Litwa: rozpoczął się trzydniowy bojkot centrów handlowych

2016-05-10 13:17
publikacja
2016-05-10 13:17

Na Litwie rozpoczął się we wtorek trzydniowy bojkot centrów handlowych - akcja społeczna, mająca na celu zademonstrowania niezadowolenia z wysokich cen artykułów spożywczych.

Litwa: rozpoczął się trzydniowy bojkot centrów handlowych / fot. Creatista / YAY Foto

Nieformalnym symbolem akcji jest kalafior, który kosztuje na Litwie teraz 3,49 euro. Przed dwoma laty, przed wprowadzeniem w kraju euro, kalafior kosztował około 3 litów, czyli 0,87 euro.

Inicjator akcji Karolis Ramoszka proponuje, by w ciągu najbliższych trzech dni zakupy robić nie w dużych centrach handlowych, które na Litwie uważane są za monopolistów, gdyż zajmują 80 proc. rynku, a na targowiskach i w małych sklepach.

Premier Litwy Algirdas Butkevicius przekonuje, że wprowadzenie euro na początku ubiegłego roku nie miało wpływu na wzrost cen. We wtorek w wywiadzie dla radia publicznego LRT ze zrozumieniem odniósł się jednak do rozpoczętej akcji; powiedział, że wysokość cen, to kwestia sumienia handlowców.

Dane litewskiego Departamentu Statystyki, które cytuje we wtorek agencja BNS, wskazują, że w ciągu ostatnich dwóch lat ceny produktów żywnościowych i napojów bezalkoholowych w kraju wzrosły średnio o 2,7 proc.

Prezes Litewskiej Narodowej Federacji Konsumentów Alvita Armanavicziene zarzuca instytucjom państwowym, iż te ukrywają rzeczywistą statystykę, a władza przemyka oczy na fakt, że duże sieciówki w kraju zajmują 80 proc. rynku detalicznego.

W jednym z programów telewizji publicznej LTR Armanavicziene stwierdziła, że ceny w kraju ustala największa sieć handlowa Maxima, która nie zgadza się, by dostawcy i producenci sprzedawali innym sieciom handlowym swe towary po niższych cenach. To jest tajemnica poliszynela - powiedziała Prezes Litewskiej Narodowej Federacji Konsumentów.

Maxima kategorycznie zaprzecza takim twierdzeniom, ale potwierdzają je w rozmowie z dziennikarzami handlowcy i producenci.

Premier Butkevicius nie wierzy w skuteczność bojkotu sieci handlowych. Natomiast unijny komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności, delegowany z Litwy Vytenis Andriukaitis, uważa, że akcja może się przyczynić do obniżenia cen.

Nieuczciwość na rynku jest problemem stałym, a takie upublicznienie sprawy jest potężną bronią w walce z nieuczciwością - mówi Andriukaitis.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ klm/ ala/

Źródło:PAP
Tematy
Konto osobiste Banku Millennium 360° i 360° Junior w promocji z premią do 290 zł!

Konto osobiste Banku Millennium 360° i 360° Junior w promocji z premią do 290 zł!

Komentarze (52)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~miro
3 dniowy bojkot, faktyczne niemieckie markety im przeszkadzaja
~Davax
"W zakresie handlu artykułami spożywczymi od 1 lipca 2009 r. na Litwie obowiązuje zakaz odsprzedaży wwożonych z Polski artykułów spożywczych innym sprzedawcom (handlującym na targowiskach), można je sprzedawać wyłącznie końcowym odbiorcom, czyli konsumentom[5]. To ograniczenie zakresu czynności osoby fizycznej "W zakresie handlu artykułami spożywczymi od 1 lipca 2009 r. na Litwie obowiązuje zakaz odsprzedaży wwożonych z Polski artykułów spożywczych innym sprzedawcom (handlującym na targowiskach), można je sprzedawać wyłącznie końcowym odbiorcom, czyli konsumentom[5]. To ograniczenie zakresu czynności osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, tj. wykreślenie zgody na prowadzenie sprzedaży hurtowej przy pozostawieniu zgody na handel detaliczny, miało na celu zmniejszenie ilości wwożonych z Polski artykułów rolno-spożywczych"
A debile i tak zwalą problem na wolny rynek. PS. 20 sekund szukania.
~aa
Tak właśnie się dzieje w każdym kraju który przechodzi na EURO. Wyrównać najpierw zarobki, a potem wprowadzać można Euro.
~Ron2000
Wolny rynek to targowiska i bazary. Nadmierne regulacje niszczą rynek i doprowadzają do jego monopolizowania przez wielkie sieci.
~romek
problem z monopolistą? nic nie da się zrobić jak wierzy się w samoregulujący rynek. U nas też wszystko zmierza ku temu że dyskonty zajmą 80% handlu jak nie więcej
~jakupuję odpowiada ~romek
kupujmy też w małych sklepach a nie tylko w dyskontach , dla własnego dobra , by nie powstał monopol i żebysmy nie musieli za kilka lat protestować jak Litwini
~Charli odpowiada ~romek
tylko państwowa protekcja i narzucane wysokie koszta pracy pozwalają na tworzenie się monopoli...
~zaq odpowiada ~romek
monopole nie powstają bez udziału państwa

Powiązane: Łatwiejszy dostęp do broni

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki