Liban nie chce ataku na Syrię

Liban boi się międzynarodowej interwencji w Syrii. Mieszkańcy sąsiadującego z Syrią kraju obawiają się, że atak na Damaszek spowoduje, iż tocząca się tam wojna domowa w jeszcze większym stopniu przeleje się także do nich.

Jak relacjonuje z Bejrutu specjalny wysłannik Polskiego Radia Wojciech Cegielski, mieszkańcy od kilku dni znów żyją w strachu. Obawiają się, że atak na Syrię spowoduje kolejne krwawe zamachy w stolicy Libanu i w innych miejscach. W ciągu ostatnich dwóch miesięcy konflikt szyitów i sunnitów w Syrii doprowadził do trzech potężnych zamachów w Libanie, w których zginęło 70 osób. Bomby wybuchały zarówno w dzielnicach szyickich jak i sunnickich.

W obawie przed kolejnymi zamachami w Bejrucie zaostrzono środki bezpieczeństwa. W wielu miejscach wojsko i policja zorganizowały posterunki kontrolne. Swoje własne posterunki na szyickim południu miasta zakłada też Hezbollah. Wieczorem i w nocy kontrolowane są podejrzane samochody, a ich kierowcy muszą nie tylko pokazać dokumenty ale i powiedzieć, dokąd jadą.

Strach przed rozlaniem się wojny spowodował też, że bujne zazwyczaj nocne życie w Bejrucie jest teraz bardzo ograniczone, a puby i restauracje świecą pustkami. Nawet korki na ulicach libańskiej stolicy są mniejsze niż zazwyczaj.

Minister spraw zagranicznych Libanu oświadczył niedawno, że jego kraj nie popiera interwencji Zachodu w Syrii. Adnan Mansour ostrzegł, że atak na Damaszek nie przyniesie pokoju ani stabilizacji na Bliskim Wschodzie.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Wojciech Cegielski, Bejrut/ew
Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~AntyJankes

wspolczuje Libanczycy to wspaniali ludzie ! i fantastyczny kraj !

!
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil