MON szykuje duże zmiany w systemie rekrutacji do wojska

Resort obrony przygotowuje poważne zmiany w systemie rekrutacji do wojska. Teraz jest on niewydolny - podała w czwartek "Rzeczpospolita".

(fot. Marcin Obara / FORUM)

"Rz" podała, że "propozycje zmian w systemie rekrutacyjnym do armii przygotowało Biuro do spraw Programu +Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej+, które działa od początku roku. Na jego czele stoi gen. bryg. Artur Dębczak". "Jak napisaliśmy na początku roku w +Rzeczpospolitej+, otrzymał on zadanie od szefa MON zreformowania systemu werbunku do Sił Zbrojnych" - przypomniano.

Jak podaje dziennik, "założenia zmian są już gotowe. Generał zakłada uproszczenie i ujednolicenie procedur rekrutacyjnych. Zmiany, które pozwolą na ich wprowadzenie, powinny się znaleźć w nowelizacji ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej, która będzie gotowa jesienią. Nowe zasady być może będą obowiązywały od początku przyszłego roku".

Jak podano w czasopiśmie, "pierwszym etapem rekrutacji miałoby być złożenie przez kandydata aplikacji przez internet. Od tego momentu kandydat byłby sprawdzany przez WKU. Komenda umówiłaby go na spotkanie organizacyjne, w konkretnej lokalizacji blisko miejsca zamieszkania". "Generał zakłada, że powstałyby tzw. huby rekrutacyjne. W obiekcie wojskowym np. w WKU lub hostelu kandydaci do armii (zarówno do zawodowej służby zawodowej, uczelni wojskowej, jak i terytorialnej służby wojskowej WOT) przeszliby wstępną selekcję" - podano. (PAP)

oloz/ dki/

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
6 11 leoto

Kazda zlotowka wydana na Wojsko Polsko to sluszna decyzja. A wszystkim wrogom dziekujemy. Nie damy sie. W narodzie i Wojsku sila.

! Odpowiedz
2 10 itsofunny

A bzdura totalna każda złotówka na edukacje i służbę zdrowia to dobra inwestycja.

! Odpowiedz
28 24 drakejj

Każdy pieniądz wydany na obecną polską armię to pieniądz stracony. Powinno się ich odciąć od budżetowych pieniędzy do czasu aż zrezygnują z przywilejów emerytalnych. Jeżeli nie to fora ze dwora. I tak obecna armia do niczego się nie nadaje. Ta we wrześniu 1939 była dużo lepsza. Strata czasu i pieniędzy!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 4 itsofunny

Tym bardziej na drogi wymyślny sprzęt z USA który i tak jest gówno warty gdy przyjdzie co do czego. Wystarczy rozdać kałachy cywilom i zrobimy pożarek z każdym imperium a nawet z trzema imperiami co przekroczy naszą granice.

! Odpowiedz
5 16 hfjdj

U mnie na jednostce była taka żołnierka jedna od papierkowej roboty to ją wszyscy trzaskali.

! Odpowiedz
9 9 fred_

Bo tylko to zostalo zolnierzom do roboty. Wojny nie ma od 70 lat. W wojsku ludzie na sile szukaja sobie zajec z nudow.

! Odpowiedz
10 30 marxs

"Pięć pocisków rakietowych zostało wystrzelonych w kierunku bazy lotniczej Bagram pod Kabulem - poinformowała w czwartek na Twitterze misja NATO w Afganistanie Resolute Support, w której uczestniczy Polska"-co robią tam polscy wojskowi 10 tys. km od Polski? czyżby walczyli tam za kasę polskiego podatnika o obce interesy obcych państw? a tu w tym tekturowym karaju nie ma kasy juz na nic

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 7 itsofunny

Jak to nic mamy manewry Defender 2020 sojusznicze wojska łubudu helikoptery minowce rosomaki i inne leśne zwierzaczki i to wszystko ta taniej ropie :D

! Odpowiedz
13 30 andregru

"Biuro do spraw Programu +Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej+" nowy program plus ! Do wojska tak ale nie na obecnych zasadach . Mężczyźni w sile wieku 40-45 lat idą na emerytury po 20 latach siedzenia w koszarach .

! Odpowiedz
6 9 fred_

Cale szczescie ja nie sponsoruje tego bagna.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil