematy
MINI pełne dobrych ofert.

MINI pełne dobrych ofert.

Komentarze (9)

dodaj komentarz
jandziekonski
I ten wzrost pogrzebie rynek najmu jeszcze bardziej niż sam odpływ studentów...

Moje zdanie na ten temat:
https://jandziekonski.pl/2021/02/01/studenci-short-term-bezrobocie-czy-imigranci-dlaczego-w-2020-roku-spadly-czynsze/
onlyv8engine
dopiero sie rozkręca, zobaczymy jak minie rok od tych pseudo tarcz , wtedy bedzie sieka
volksempfanger
Myślałem że nie mamy się już co bać tego bezrobocia, tak jak nie ma się już co bać tego wirusa.
jag63
"Zielona Wyspa" też poszła się gonić za pisowskich rządów.

.
grzegorzkubik
A nasza kochana Unia czyli Eurostat mówi, że u nas jest 3,3% bezrobocia. Dla lemingów słowa Komisji Europejskiej są najważniejsze. Czy ci wielcy opozycjoniści owijający się flagami Unii o tym wiedzą? 3,3% bezrobocia.
killgore
Szkoda, że tego trollingu nie zacząłeś od tradycyjnego "przez 8 lat rządów Donalda Tuska Polcy i Polaki klepali biedę a najlepszy rząd Jarosława przywrócił im godność jałmużną plus" :)))))
jacyna2017
Zaskakujący wniosek z danych jest taki, że kiedy tylko państwo Vincent, Donald, Kopacz byli u steru bezrobocie szło w górę. Czyżby zwiększali pulę taniej siły roboczej dla p Angeli na szparagi? Nie, to chyba 'teoria spiskowa'. W każdym razie spece nawet bez covida wykręcali 15% bezrobocia!
mknowak
Jak ktoś widzi tylko PO i PiS to nawet nie warto tłumaczyć skąd jest taka stopa jaka jest bo i tak powie, że za PO było gorzej i ONI więcej kradli.... Weź sobie może wbij w tą zakuty łeb, że kradli jedni i drudzy a różnica jest tylko taka, że PiS jest tak nieudolny, że przed sądem nikogo postawił ale Ty i tak będziesz na nich głosował Jak ktoś widzi tylko PO i PiS to nawet nie warto tłumaczyć skąd jest taka stopa jaka jest bo i tak powie, że za PO było gorzej i ONI więcej kradli.... Weź sobie może wbij w tą zakuty łeb, że kradli jedni i drudzy a różnica jest tylko taka, że PiS jest tak nieudolny, że przed sądem nikogo postawił ale Ty i tak będziesz na nich głosował bo kradną ale się dzielą prawda... Tak na marginesie to PiS chyba więcej kradnie i bardziej bezczelnie.
marxs
do tego należy dołożyć jeszcze miliony ludzi którzy nie pracują a dostają pensje tzw.postojowe

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki