Lokaty: krótkie w promocji, długie spadają

Przybywa wysoko oprocentowanych lokat na krótki termin, ale to w większości tylko chwilowe promocje na przyciągnięcie nowych klientów. Jednocześnie ubywa atrakcyjnych depozytów rocznych i dwuletnich.

Źródło: ThinkstockBanki nie chcą przepłacać za oszczędności klientów

Spodziewana obniżka stóp procentowych sprawia, że banki nie chcąc przepłacać za oszczędności klientów obniżają odsetki od dłuższych depozytów. Żeby jednak utrzymać napływ nowych środków coraz częściej wprowadzają one promocje na kilkumiesięczne lokaty, których oprocentowanie nierzadko przekracza już 4 proc. w skali roku. I tak średnia stawka na kwartalnych depozytach wynosi 2,71 proc. w skali roku i jest o 0,13 pkt proc. wyższa niż przed miesiącem. Odsetki od lokat półrocznych zostały na niezmienionym poziomie, tj. 2,54 proc. Przeciętne oprocentowanie lokat rocznych po spadku o 0,09 pkt proc. wynosi 2,57 proc., zaś w przypadku depozytów dwuletnich zmniejszyło się o 0,14 pkt proc. i po raz pierwszy od dziewięciu miesięcy znalazło się poniżej 3-proc. granicy, wynosząc obecnie 2,9 proc. w skali roku.

Przeciętne oprocentowanie lokat na 5 tys. zł

 
Relatywnie wysokie oprocentowanie krótkoterminowych lokat w przeddzień obniżki stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej może być podyktowane chęcią zwiększenia bazy klientów, którym za kilka miesięcy banki będą mogły zaoferować depozyty ze znacznie niższymi już rynkowymi stawkami. Ponadto oferowanie kilkumiesięcznych lokat z wysokimi stawkami ma także na celu zwiększenie liczby rachunków (wiele promocji wymaga założenia ROR-u) czy chociażby promowanie bankowości mobilnej (niektóre z promocyjnych lokat mogą być zakładane tylko w aplikacji na smartfony i tablety).

Wrześniowy ranking depozytów jednomiesięcznych na 5 tys. zł wygrywa Bank Ochrony Środowiska oferujący 4 proc. w skali roku na EKOlokacie bez Kantów. Promocja dostępna jest wyłącznie dla posiadaczy ROR-u, a kwota zdeponowanych oszczędności nie może przekroczyć 15 tys. zł. Znajdujące się na drugiej i trzeciej pozycji BNP Paribas oraz Mertium Bank płacą odpowiednio 3 i 2,7 proc.

Na zauważalnie wyższe promocyjne odsetki można liczyć w przypadku depozytów kwartalnych, gdzie lider zestawienia (Idea Bank) płaci 5 proc. w skali roku. Promocja skierowana jest wyłącznie do nowych klientów, a maksymalna kwota lokaty wynosi 10 tys. zł. Na kolejnym miejscu znajdują się Bank Millennium i neoBank (internetowa marka Wielkopolskiego Banku Spółdzielczego), które oferują odpowiednio 4,5 oraz 4,2 proc. w skali roku. W Millennium oferta dotyczy właścicieli Konta 360° (posiadacze pozostałych rachunków zarobią o 0,5 pkt proc. mniej) i obowiązuje do 10 tys. zł, natomiast promocja neoBanku skierowana jest wyłącznie do nowych klientów. W czołówce lokat kwartalnych jest dość ciasno, bo bez trudu można znaleźć siedem banków, które płacą co najmniej 4 proc. w skali roku.

Najwyższe stawki depozytów 1- i 3-miesięcznych dla salda 5 tys. PLN 
Nazwa Banku 
Lokata 1 M na 5 tys. zł

BOŚ 

4,00% 

BNP Paribas 

3,00% 

Meritum Bank 

2,70% 

BIZ Bank 

2,50% 

Eurobank 

2,40% 

Nazwa Banku 

Lokata 3 M na 5 tys. zł

Idea Bank 

5,00% 

Millennium 

4,50% 

neoBANK 

4,20% 

Credit Agricole 

4,10% 

BGŻ Optima 

4,00% 

mBank 

4,00% 

Raiffeisen Polbank 

4,00% 

Źródło: Open Finance, stan na 3 października 2014 r.

Ranking lokat półrocznych wygrywa Meritum Bank, który płaci 3,6 proc. w skali roku, a tuż za nim znajdują się trzy inne instytucje, które oferują po 3,5 proc. - BIZ Bank, Bank Ochrony Środowiska oraz Getin Bank. W przypadku tego ostatniego aktywni klienci (wpływ wynagrodzenia, płatności kartą) mogą liczyć na podwyższenie oprocentowania o 0,5 pkt proc. Pozycję lidera zestawienia depozytów rocznych obronił BZ WBK, który oferuje 4 proc., ale tylko do 10 tys. zł. Lokata musi zostać założona poprzez mobilną bankowość. Natomiast najwięcej za środki ulokowane na dwa lata płaci obecnie BIZ Bank (3,62 proc.), lecz jest to stawka zmienna, co znaczy, że lada moment znajdzie się ona na niższym poziomie. Z tego też powodu lepszym rozwiązaniem mogą okazać się pozostałe oferty z czołówki ze stałymi stawkami w granicach 3,4-3,5 proc. w skali roku.

Najwyższe stawki depozytów 6-, 12- i 24-miesięcznych dla salda 5 tys. PLN 
Nazwa Banku 
Lokata 6 M na 5 tys. zł

Meritum Bank 

3,60% 

BIZ Bank 

3,50% 

BOŚ 

3,50% 

Getin Bank 

3,50% 

BossaBank 

3,35% 

Plus Bank 

3,25% 
Nazwa Banku 
Lokata 12 M na 5 tys. zł 

BZ WBK 

4,00% 

Meritum Bank 

3,70% 

BIZ Bank 

3,52% z 

Plus Bank 

3,40% 

neoBANK 

3,30% 
Nazwa Banku 
Lokata 24 M na 5 tys. zł 

BIZ Bank 

3,62% z 

neoBANK 

3,50% 

Plus Bank 

3,40% 

Santander Consumer Bank 

3,40% 

Toyota Bank 

3,40% 

Michał Sadrak

Open Finance

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Mario

5,55% lokata Jubileuszowa na 3 miechy w SKOK Wołomin. Czy ktoś da więcej?

! Odpowiedz
0 1 ~czytający

coś się pan z open finance nie spisał pominiętych jest trochę lokat o wyższym oprocentowaniu i bez dodatkowych wymogów, ale pewno of nic z tego nie ma że klient założy tam lokatę...

! Odpowiedz
0 1 ~Bambolero

A moim osobistym rankingu niezmiennie wygrywa SKOK Wołomin.Lokata Jubileuszowa wciąż w ofercie (do odwołania): 3 miesiące = 5,55%.Można ją zakładać przez telefon, internet - na wypadek znacznej odległości od miejsca zamieszkania.

! Odpowiedz
0 3 ~prestig

kogo interesuje lokata na 5000 zł czy ma 3% czy 3,25%, 30 gr różnicy ? śmieszny portal. Więcej zarabiają na reklamie niż wy przy wyborze lokaty. ALIOR BANK, BGZ OPTIMA, ING, tam nie trzeba spełniać żadnych warunków. Można sobie po nich skakać by mieć promocyjne 3-3,5%.

! Odpowiedz
1 2 ~mati

a gdzie lokata 4% na 4 miesiące na kwotę bodajże do 200 tys zł z BZWBK ??? cienki ten ranking. druga sprawa to robienie zestawienie dla lokat z kwotą max 5-10k, no ludzie !!! róbcie zestawienia dla przynajmniej 50k !!!

! Odpowiedz
0 2 ~lol3

banki dążą do tego, żeby za kilka miesięcy na końcu wielkiej bańki na akcjach (nie naszych, zagranicznych) namówić tłumy na zakup funduszy inwestycyjnych (akcyjnych oczywiście) argumentując "ale proszę Pana, ta opłata 5% to przecież nic przy 20% zyskach rok w rok (i tu pokazuje dane za ostatnie 3 lata gdzie rzeczywiście średnio wychodzi 20% albo i lepiej). Ryzyko? Jakie tam ryzyko, przecież to tylko rośnie, sam Pan widzi na wykresie". Ludzie już powoli zapominają co było 6 lat temu i taki biznes się pewnie znowu uda (może nie na taką skalę jak wtedy, ale kilkaset milionów zł znowu się zainkasuje)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
1 2 ~heheszki

ja polecam konto oszczędnościowe w banku smart. mają 4 %, ale promocja pewnie trwa tylko na czas rozreklamowania banku

! Odpowiedz
0 3 ~felek

A co z lokatą w ciechanowskim SGB? 4,1% na 3 mies, stałe.

! Odpowiedz
1 3 ~stefann

czy autor mógłby pokazać faktyczne oferty banków? np lokatę 2m lub 5 m w Meritum na 4,25% ? bez tego cały ten ranking niewiele ma wspólnego z rzeczywistością

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne