MPiPS: stopa bezrobocia w październiku wyniosła 9,6%

analityk Bankier.pl

Stopa bezrobocia pod koniec października wyniosła 9,6% wobec 9,7% na koniec września - poinformowało Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Wskaźnik ten spada nieprzerwanie od marca.

Dane ministerstwa pokazują, że stopa bezrobocia spadła ósmy miesiąc z rzędu. Obecny rok zaczynaliśmy od poziomu 12%, zaś w październiku ubiegłego roku stopa bezrobocia wynosiła 11,3%. Po raz ostatni stopa bezrobocia w Polsce była niższa niż obecnie w grudniu 2008 r. (9,5%).

- Rok 2015 to okres zmniejszającej się liczby osób zarejestrowanych w urzędach pracy. Podobny poziom bezrobocia odnotowano w grudniu 2008 r., czyli prawie 7 lat temu. Październikowy wynik potwierdza stałą tendencję do poprawy na rynku pracy – powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej.

Stopa bezrobocia w Polsce
Stopa bezrobocia w Polsce (MPiPS/GUS)

Jak wynika z danych ministerstwa, w urzędach pracy na koniec października zarejestrowanych było 1,5183 mln osób. W ciągu ostatniego miesiąca liczba osób bezrobotnych spadła o 21,2 tys. Sytuacja najbardziej poprawiła się w województwie wielkopolskim, łódzkim i mazowieckim. Spadek stopy bezrobocia odnotowano w 15 województwach, a jej najniższy poziom odnotowały wielkopolskie (6,1%), śląskie (8,1%) i małopolskie (8,2%).

Dane MPiPS przeważnie, choć nie zawsze, pokrywają się z tymi publikowanymi przez GUS. Na potwierdzenie danych o październikowej kondycji polskiego rynku pracy musimy poczekać do drugiej połowy listopada.

Wraz ze spadającym bezrobociem, ciężar zainteresowania przenosi się na dane o wynagrodzeniach. GUS stosowne informacje, wraz z danymi o zatrudnieniu w sektorze przedsiębiorstw, przedstawi 18 listopada. Wcześniej poznamy odczyty o inflacji CPI (13.11).

Kosiniak-Kamysz: Stopa bezrobocia na koniec roku powinna być jednocyfrowa

"W listopadzie powinna być stabilizacja stopy bezrobocia, a w grudniu możliwy jest jej delikatny wzrost" - powiedział dziennikarzom Kosiniak-Kamysz.

"Na koniec roku powinna być więc ona jednocyfrowa" - dodał.

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej podało w piątek, że według jego szacunków stopa bezrobocia w październiku spadła do 9,6 proc. z 9,7 proc. we wrześniu.

"Nie można mówić o sezonowości tego spadku w październiku, bo to na ogół jest już miesiąc wzrostu bezrobocia" - podkreślił minister Kosiniak-Kamysz.
(PAP)

Michał Żuławiński

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 0 ~heh

Tak, lecz nie taki sam poziom, jak w grudniu 2008. Obudzcie się, kiedy będzie 8.7.

! Odpowiedz
2 3 ~spostrzegawczy

Poszukuje podwykonawcy na moje miejsce pracy , zapłace 50% mojego wynagrodzenia.

! Odpowiedz
5 8 ~Ble

Owszem spada bo wiele osób po utracie pracy w ogóle sie nie rejestruje tylko od razu szuka pracy za granica. Na większość wysłanych CV w PL nawet nie ma odzewu. Oto powid

! Odpowiedz
7 5 ~antyk

Pisi narzekacze - przejdźcie się do pośredniaka w Poznaniu i zobaczcie ile jest ofert i za ile. Osoba chcąca pracować i potrafiąca robić cokolwiek poza pisieniem pracę znajdzie i to za całkiem dobrą pensję, na umowę.
Ile wam, pisie lemingi, płacą za plucie na Polskę?

! Odpowiedz
3 9 ~StanRS

Ludzie z Poznania są bliżej Raichu, to tam całymi tysiącami wyjeżdżają z Wielkopolski. Wejdź na stronę pośredniaka w Warszawie. Tam są oferty pracy najczęściej za bardzo małe pieniądze i często na pół etatu. A wymagania takie, że bezrobotny Polak nie może spełnić. Na kucharza potrzebne są trzy języki chiński, wietnamski, urdu itd. Na budowę wymagają rosyjski, ukraiński i angielski w mowie i piśmie! Pewnie jest to tak zrobione, ze jak nie ma kucharza w Polsce ze znajomością języka z Pakistanu czy Bangladeszu, to mogą sobie sprowadzić do Polski kogo chcą. Bo przecież żaden Polak nie chce pracować i nie ma potrzebnych kwalifikacji.
Takie kity lemmingu z PO możesz komu innemu wstawiać.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 4 ~wtrosceofinanse-pl

Poznań ma NAJNIŻSZE bezrobocie w Polsce. Normalnie to będzie gdy w każdym większym mieście będzie taka sytuacja. W Lublinie urząd pracy nie ma już kasy na staże za jakieś kieszonkowe. Jak ktoś chce może robić za darmo.

! Odpowiedz
4 6 ~noe

Spada bo:
1) Ludzie wyjeżdżają
2) Wycofują się z rejestracji w Urzędach Pracy bo ona nie ma sensu

! Odpowiedz
2 1 ~miro

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
7 9 ~TOmy

spada im tylko i wyłącznie w ich chorych zmanipulowanych statystykach

! Odpowiedz
5 7 ~arni

Czyli exodus i depopulacja dalej trwa.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil