REKLAMA

Lepsze lokaty i stabilne cenniki - tego domagają się klienci banków [Badanie Bankier.pl]

2017-01-09 12:35
publikacja
2017-01-09 12:35

Wyższe oprocentowanie lokat, mniej zmian w cennikach i częstsze promocje dla aktywnych klientów – taki prezent od banków w 2017 roku najbardziej ucieszyłby czytelników Bankier.pl i PRNews.pl, wynika z podsumowania głosowania zorganizowanego przez te dwa portale.

/ fot. Piotr Małecki / FORUM

W głosowaniu pytaliśmy klientów banków o to, czego oczekują po swojej instytucji w 2017 roku. Czytelnicy mieli do wyboru 12 opcji, a respondenci mogli wskazać maksymalnie 5, które najbardziej odpowiadają ich potrzebom. Swoje typy wskazało 3241 ankietowanych.

Klienci banków chcą atrakcyjniejszych lokat i tańszych kont

Najbardziej wyczekiwana zmiana w bankach to wyższe oprocentowanie lokat i kont oszczędnościowych. Czytelnicy Bankier.pl wciąż chcą oszczędzać na produktach depozytowych banków, ale historycznie niskie stopy procentowe nie sprzyjają tej formie oszczędzania i nie zanosi się na rychły odwrót trendów. Sytuację oszczędzających szczegółowo opisywaliśmy w artykule pt. "To był kiepski rok dla oszczędzających. Oprocentowanie lokat na rekordowo niskich poziomach". Z badania przeprowadzonego przez Bankier.pl wynika, że właśnie szansa na większe zyski z produktów oszczędnościowych jest najbardziej oczekiwaną w 2017 roku (23% głosów) przez klientów zmianą w ofercie bankowej.

W drugiej kolejności klienci najczęściej wskazywali na potrzebę ograniczenia zmienności w cennikach produktów bankowych w ciągu roku. Większa niż dotąd stabilność cenników znalazła się w TOP 5 najbardziej oczekiwanych zmian, zyskując 11,20 proc. głosów. Do głosu doszli też stali klienci banków, którzy czują się niedoceniani. Wśród pożądanych oczekiwań w bankach 10,95 proc. wskazań zyskała odpowiedź "częstsze promocje i bonusy dla aktywnych klientów".

Podobnie ważną dla klientów banków zmianą (ok. 10,71 proc. głosów) jest zwiększenie bezpieczeństwa danych. Rok 2016 stał pod znakiem wielu spektakularnych porażek firm w sferze cyberbezpieczeństwa – wpadek nie uniknęły również banki. Zalew kont pocztowych wiadomościami phishingowymi i próby włamania się na konta klientów nie ustają – stąd nie dziwią oczekiwania czytelników, którzy chcą czuć się bezpiecznie, deponując pieniądze w banku.

Także wysokie opłaty towarzyszące rachunkom oszczędnościowo-rozliczeniowym wciąż są jednym z najczęściej wskazywanych problemów, choć na rynku funkcjonuje więcej darmowych propozycji niż rok temu. 10,12 proc. respondentów liczy, że banki jeszcze bardziej uatrakcyjnią cenowo tę ofertę. Biorąc pod uwagę zmiany w cennikach kilku banków zaplanowane na I kw. 2017 roku, należy spodziewać się jednak kolejnych podwyżek, zamiast obniżek.

Nowe formy płatności, więcej bankomatów i placówek? Niekoniecznie

Najmniejszy odsetek głosów przypadł takim pozycjom, jak większa sieć bankomatów (3,46 proc.) i większa liczba oddziałów (1,67 proc.). Choć banki od dłuższego czasu tną sieć placówek, czytelnicy Bankier.pl i PRNews.pl nie odczuwają drastycznie tych ograniczeń i najrzadziej wskazują na potrzebę odwrócenia tendencji. Głównie wynika to faktu, że respondenci to internauci, dla których wystarczający dostęp do własnych pieniędzy gwarantuje bankowość internetowa i mobilna.

Pomimo przywiązania do nowoczesnych środków obsługi, ankietowani wskazują, że oferta dostępnych dziś narzędzi i technologii jest dla nich wystarczająca. Tylko 5,46 proc. za najważniejszą zmianę tego roku uważa wprowadzenie nowych rozwiązań ułatwiających korzystanie z usług bankowych, a zaledwie 3,33 proc. chce uruchomienia nowych systemów płatności (takich jak Apple Pay czy Android Pay) w bankach, w których posiada rachunek osobisty.

Czego oczekujesz po swoim banku w 2017 roku?

Wyżej oprocentowanych lokat i kont oszczędnościowych

23,17%

Większej stabilności oferty (mniej zmian w cennikach)

11,20%

Częstszych promocji i bonusów dla aktywnych klientów

10,95%

Większego bezpieczeństwa danych

10,71%

Tańszej oferty kont osobistych

10,12%

Bardziej przejrzystych regulaminów i cenników

9,84%

Nowych technologii ułatwiających korzystanie z usług bankowych

5,46%

Mniejszej awaryjności systemów bankowości internetowej

4,72%

Podniesienia jakości świadczonych usług (doradcy, infolinia)

3,98%

Większej sieci bankomatów

3,46%

Uruchomienia nowych systemów płatności (np. Apple Pay, Samsung Pay)

3,33%

Większej liczby oddziałów, placówek

1,67%

Inny:

1,39%

Źródło: Bankier.pl, n=3241

Czytelnicy chcą więcej uczciwości

45 respondentów zdecydowało się również na dodanie do zdefiniowanej listy własnych oczekiwań na 2017 r. Najczęściej powtarzały się hasła związane z uczciwością i usunięciem nielegalnych klauzul z umów produktowych. Część oczekiwań związana jest także z "zaprzestaniem okradania Polaków".

Najczęstsze dodatkowe propozycje czytelników w badaniu "Czego oczekujesz po swoim banku w 2017 roku?"
  • Uczciwość,
  • usunięcie klauzul abuzywnych z umów produktowych,
  • tańsze kredyty gotówkowe i hipoteczne,
  • pełny i bezpieczny dostęp do konta przez smartfona.
Źródło: Bankier.pl

Kilka propozycji wiązało się także tańszymi warunkami kredytowania – zarówno w ramach kredytów gotówkowych, jak i hipotecznych.

Mateusz Gawin

Źródło:
Tematy
Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Advertisement

Komentarze (16)

dodaj komentarz
~sdfdsfd
po 1 , kazdy powinien poczytac o systemie rezerwy czastkowej, i sie zaznajomic, po 2 o podazy pieniadza jaki mamy m3 w polsce, po 3 ,glass-stegal, po 4 nie placic karta, bronic gotowki,
~Tomeek
Te lokaty to już za jakiś czas pójdą w nie pamięć :) ....na rynku jest pełno firm gwarantujących zarobek w granicach 10% miesięcznie....a ja ostatnio inwestuję w http://skyllex.com/?ref=12276 gdzie zarobki sięgają 55% w okresie 25 dniowej inwestycji ! A co lepsze dziennie możesz wypłacać odsetki :) ....mało tego.Te lokaty to już za jakiś czas pójdą w nie pamięć :) ....na rynku jest pełno firm gwarantujących zarobek w granicach 10% miesięcznie....a ja ostatnio inwestuję w http://skyllex.com/?ref=12276 gdzie zarobki sięgają 55% w okresie 25 dniowej inwestycji ! A co lepsze dziennie możesz wypłacać odsetki :) ....mało tego...za niedługo wejdzie możliwość inwestowania w mining ropy naftowej ;)
~Szybki
To wygląda, że czas przenieść cześć oszczędności do pożyczek społecznościowych. Jeden z serwisów oferuje 10% w skali roku bez ryzyka.
~Rotua
Zysk zawsze powstaje przez obciążenie środków ryzykiem
~Jacek
Ja to bym chcial :
lokata w banku na 7%,
kredyt w banku na 1,5% + marza 0,5% , calkowity koszt 2% ,
darmowe konto , ale oprocentowane saldo na rachunku 5% ,
bankomaty darmowe - wszystkie,
No i moze ktos dopisze jeszcze cos
~Romanov_Akin
Lokaty w banku to żart w ostatnich latach, jeżeli nie podniosą oprocentowania to nikt ich nie będzie już zakładał... Ja kiedyś regularnie wrzucałem 20 tys. na lokatę bo nie miałem lepszego pomysłu ale trochę pogrzebałem i znalazłem fajny artykuł o tym jak zainwestować w miejsca postojowe właśnie 15 czy 20 tys. Lokaty w banku to żart w ostatnich latach, jeżeli nie podniosą oprocentowania to nikt ich nie będzie już zakładał... Ja kiedyś regularnie wrzucałem 20 tys. na lokatę bo nie miałem lepszego pomysłu ale trochę pogrzebałem i znalazłem fajny artykuł o tym jak zainwestować w miejsca postojowe właśnie 15 czy 20 tys. Zobaczcie se: http://totylkofinanse.pl/2016/11/15/inwestowanie-w-miejsce-postojowe-jak-zainwestowac-15-tys/
~ala
Klienci domagaja sie jeszcze- zwrotu bezprawnie trzymanych pieniedzy na POLISOLOKATACH ktore jak obiecywali mialy bys super inwestycja i lokata i nic wiecej i rozchodzimy sie i juz mnie nikt w zyciu nie namowi zeby wejsc do getin oszukanczy interes a nie bank
~silvio_gesell
A skąd mają być wyższe oprocentowania lokat, jeśli klienci z wyżu lat 50 odchodzą szybciej niż przychodzą nowi? Przecież dodatnie oprocentowanie lokat nie jest możliwe jeśli dzietność jest poniżej poziomu zastępowalności pokoleń. Nie da się pomnażać bez ryzyka pieniędzy jeśli w przyszłości będzie mniejszy A skąd mają być wyższe oprocentowania lokat, jeśli klienci z wyżu lat 50 odchodzą szybciej niż przychodzą nowi? Przecież dodatnie oprocentowanie lokat nie jest możliwe jeśli dzietność jest poniżej poziomu zastępowalności pokoleń. Nie da się pomnażać bez ryzyka pieniędzy jeśli w przyszłości będzie mniejszy popyt na pieniądz gdyż maleje populacja.
~mhm
Ale pomnażanie pieniądza jest faktem, a że jest to ryzykowana zabawa, to inna sprawa.
~silvio_gesell odpowiada ~mhm
Dokładnie. Tyle, że jeśli spada populacja to pomażanie pieniędzy jest grą o sumie ujemnej. Jest tak, ponieważ realna siła nabywcza pieniądza maleje - wystarczy popatrzeć na ceny ziemi, które rosną szybciej niż realne stopy procentowe i wynagrodzenia. To oczywiście w długim terminie doprowadzi do rozwarstwienia społecznego Dokładnie. Tyle, że jeśli spada populacja to pomażanie pieniędzy jest grą o sumie ujemnej. Jest tak, ponieważ realna siła nabywcza pieniądza maleje - wystarczy popatrzeć na ceny ziemi, które rosną szybciej niż realne stopy procentowe i wynagrodzenia. To oczywiście w długim terminie doprowadzi do rozwarstwienia społecznego - na tych, którzy maja ziemię i na tych, którzy jej nie mają.

Powiązane: Badania Bankier.pl

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki