REKLAMA

Leopardy na celowniku inwestorów. Kurs niemieckiego koncernu na szczytach

Michał Kubicki2023-01-20 13:45redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-01-20 13:45

Dyskusja o przekazaniu przez Niemcy czołgów Leopard na Ukrainę rozgrzewa nie tylko emocje w światowych mediach. Kurs koncernu zaangażowanego w produkcję eksportowej perły niemieckiego przemysłu obronnego pnie się do góry i na giełdzie we Frankfurcie jest notowany na historycznych szczytach.

Leopardy na celowniku inwestorów. Kurs niemieckiego koncernu na szczytach
Leopardy na celowniku inwestorów. Kurs niemieckiego koncernu na szczytach
fot. Flying Camera / / Shutterstock

Wybuch wojny w Ukrainie zwrócił większą uwagę inwestorów na branżę przemysłu obronnego, która wobec deklaracji zwiększenia państw NATO wydatków na obronność miała być beneficjentem ofensywy inwestycyjnej w uzbrojenie armii członków sojuszu i dostaw dla ukraińskiego wojska.

Na początku wojny w centrum zainteresowania mediów były m.in. przeciwpancerne wyrzutnie Javelin, ale z czasem wsparcie ukraińskiego wojska dotyczyło już ciężkiego sprzętu militarnego, systemów powietrznej obrony przeciwrakietowej Patriot, a obecnie czołgów Leopard i Abrams.

O największych koncernach na świecie produkujących Javeliny, czołgi Abrams i systemy Patriot pisałem rok temu w artykule „Największe spółki przemysłu zbrojeniowego”. Mimo bessy na rynkach, jaka panowała w 2022 r., kursy takich firm jak Lockheed Martin, General Dynamics, BAE Systems, Raytheon Technologies czy Northrop Grumman były notowane w grudniu na swoich historycznych szczytach.

Teraz swój giełdowy szczyt próbuje pobić kurs największego niemieckiego koncernu zbrojeniowego - Rheinmetall AG. Akcje notowane na niemieckim parkiecie są wyceniane na ponad 220 euro. W ciągu roku akcje spółki podrożały o ponad 134 proc. W czwartek 19 stycznia płacono za nie nawet 225 euro, czyli niespełna 3 euro mniej od historycznego szczytu, jaki osiągnęły w czerwcu ubiegłego roku.  

Chartmaker

Wtedy do góry cenę akcji pchały m.in. zmierzające do końca uzgodnienia w niemieckim parlamencie  dotyczące ogłoszonego przez kanclerza Olafa Scholza funduszu o wartości 100 mld euro na uzbrojenie Bundeswehry.

Teraz wydaje się, że korzystają na coraz głośniejszej sprawie związanej ze zgodą rządu federalnego Niemiec na przekazanie Ukrainie czołgów Leopard. Chociaż jak zaznaczał szef koncern Rheinmetall, Armin Papperger, pierwsze sztuki, po wyrażeniu zgody przez Niemcy, mogłyby trafić do Ukrainy dopiero w 2024 r. to według "Frankfurter Allgemeine Zeitung" udałoby się przekazać do 15 czołgów, jeśli zamówienie zostałoby złożone natychmiast.

W wywiadzie dla Bilda, Papperger mówił, że koszt przygotowania 22 leopardów 2 i 88 leopardów 1, które firma ma w swoich halach to koszt „kilkuset milionów euro”. Ale Rheinmetall nie tylko oferuje leopardy, które zresztą produkuje i serwisuje wspólnie z Krauss-Maffei Wegmann. To niemiecki koncern, który po połączeniu w 2016 r. z francuskim Nexter Systems tworzy grupę KNDS, która jednak nie jest notowana na giełdzie.

Wracając do Rheinmetall AG, spółka ma za sobą kolejny dobry rok. Przychody ze sprzedaży wyniosły w 2022 r. według Pappergera 6,4 mld euro i były o 13 proc. wyższe rdr. Kiedy spółka przy blisko 5,7 mld zarobiła na czysto ponad 290 mln euro. Kolejne lata mają być pod znacznym wpływem zwiększonych wydatków Niemiec na uzbrojenie.

„Jak dotąd z pakietem o wartości 100 miliardów euro wszystko idzie całkiem dobrze. W pierwszym kwartale tego roku zakończymy negocjacje w sprawie pojazdów lądowych dla Bundeswehry” – informował cytowany przez "Bild" prezes.

Koncern ma w swoim portfolio szeroką ofertę dla armii, zaczynając od amunicji różnego kalibru, broni, armat, opancerzonych pojazdów gąsienicowych, pojazdów logistycznych, wozów bojowych, systemów dowodzenia, kontroli i rozpoznania. W swoich strukturach posada też segment zajmujący się rozwiązaniami i produkują dla branży motoryzacyjnej, w tym paletę części i podzespołów do układów napędowych, hydraulicznych czy jezdnych.

Spółka była wcześniej znana jako Rheinmetall Berlin AG i zmieniła nazwę na Rheinmetall AG w 1996 roku. Firma została założona w 1889 roku i ma siedzibę w Düsseldorfie w Niemczech.

Źródło:
Michał Kubicki
Michał Kubicki
redaktor Bankier.pl

Redaktor działu Rynki Bankier.pl. Absolwent finansów i rachunkowości na UMCS w Lublinie. W czasie studiów zainteresował się giełdą i rynkami finansowymi, które to zainteresowania rozwinął na SGH w Warszawie na kierunku Bankowość Inwestycyjna. Na co dzień obserwuje notowania warszawskiej giełdy, by przekazać czytelnikom portalu najważniejsze informacje z parkietu oraz przybliżyć istotne wiadomości ze spółek. tel.728 927 242

Tematy
Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Komentarze (40)

dodaj komentarz
darius19
nie karmcie trolli. Ale widac ze sie nawzajem "karmia". RheinMettal oglosi Putlera najlepszym sprzedawca uzbrojenia. Jak Lokheed...
koperytko
Kolejny przykład ze to nie jest unia europejska tylko niemiecka... Teraz nagle sie okazuje że wszystkie raje europy zachodniej oprócz UK mają niemieckie czołgi i niemcy nimi rozporzadzaja
trolley
Jaki problem??? Niech Ameryka daje Ukr Abramsy. Podobno lepsze to i Ukr będą bardziej zadowoleni.
darius19
zalew trolli. Mocny skowyt. Robia za co car placi. Przyklad "zene"
zene2022-12-28 11:10 Ukrainiec do lekarza
AIDS, gruzlica, syfilis, virusy rzadkie, COVIDy itd
darius19 odpowiada zene2022-12-28 14:49
zobaczcie NAZISTOWSKI komentarz ruskiego trolle "zene". Wystarczy zmienic slowa z "Ukrainiec"
zalew trolli. Mocny skowyt. Robia za co car placi. Przyklad "zene"
zene2022-12-28 11:10 Ukrainiec do lekarza
AIDS, gruzlica, syfilis, virusy rzadkie, COVIDy itd
darius19 odpowiada zene2022-12-28 14:49
zobaczcie NAZISTOWSKI komentarz ruskiego trolle "zene". Wystarczy zmienic slowa z "Ukrainiec" na "Rosjanin czy Zyd" a "AIDS" na "tyfus" a "COVIDY" na "wszy lub dyfteryt". OCHYDA
zene
Stare jest dobre
wino i skrzypce

Rosyjscy bracia stawiaja na nowoczesnoc jak i bracia Bialorusy

SLOWIANSKA SILA

https://www.youtube.com/watch?v=qNYucsEvdhs
od_redakcji
Ciekawe jak wkrótce zachód będzie kluczył i zwalał winę na Zieleńskiego, że go ostrzegał
i obwini go za rozwalenie Ukrainy I tysiące ofiar oraz rannych z wojny, której można było zapobiec jednym telefonem. Ostatecznie obie strony muszą dojść do negocjacji. Ale życia nie zwrócisz ani zniszczenia kraju. Obecne dosyłanie sprzętu
Ciekawe jak wkrótce zachód będzie kluczył i zwalał winę na Zieleńskiego, że go ostrzegał
i obwini go za rozwalenie Ukrainy I tysiące ofiar oraz rannych z wojny, której można było zapobiec jednym telefonem. Ostatecznie obie strony muszą dojść do negocjacji. Ale życia nie zwrócisz ani zniszczenia kraju. Obecne dosyłanie sprzętu to tylko podjudzanie do jeszcze większej ilości ofiar, bo poza tym to nic nie zmieni. Obudźcie się Polacy. Bo na rząd, aby się obudził to już za późno. Skąd to wiem ? Bo obserwuje rejony wojen od dekad. Wojną do dobrego się nie dojdzie.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
od_redakcji
NATO rzuca zapałkami w otwarte pudełko dynamitu.! To już nie jest konflikt proxy. Broń NATO i „trenerzy” na Ukrainie sprowadzają piekło na ziemi dla narodu ukraińskiego. Zełenski zostanie dość szybko "rzucony pod autobus" przez zachód. Nic z tego nie służy dobru narodu ukraińskiego, ani Europie!.

geralt78 odpowiada od_redakcji
"Polska jak zwykle wchrzaniła się pomiędzy wódkę a zakąskę." - twoje komentarze się czyta i nie wierzy, że takie farmazony można pisać. Polska musi się angażować w ten konflikt, bo leży w takim miejscu, a nie innym. Jeśli by nic nie zrobiła, to największy kraj w Europie zaraz po Rosji, nasz sasiad, zostałby wchłonięty przez "Polska jak zwykle wchrzaniła się pomiędzy wódkę a zakąskę." - twoje komentarze się czyta i nie wierzy, że takie farmazony można pisać. Polska musi się angażować w ten konflikt, bo leży w takim miejscu, a nie innym. Jeśli by nic nie zrobiła, to największy kraj w Europie zaraz po Rosji, nasz sasiad, zostałby wchłonięty przez Rosję i to by Ci odpowiadało??? Nigdy nie byłem za tym rządem, ale w momencie, gdy wspierają Ukrainę to na maksa doceniam to, że wojna toczy się tam, a nie u nas. A twoje wypociny powinny być z marszu usuwane, bo gadasz totalne głupoty.
od_redakcji odpowiada geralt78
Jedz i walcz, odprowadzę cię na peron!!!!

Powiązane: Niemcy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki