Libia: nowe banknoty wydrukowane w Rosji mogą przyczynić się do chaosu

Wschodni Bank Centralny Libii wydrukował nowe banknoty w Rosji. Mają one dzisiaj trafić do obiegu. Problem w tym, że drugi bank centralny ich nie uznaje. Zachodni dyplomaci ostrzegają, że nowe banknoty mogą się przyczynić do finansowego chaosu.

Nowe banknoty wydrukowane w Rosji mogą spotęgować kryzys w Libii
Nowe banknoty wydrukowane w Rosji mogą spotęgować kryzys w Libii (fot. Ismail Zitouny / Reuters)

Dinar libijski to oficjalna waluta Libii. Na banknotach, przed obaleniem dyktatora, można było znaleźć podobiznę Muammara Kadafiego. Jednak teraz to nie twarz byłego libijskiego przywódcy na pieniądzach jest największym zmartwieniem, ale nowe banknoty wyprodukowane w Rosji. Dinary libijskie o nominałach 20 i 50, od 1 czerwca mają być używane w bankach zlokalizowanych na wschodzie kraju. Do obiegu zamierza je wypuścić bank centralny Libii zlokalizowany w mieście Bayda, który istnieje równolegle z bankiem centralnym Libii z siedzibą w Trypolisie.

Jak podaje „Guardian”, banknoty posiadają odmienne znaki wodne i numery seryjne, a także różnią się wyglądem od aktualnie używanych pieniędzy. Zachodni dyplomaci alarmują, że nowe banknoty mogą osłabić wiarygodność libijskiej waluty i doprowadzić do ekonomicznego chaosu w i tak niestabilnej gospodarce kraju. Bank centralny Libii (znajdujący się w Trypolisie) drukuje bowiem „swoje” banknoty w Wielkiej Brytanii. Według najnowszych doniesień medialnych, bank z Trypolisu już uznał nowe banknoty za fałszywe. Agendy ONZ zabiegają aktualnie o rozwiązanie walutowego kryzysu i próbują doprowadzić do porozumienia.

Gospodarka Libii wciąż w kryzysie

Za rządów Muammara Kadafiego Libia produkowała 1,5 mln baryłek ropy dziennie. Jeszcze rok temu kraj był w stanie wyprodukować 500 tys. baryłek, jednak aktualnie poziom ten spadł do 100 tys. Oprócz konfliktów wewnętrznych i walki poszczególnych ugrupowań o władzę, a także zmagań z oddziałami tzw. Państwa Islamskiego, które panoszą się w kraju, gospodarce Libii nie pomagają także niskie ceny ropy. Wiele banków wprowadziło limit pobierania pieniędzy, który wynosi 500 dinarów. Kraj zmaga się również z wysoką inflacją.

ONZ liczy na to, że uda się w końcu połączyć podzielone frakcje polityczne. Pod auspicjami Organizacji Narodów Zjednoczonych na początku 2016 r. powstał tzw. Libijski Rząd Zgody Narodowej, działający początkowo w Tunezji. Udało się go przenieść do stolicy Libii i został uznany przez jeden z dwóch ośrodków władzy, który urzędował właśnie w Trypolisie. Wciąż jednak nie wiadomo, jak zachowa się rząd na wschodzie kraju, mający swoją siedzibę w Tobruku. Został on wyniesiony do władzy na mocy wyborów w 2014 r., jednak członkowie poprzedniego parlamentu nie uznali go. Wówczas doszło do podziału na dwa wzajemnie zwalczające się obozy - w Trypolisie i Tobruku. Ten pierwszy wszedł w skład rządu zgody, drugi wciąż zwleka z podjęciem decyzji.

W próbach scalenia rozproszonej władzy może "pomóc" tzw. Państwo Islamskie. Wspólny wróg jednoczy bowiem wrogie obozy. Dżihadyści z IS kontrolują jak na razie terytorium skupione wokół miasta Syrta, na środkowym wybrzeżu Libii. Mają jednak ambicje objęcia całej Libii pod swoje panowanie, a wojna domowa osłabia ich przeciwników.

Marcin Hołubowicz

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 1 ~Jan

Libijski rubel transferowy?

! Odpowiedz
4 13 ~Dżejms

Chaos to zachód tam zafundował. Poza tym ciągle bełkoczą o wolności to sobie ludzie wolni wybiorą banknoty które wolą - prawda?

! Odpowiedz
6 25 ~DarekD

Już sam tytuł : "Pieniądze z Rosji mogą wywołać chaos" świadczy jak obecne bezczelne media ( a może mendia?) manipulancko sterują przekazywaną informacją. Komuś kto przegląda tylko tytuły ( a takich jest większość w tym zabieganym świecie ) insynuuje się tym tytułem, że znów Rosja ma coś na sumieniu. Ty,czasem prawda jest taka, że to bandyckie i terrorystyczne USA i ich zachodnie sługusy, doprowadzili do totalnej rozpierduchy i w tej opisywalnej Libii, ale i całej reszcie krajów Afryki Półn. i Bliskiego Wschodu. Precz z kowbojami z jankesowni!!.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 11 ~szwejk

Mendia-"te k... są wyjątkowo bezczelne". Może to brytolski dodruk wprowadził ten chaos?
Demokracja co to na Tomahawkach przylatuje wprowadziła w tym najbogatszym w Afryce kraju niekończący burdel oraz lawinę islamistów z południa prących na Europę. Milion, dwa, sześć-dopiero jest początek fali. A było obalać dyktatora? Kalifat Europa (KE) się kłania

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 18 ~1984

Zaraz po podboju Libii przez NATO i al-kaidę (nieudolnie udającą demokratyczną opozycję) , Rothschildowie powołali swój bank centralny Libii. To była jedna z pierwszych decyzji nowych władz. A teraz reżimowe media w Polsce piszą, że łamanie monopolu okupanta w Libii tworzy "chaos". Chaos to w Libii zrobiły wasze bomby.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 43 ~zibi

Kij ma dwa końce. NATO a szczególnie Francuzi zbombardowali ten piękny i bogaty kraj.
Dzisiaj boją się iść rano po bagietkę.Oko za oko .Ząb za ząb.Kto sieje wiatr, ten zbiera burzę.

! Odpowiedz
2 21 ~Eltor

"roblemem pozostaje rząd na wschodzie kraju, mający swoją siedzibę w Tobruku. Został on wyniesiony do władzy na mocy powszechnych i demokratycznych wyborów w 2014 r."
No, to rzeczywiście problematyczny sposób dochodzenia do władzy jak na potrzeby bankierów.

! Odpowiedz
2 24 ~stop

bank z Trypolisu ten to bank roshildów chyba ich są wporzadku ahahah bakierskie dziadostwo

! Odpowiedz
15 6 ~demokrata

Kadafi był zły i trzeba było go usunąć dla dobra demokracji

! Odpowiedz
2 12 ~obserwator

dla dobra demokracji i masturbacji

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
USD/PLN 0,49% 3,8393
2020-01-23 23:11:00
EUR/PLN 0,15% 4,2441
2020-01-23 23:11:00
EUR/USD -0,34% 1,1054
2020-01-23 23:11:00
CHF/PLN 0,35% 3,9601
2020-01-23 23:11:00
Porównywarka kantorów internetowych

Kupuj walutę taniej >>

Chcę
Kupić
Sprzedać
Płacę

Wymień walutę taniej

Znajdź profil