REKLAMA

Lis o włos przed Ewart

2009-12-15 07:20
publikacja
2009-12-15 07:20

Tomasz Lis zwyciężył w prestiżowym konkursie o tytuł Dziennikarza Roku 2009. Statuetkę przyznano mu podczas gali Grand Press 2009 w warszawskim hotelu Hilton. Organizatorem imprezy był miesięcznik „Press”, a partnerem wspierającym PRESS-SERVICE Monitoring Mediów.


Była to już trzynasta edycja tego wyjątkowego dla środowiska medialnego wydarzenia. Grand Press odbywa się od 1997 roku i od tego czasu Tomasz Lis zwyciężył aż trzykrotnie. Po raz pierwszy w 1999 roku, a później ex aequo z Marcinem Kąckim w 2007. Główny laureat przekazał wygraną – Citroena C5 – na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

 

Lis pokonał drugą Ewę Ewart zaledwie jednym głosem. W tym roku w głosowaniu wzięło udział 59 redakcji, a więc najwięcej w historii imprezy.

Prócz Dziennikarza Roku 2009 wyłoniono zwycięzców ośmiu szczegółowych kategorii. Nagrodę Grand Press za najlepszy reportaż prasowy odebrali Piotr Głuchowski oraz Marcin Kowalski z „Gazety Wyborczej”. Ich tekst wydrukowany w czerwcu w „Dużym Formacie” traktował o ambasadorze Korei Północnej w Polsce, który jest synem Kim Ir Sena i przyrodnim bratem Kim Dzong Ila. Najlepszym reportażem radiowym okazała się „Libacja” – wspomnienie imprezy w redakcji „Przyjaciółki” z 1967 roku, która stała się pretekstem do antysemickich wystąpień Władysława Gomółki. Autorką była Magdalena Skawińska z Pierwszego Programu Polskiego Radia. Z kolei w kategorii reportaż telewizyjny zwyciężył Michał Matys (TVP1), który nagrał materiał o strajku łódzkich włókniarek z 1971 roku.

Grand Press w kategorii dziennikarstwo śledcze otrzymał Wojciech Cieśla („Dziennik”) za artykuł „Jak zarabia Transparency International?”. W publicystyce jury za najlepszy uznało tekst Jana Hartmana na temat stosunków pomiędzy Polakami a Żydami, jaki ukazał się w „Tygodniku Powszechnym”. Wywiadem roku została wstrząsająca rozmowa Angeliki Kuźniak z Hertą Mueller „Przećwiczyłam śmierć” („Duży Format”). W kategorii dziennikarstwo specjalistyczne zwyciężyła Magdalena Grzebałkowska („Duży Format”) za artykuł „Kocham Cię. Zabijmy męża”. Nagrodę za najlepszy news odebrali Szymon Jadczak i Maciej Kuciel z TVN, którzy ujawnili proceder dostarczania ponaddwudziestoletniego mięsa ze Szwecji do polskich szkół, przedszkoli i domów dziecka.

Grand Press jest jedną z największych imprez środowiska dziennikarskiego w Polsce, która ma za zadanie integrować ludzi mediów. Z roku na rok jej prestiż rośnie. Z badań PRESS-SERVICE Monitoring Mediów już dziś wynika, że wydarzenie cieszyło się większym zainteresowaniem środków masowego przekazu niż przed rokiem./ PRESS-SERVICE Monitoring Mediów
Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (1)

dodaj komentarz
~Żuraw
Pięknie !
Towarzystwo wzajemnej adoracji,które z dobrym,rzetelnym i uczciwym dziennikarstwem nie ma nic wspólnego.
Najlepiej niech przyznają sobie tytuły "Dziennikarz Roku ",a konto do 2020 Roku,
i nie straszą swoimi nazwiskami Czytelników.
Żenada

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki