REKLAMA
NA ŻYWO

Litwiniuk (RPP): Myślenie o obniżkach stóp proc. sprzeczne z najnowszą projekcją inflacji

2023-03-10 09:24
publikacja
2023-03-10 09:24

Myślenie o obniżkach stóp procentowych na jesieni byłoby sprzeczne z wynikami marcowej projekcji inflacji - ocenia członek RPP Przemysław Litwiniuk.

Litwiniuk (RPP): Myślenie o obniżkach stóp proc. sprzeczne z najnowszą projekcją inflacji
Litwiniuk (RPP): Myślenie o obniżkach stóp proc. sprzeczne z najnowszą projekcją inflacji
fot. Łukasz Kamiński / / Senat RP

"Poziom wzrostu cen powinien znacząco zmaleć. To jest pogląd, który znajduje uzasadnienie w danych ekonomicznych. Dzisiaj będzie prezentowana projekcja NBP, projekcja marcowa (...) oparta na jednym kluczowym założeniu. To założenie polega na tym, że stopy procentowe pozostaną w horyzoncie projekcji na niezmienionym poziomie, czyli 6,75 proc. dla stopy referencyjnej. Wiec jakiekolwiek myślenie, że (...) na jesieni zaistnieją warunki do poluzowania polityki pieniężnej, w szczególności do obniżenia stóp procentowanych, byłoby sprzeczne z założeniami zaprezentowanej dzisiaj projekcji" - powiedział Litwiniuk w radiu TOK FM.

"Wcześniej mogliśmy doszukiwać się w różnych przesłaniach ze strony NBP chociażby koncepcji poluzowania polityki pieniężnej w okresie jesiennym. Odcięcie się od tego jest bardzo ważną informacją. (...) Nie ma dzisiaj podstaw do tego, aby wieszczyć poluzowanie polityki pieniężnej. W ostrożnie optymistycznym scenariuszu możemy spodziewać się znaczącego obniżenia tempa wzrostu cen, co nie oznacza, że ceny będą spadać" - dodał. (PAP Biznes)

Reklama

tus/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Komentarze (12)

dodaj komentarz
simonsoft8
pan Litwiniuk musi uświadomić graczy co odpowiedzialności za filmy fabularne takie jak projektowanie inflacji
janmieszak
Inflacja 18%. Za rządów prezesa Glapy jedno staniało…. złotówka. Elity polityczne i bankierzy robią wszystko żebyśmy znowu byli milionerami. Okradają Polaków. Robią to żeby ten dług zaciągnięty na rozdawnictwo było łatwiej spłacić, a zwykłe oszczędzające szaraczki na tym tracą przez inflację i niskooprocentowane lokaty. RPP i prezes Inflacja 18%. Za rządów prezesa Glapy jedno staniało…. złotówka. Elity polityczne i bankierzy robią wszystko żebyśmy znowu byli milionerami. Okradają Polaków. Robią to żeby ten dług zaciągnięty na rozdawnictwo było łatwiej spłacić, a zwykłe oszczędzające szaraczki na tym tracą przez inflację i niskooprocentowane lokaty. RPP i prezes NBP robi wszystko by euro, frank i dolar były drogie a złotówka słaba. Gadanie przez rządzących o tym, że na rynek mogą wrzucić każdą ilość gotówki. Lepiej nie można było zrujnować złotego. Rozdawanie pieniędzy, zadłużanie państwa, podnoszenie podatków, majstrowanie przy OFE, ciągła niepewność co nowego rząd wymyśli prowadzą do osłabienia złotówki. By uniknąć problemów finansowych, potrafić wykryć pułapki zastawiane przez instytucje finansowe potrzebna jest finansowa wiedza. Przynajmniej na podstawowym poziomie. Dlaczego w szkole się tego nie uczy? Przeczytajcie sobie ksiązke pt. Emeryrtura nie jest Ci potzrebna . Opisano w niej jak dojść o wolności finansowej pomimo nie najwyższych zarobków.
jenak
Fridays for Future powinny nam to wszystko w osobliwy sposób wytłumaczyć. Najważniejsze, że prund w gniazdku jest i smartiego można podładować.
jenak
Taaaka inflacja na rynku, że wszystkie banki oferują jedynie połowicze oprocentowanie jedynie na nowe środki, a większość pozostałych lokat na stare środki to oprocentowanie 1-2% pa.

Po prostu na rynku walają się tabuny mamony.
andregru
W bogatszych krajach nie maja tyle mamony na rynkach "Rada Polityki Pieniężnej (RPP po raz szósty z rzędu podjęła decyzję o pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie. Na przeciwległym biegunie w kwestii polityki monetarnej są amerykański Fed oraz Europejski Bank Centralny (EBC), które mogą w najbliższym czasie W bogatszych krajach nie maja tyle mamony na rynkach "Rada Polityki Pieniężnej (RPP po raz szósty z rzędu podjęła decyzję o pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie. Na przeciwległym biegunie w kwestii polityki monetarnej są amerykański Fed oraz Europejski Bank Centralny (EBC), które mogą w najbliższym czasie przyspieszyć swoje cykle podwyżek. "
jpelerj
No to przytomniejsi i tak zakotwiczą na walutach, żeby ograniczyć straty. Bo nie ma wątpliwosci, że skończy się trwalą dewaluacją PLN. A wtedy energia pójdzie skokowo w górę, a eksport pionowo w dół.
jankarol
To zróbcie projekcje jaki wpływ ( na inflacje i mniej do budżetu) będzie po obniżce stóp. - W Japonii prowadzona jest łagodna polityka monetarna i stopy procentowe są stabilne od 2016r i wynoszą -0,1%. pomimo że inflacja jest tam najwyższa od 41 lat i wynosi 4%. Tak jak w Polsce największy wpływ na inflacje mają ceny gazu i ceny To zróbcie projekcje jaki wpływ ( na inflacje i mniej do budżetu) będzie po obniżce stóp. - W Japonii prowadzona jest łagodna polityka monetarna i stopy procentowe są stabilne od 2016r i wynoszą -0,1%. pomimo że inflacja jest tam najwyższa od 41 lat i wynosi 4%. Tak jak w Polsce największy wpływ na inflacje mają ceny gazu i ceny energetyczne. Niska inflacja w Japonii to wynik wsparcia rządu a nie podnoszenie stóp które inflacje nie mogą zmniejszyć a jedynie zwiększyć.
jenak
W czasach gdy nowatorstwo helicopter money nagradzane jest Noblem, możesz zapuścić się myślami w tworzeniu kolejnych koncepcji na nowe tereny, które kiedyś wydawały się matematykom i finansistom być po prostu no go i dostawałeś za to w szkole przysłowiową pałę z wykrzyknikiem.

Ale dzisiaj?

W dobie róbta co chceta,
W czasach gdy nowatorstwo helicopter money nagradzane jest Noblem, możesz zapuścić się myślami w tworzeniu kolejnych koncepcji na nowe tereny, które kiedyś wydawały się matematykom i finansistom być po prostu no go i dostawałeś za to w szkole przysłowiową pałę z wykrzyknikiem.

Ale dzisiaj?

W dobie róbta co chceta, gdzie produkty pod tytułem sztuka przypominają twórczość dzieci z przedszkola, wszystko jest możliwe.

Pojął to nawet konserwatysta Erdogan, obniżając stopy w czasie hiperinflacji.

Powiązane: Polityka pieniężna

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki