REKLAMA
RPP

Lokaty nie tracą na popularności. Klienci banków biją kolejne rekordy

Monika Dekrewicz2022-12-07 06:00analityk Bankier.pl
publikacja
2022-12-07 06:00

Klienci banków biją kolejne rekordy. Tylko w październiku wpłacono na lokaty ponad 67 mld zł. Największa część „tortu” trafiła na depozyty krótkoterminowe na okres nie dłuższy niż 3 miesiące.

Lokaty nie tracą na popularności. Klienci banków biją kolejne rekordy
Lokaty nie tracą na popularności. Klienci banków biją kolejne rekordy
/ Filmixer.pl

Średnia stawka znowu na plusie

Zgodnie z najnowszymi danymi NBP średnia stawka na nowo otwartych lokatach w ostatnim badanym miesiącu, tj. październiku, poprawiła się po raz kolejny i wyniosła 5,43 proc. w skali roku, czyli o 0,06 pp. więcej niż we wrześniu. Wzrost nieco przyhamował – we wrześniu wyniósł 0,25 pp., a w sierpniu 0,36 pp. Porównując ostatnie dane z tymi sprzed 12 miesięcy, średnia stawka poprawiła się o 5,08 pp.

Na wzrost oprocentowania ogółem złożyły się przede wszystkim dobre wyniki dla dwóch analizowanych przedziałów z terminami zapadalności lokat. Średnie oprocentowanie na najpopularniejszych depozytach – na okresy powyżej miesiąca do 3 miesięcy włącznie – wzrosło o 0,38 pp. Nieco łatwiej o dobre oprocentowanie było również w przypadku ofert na okres dłuższy niż 6 miesięcy do 12 miesięcy włącznie. Wynik dla października to 6,41 proc. rocznie w porównaniu do 6,25 proc. w skali roku we wrześniu.

Reklama

Największa różnica in minus jest dostrzegalna na lokatach krótkoterminowych z terminami nieprzekraczającymi miesiąca. W październiku średnie oprocentowanie wszystkich otwartych depozytów było niższe o 0,31 pp. od tego odnotowanego we wrześniu.

Lokaty krótkoterminowe zyskują na popularności

Średnie oprocentowanie nowo otwartych depozytów i wysokość wpłaconych na nie oszczędności – wrzesień 2022 r. i październik 2022 r.

Okres lokaty

wysokość wpłaconych środków [zł]

średnie oprocentowanie dla nowo otwartych depozytów [p.a.]

wrzesień 2022 r.

październik 2022 r.

wrzesień 2022 r.

październik 2022 r.

do 1M

11,26 mld

11,36 mld

3,89%

3,58%

powyżej 1M do 3M

25,49 mld

37,48 mld

5,42%

5,80%

powyżej 3M do 6M

19,09 mld

12,49 mld

6,07%

5,90%

powyżej 6M do 12M

7,51 mld

6,29 mld

6,25%

6,41%

powyżej 12M

brak danych

brak danych

brak danych

brak danych

Ogółem*

63,34 mld**

67,62 mld**

5,37%

5,43%

*Różnice w sumie a danymi podanymi w komórce Ogółem wynikają z zaokrąglenia

**Dotyczy lokat od 1 miesiąca do 12 miesięcy włącznie

Źródło: Opracowanie własne Bankier.pl na podstawie danych NBP

Klienci szturmem ruszyli do banków lub zasiedli przed ekrany monitorów, zakładając w październiku lokaty na kwotę ponad 67,6 mld zł. Jest to rekordowa kwota, choć obejmuje wyłącznie lokaty na okres nie dłuższy niż 12 miesięcy – Narodowy Bank Polski nie podał wyniku dla depozytów na dłuższy termin. Podana kwota jest wyższa o ponad 4,27 mld zł od poprzedniego rezultatu.

Do tego wyniku przyłożyły się przede wszystkim wysokie wpłaty na lokaty z terminami nie dłuższymi niż 3 miesiące. Na lokaty miesięczne i krótsze wpłacono 11,36 mld zł (o 98 mln zł więcej niż w poprzednim miesiącu) a na lokaty 2-miesięczne i 3-miesięczne 37,48 mld zł (blisko 12 mld zł więcej niż we wrześniu). Co ciekawe, zaledwie 6 miesięcy wcześniej, w kwietniu br., cała suma wpłacana na lokaty była od tego wyniku niższa i wynosiła ok. 36,55 mld zł.

Źródło:
Monika Dekrewicz
Monika Dekrewicz
analityk Bankier.pl

Autorka rankingów Bankier.pl, w szczególności z rynku lokat i kont oszczędnościowych. Prześwietla bankowe produkty, tłumacząc czytelnikom ich szczegółowe warunki i porównuje promocje, zawsze ostrzegając przed haczykami w regulaminach. Przygotowuje autorski "Bankowy rozkład jazdy", w którym co miesiąc zapowiada najważniejsze zmiany dla klientów sektora. Absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.

Tematy
MINI pełne przygód.

MINI pełne przygód.

Komentarze (8)

dodaj komentarz
niederfurzdorf
No dobry interes ! 7 % przy 20% inflacji.
andregru
Obecnie ludzie stracili wiarę w zakup nieruchomości nawet za gotówkę .
daniel_1
Obligacje dają ok 7% a w bankach już powyżej 8% i to na koncie oszczędnościowym.
daniel_1 odpowiada (usunięty)
Po wygranych wyborach zwycięska partia PiS przegłosuje w sejmie ustawę, że obligacje przepisane zostaną do ZUS.
katzpodola odpowiada daniel_1
Czyli jednak PiS wygra ponownie? Co na to Tusk?
niederfurzdorf odpowiada daniel_1
Nie . Te numery to ćwiczy Donek. Ma chłop doświadczenie i TK, który orzekał oczywiście niezależnie tak jak Donek chciał . Jak się zmieniło ustawę o TK, która pozwalała prezesowi TK zwoływanie posiedzeń w 3 osobowym składzie przy prawie prezesa TK do nominowania 2 członków składu to każde orzeczenie mogło być po myśli chłopaków z Nie . Te numery to ćwiczy Donek. Ma chłop doświadczenie i TK, który orzekał oczywiście niezależnie tak jak Donek chciał . Jak się zmieniło ustawę o TK, która pozwalała prezesowi TK zwoływanie posiedzeń w 3 osobowym składzie przy prawie prezesa TK do nominowania 2 członków składu to każde orzeczenie mogło być po myśli chłopaków z ferajny. Ale o tym sza w całej prawdzie i całej dobie. Nawet Ty piszesz o nacjonalizacji prywatnej kasy ma rzecz zusu przypisując kaczorowi akurat to w czym mistrzem był Donek z zajumanymi 151 miliardami z OFE.
niederfurzdorf
Poczytaj szczegóły ofert lokat i obligacji . Negatywne emocje ogranIczają horyzonty.

Powiązane: Oszczędzanie i inwestycje

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki