MRPiPS: stopa bezrobocia rejestrowanego w październiku wyniosła 8,2 proc.

Stopa bezrobocia rejestrowanego w październiku wyniosła 8,2 proc. - poinformowało we wtorek MRPiPS. To spadek w porównaniu do września. To są dobre informacje, bo zazwyczaj w tym okresie bezrobocie zaczyna wzrastać - ocenia wiceszef MRPiPS Stanisław Szwed.

(fot. Puls Biznesu / FORUM)

Pierwotnie resort podawał, że we wrześniu bezrobocie wyniosło 8,4 proc., potem jednak, opierając się na danych GUS, skorygowano ten wskaźnik do 8,3 proc.

"Mamy dobre wiadomości, jeśli chodzi o rynek pracy. Bezrobocie ponownie zmalało o jedną dziesiątą procenta i wynosi 8,2 proc. To są dobre informacje, bo zazwyczaj w tym okresie bezrobocie zaczyna wzrastać" - powiedział we wtorek wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed.

"Jeżeli wyłączylibyśmy osoby, które się rejestrują ze względu na składkę zdrowotną, to bezrobocie byłoby jeszcze o co najmniej 20 do 30 proc. niższe" - dodał.

(Bankier.pl na podstawie dancyh GUS.)

W końcu października w urzędach pracy zarejestrowanych bezrobotnych było 1 309,3 tys. osób, co oznacza spadek w porównaniu do końca września 2016 r. o 14,8 tys. osób (1,1 proc.). W analogicznym okresie ubiegłego roku (październik 2015 - wrzesień 2015) odnotowano spadek liczby bezrobotnych o 22,5 tys. osób. (o 1,5 proc.).

Szwed zwrócił uwagę, że w październiku spadła liczba wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej zgłoszonych przez pracodawców do urzędów pracy - w październiku było to 115,6 tys., czyli o 23,5 tys. mniej niż we wrześniu. "To jest ten sygnał, który może pokazywać, że okres tych dwóch (najbliższych - PAP) miesięcy może być trochę trudniejszy" - powiedział. Zaznaczył jednak, że zimą nie przewiduje gwałtownego wzrostu liczby bezrobotnych. "Poziom 8,2, 8,3, 8,4 byłby bezpieczny" - dodał.

Wiceminister zauważył, że w niektórych branżach zaczyna brakować rąk do pracy. "To jest kwestia rolnictwa, sadownictwa, typowych sezonowych prac, prac budowlanych, usług. Brakuje też już wysoko wykwalifikowanych pracowników: pielęgniarek i lekarzy" - mówił.

Wskazał, że w dwóch województwach w październiku nie spadło bezrobocie. Chodzi o warmińsko-mazurskie i zachodniopomorskie. "Przypuszczam, że wynika to z tego, iż struktura bezrobocia jest tam trochę inna niż w innych regionach. Jest więcej długotrwale bezrobotnych, których trudniej się aktywizuje" - wyjaśniał Szwed.

Spadek liczby bezrobotnych w październiku 2016 r. miał miejsce w 14 województwach, przy czym najsilniejszy w mazowieckim, śląskim, świętokrzyskim i podlaskim.

W październiku w dalszym ciągu najniższa stopa bezrobocia występuje w województwie wielkopolskim (5 proc.), a najwyższa w województwie warmińsko - mazurskim (13,7 proc.).

Liczba bezrobotnych w końcu października br. była o 207,6 tys. osób niższa niż przed rokiem (spadek o 13,7 proc.).(PAP)

pż/ akw/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 2 ~alkopolaczki_podbija

Tak spada bo zarejestrowanie w Urzędzie Pracy nie jest takie proste. Przeważnie brakuje jednego papierka więc nie ma możliwości. "Przepraszamy..."

! Odpowiedz
6 2 ~glon

Niech napisza ile powstalo nowych miejsc pracy poza urzedami dla misiulkow z PIS.
Mozna smialo powiedziec ze od kiedy POlska weszla do UE to bezrobocie spadlo o jakies 2-3 mln bo tyle wyjechalo

! Odpowiedz
3 5 ~silvio_gesell

Oczywiście jest to spowodowane opodatkowaniem pracy. Państwu opłaca się wydawać pieniądze publiczne na dodawanie ludziom pracy bo wracają do budżetu, a ludzie udają że pracują. Gdyby opodatkowanie pracy zastąpić opodatkowaniem wartości gruntu, to państwu opłacałoby się efektywnie wydać pieniądze na infrastrukturę publiczną by maksymalnie podnieść wartość ziemi, a obywatele kombinowaliby w kierunku "jak to zrobić by się nie narobić".

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 6 ~Stefan

Ty czytasz artukuły które komentujesz? Czy tak codziennie copy and paste?

! Odpowiedz
2 3 ~silvio_gesell odpowiada ~Stefan

Oczywiście że czytam. W gruncie rzeczy niskie bezrobocie to zła wiadomość, bo oznacza, że pomimo całej automatyzacji coraz więcej czasu spedzamy na malowaniu trawy na zielono. Każde dziecko wie, że należy "tak zrobic by się nie narobić" - kiedy daliśmy sobie wmówić, że im więcej czasu zajmuje wam praca tym lepiej?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 0 ~Obserwator

Te wskaźniki pokazują raczej wzrost emigracji z naszego pięknego dzikiego kraju.

! Odpowiedz
6 8 ~xx

pewnie Polacy znowu wyjezdzaja z cudownej republiki pisowej

! Odpowiedz
9 0 ~realista

Na zachodzie brakuje a na wschodzie za duzo.Ludzie wola nedze niz sie ruszyc.Wszedzie tak jest.

! Odpowiedz
0 10 ~niepelnosprawny_org

głownie na zachodzie Polski i w duzych miastach, a jak zwykle Polska "ściana wschodnia" ze znacznie wiekszym bezrobociem i ewentualnie stamtąd można brać pracownikow, a nie za granica szukać na Ukrainie czy gdzie indziej...

! Odpowiedz
2 7 ~miro

wyjedź do warszawy, wynajmiesz mieszkanie, ok 2 tys , na tzw zycie potzreba ok tysiąca wiec ile musisz zarobic na utrzymanie?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 1,1% I 2020

Znajdź profil