REKLAMA
Weekend z Bankier.pl

MF: szacunkowe dane o wykonaniu budżetu państwa

2016-12-21 16:01
publikacja
2016-12-21 16:01

Ministerstwo Finansów opublikowało dane dotyczące wykonania budżetu po listopadzie 2016 r. w stosunku do ustawy budżetowej. W porównaniu z ubiegłym rokiem widać przede wszystkim duży wzrost dochodów budżetu państwa, głównie z tytułu podatków.

fot. Marek Wiśniewski / / Puls Biznesu

Wykonanie budżetu państwa po listopadzie 2016 r. w stosunku do ustawy budżetowej na 2016 r. (po zm.) wg szacunkowych danych wyniosło:

  • dochody 294,5 mld zł, tj. 93,8 proc.,
  • wydatki 322,1 mld zł, tj. 87,4 proc.,
  • deficyt 27,6 mld zł, tj. 50,4 proc.

Deficyt budżetu państwa po listopadzie 2016 r. wyniósł 27,6 mld zł tj. 50,4 proc. wartości planowanej w ustawie budżetowej. Był on niższy o 8,5 mld zł w stosunku do wykonania po listopadzie 2015 r. (36,1 mld zł).

Dochody budżetu państwa w okresie styczeń-listopad 2016 r.

Wg szacunkowych danych w okresie I-XI br. dochody budżetu państwa były wyższe o 11,6 proc. w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego. Dochody podatkowe wzrosły w tym okresie o 7,4 proc. rdr.

Wzrost dochodów w stosunku do okresu I-XI 2015 r. odnotowano we wszystkich głównych podatkach:

  • dochody z podatku VAT były wyższe o 7,4 proc. rdr (tj. ok. 8,4 mld zł),
  • dochody z podatku akcyzowego i podatku od gier były wyższe o 5,0 proc. rdr (tj. ok. 2,9 mld zł),
  • dochody budżetu państwa z podatku PIT były wyższe o 7,1 proc. rdr (tj. ok. 2,9 mld zł),
  • dochody budżetu państwa z podatku CIT były wyższe o 2,0 proc. rdr (tj. ok. 0,5 mld zł),
  • dochody z tytułu podatku od niektórych instytucji finansowych za okres III-XI wyniosły 3,1 mld zł.

W listopadzie br. kontynuowany był pozytywny trend w realizacji dochodów z VAT. W październiku br. dynamika nominalna sprzedaży detalicznej była relatywnie wysoka - wyniosła 103,7 proc., co miało pozytywny wpływ na wykonanie dochodów z VAT.

Dochody z podatku akcyzowego na koniec listopada wynoszą 60,1 mld zł (93,8 proc. planu na 2016 rok), z podatku dochodowego od osób prawnych 24,2 mld zł (92,9 proc. planu), a z podatku od osób fizycznych 43,4 mld zł (92,5 proc. planu).

Dochody z tytułu podatku od niektórych instytucji finansowych za okres III-XI 2016 roku wyniosły 3,1 mld zł. Jest to 57,3 proc. planu założonego na cały 2016 rok.

W okresie I-XI 2016 r. dochody niepodatkowe były o 13,5 mld zł wyższe niż w roku ubiegłym, głównie ze względu na wpływy z tytułu aukcji LTE w lutym i lipcu br. na łączną kwotę 9,2 mld zł oraz wpłatę w lipcu z zysku z NBP w wysokości 7,9 mld zł.

Wydatki budżetu państwa w okresie styczeń-listopad 2016 r.

Wykonanie wydatków budżetu państwa w okresie I-XI 2016 r. wg szacunkowych danych wyniosło 322,1 mld zł tj. 87,4 proc. planu.

Największe różnice w wykonaniu wydatków w stosunku do roku ubiegłego odnotowano w ramach budżetów wojewodów, co jest głównie związane z wypłatą w okresie kwiecień październik br. świadczeń wychowawczych w ramach priorytetowego rządowego programu rodzina 500 plus.

Wydatki na obsługę zadłużenia wyniosły na koniec listopada 30,3 mld zł. Dotacje dla Funduszu Emerytalno-Rentownego sięgnęły prawie 14,5 mld zł, a dotacje dla Funduszu Ubezpieczeń Społecznych 42,9 mld zł.

kom/ pd/ pr/ osz/

Źródło:PAP
Tematy
Zyskaj aż 360 zł premii z kontem Millennium 360°

Zyskaj aż 360 zł premii z kontem Millennium 360°

Komentarze (166)

dodaj komentarz
~lolo
Nie nazwe tego sukcesem bo tym bylby zrownowazony budzet ale widac i obecny wynik niepokoi wielu ktorzy zycza Polsce jak najgorzej. Wesolych Swiat wszystkim
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~andy
Zastanowcie sie panstwo. Zmniejszone wydatki na inwestycje to mniejsze koszty czyli wiekszy dochod = wiekszy podatek.Deficyt w handlu zagranicznym to brak zwrotow VAT-u = wiecej wplywow z VAT. Zwiekszyla sie sprzedaz wyrobow akcyzowych tzw. uzywek (ciekawe dlaczego?) =zwiekszony dochod z akcyzy. Brak inwestycji, deficyt zagraniczny,Zastanowcie sie panstwo. Zmniejszone wydatki na inwestycje to mniejsze koszty czyli wiekszy dochod = wiekszy podatek.Deficyt w handlu zagranicznym to brak zwrotow VAT-u = wiecej wplywow z VAT. Zwiekszyla sie sprzedaz wyrobow akcyzowych tzw. uzywek (ciekawe dlaczego?) =zwiekszony dochod z akcyzy. Brak inwestycji, deficyt zagraniczny, zwiekszone "spozycie" czy to sa symptomy rozwoju? Reszte danych prosze znalezc porownujac nas z innymi krajami Europy. Najlepiej przesledzic miesiac po miesiacu i zastanowic sie dlaczego oni coraz czesciej nas doganiaja i wyprzedzaja. Spokojnej nocy.
~roobo
Jest lepiej niż inni głosili,mimo obciążenia z 500+ i po części darmowymi lekami.
Pani Beata S. w wypowiedziach tv tak nie przekonuje jak klarowne tabelki. a jasny i
czytelny podatek liniowy by zmniejszył wydatki na potężne monstra US i ZUS,
zabrakło by zawiłych kosztów,nieuczciwych podatków ........
~Marek
w którym miejscu jest lepiej? Beatka szybciej zwiększa wydatki, zwłaszcza socjalne, niż udaje się przyspieszyć ściągalność podatków o suwerena (podatków bezpośrednich , czy pośrednich np. za pośrednictwem obciążeń banków)
~ja odpowiada ~Marek
to i tak o 27 mld pln za duży deficyt.
~B29
W 2008 roku jak PIS odał władze luka w podatku VAT wynosiła 0,6% PKB.W 2015 juz 2,5% tak nas załatwił Balcerowicz z jego (niewidzialna reką rynku) którego słuchał analfabeta ekonomiczny Tusk bo na Histori nie ma ekonomii.Jakim prawem te garbate noski okupujace Sejm chcą władzy przecierz oni nic nie umieją tylko okrać społeczeństwo potrafią.
~Marek
A w tym roku ta luka ile wyniesie? Przed wyborami PiS podpierał się jakimiś zagranicznymi danymi, że za pomocą podatku VAT wyprowadzane jest kilkadziesiąt mld zł. Obiecał szybko te pieniądze przywrócić budżetowi. Jak na razie niewiele z tych zapowiedzi wyszło. Na szczęście obecnie cała UE szuka sposobów zaradzenia temu A w tym roku ta luka ile wyniesie? Przed wyborami PiS podpierał się jakimiś zagranicznymi danymi, że za pomocą podatku VAT wyprowadzane jest kilkadziesiąt mld zł. Obiecał szybko te pieniądze przywrócić budżetowi. Jak na razie niewiele z tych zapowiedzi wyszło. Na szczęście obecnie cała UE szuka sposobów zaradzenia temu procederowi.
~hipek
Ból dup słychać po drugiej stronie czarnych dziur chyba. Mówicie tutaj o LTE itd., ale przecież to nie jest liczone do przychodów z PIT, VAT i akcyzowego "miszcze". Mówicie o zarzynaniu gospodarki? Ale czym się pytam? Tym, że ilość przepisów wystopowała na tyle, że aż w rankingu doing business poszliśmy do góry? Jakby wprowadzić Ból dup słychać po drugiej stronie czarnych dziur chyba. Mówicie tutaj o LTE itd., ale przecież to nie jest liczone do przychodów z PIT, VAT i akcyzowego "miszcze". Mówicie o zarzynaniu gospodarki? Ale czym się pytam? Tym, że ilość przepisów wystopowała na tyle, że aż w rankingu doing business poszliśmy do góry? Jakby wprowadzić tylko podatek od zagranicznych sieci handlowych, to ło matko, graj mlekiem i miodem płynący...
~Marek
Rzecz w tym, że LTE i zysk NBP uratował tegoroczny budżet, a tym samym tyłki włodarzy z PiS. Od I do XI ściągalność podatków wzrosła o 18 mld zł, a wydatki budżetowe w tym samym zwiększyły się o 22 mld zl.

Powiązane: Budżet 2016

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki