REKLAMA

Media: Niemcy mają 100 mld euro, a zakupy wyposażenia dla Bundeswehry idą zbyt wolno

2022-11-27 19:45
publikacja
2022-11-27 19:45

Zakupy nowego wyposażenia dla armii postępują powoli, choć minister obrony Christine Lambrecht (SPD) ma do dyspozycji 100 mld euro na modernizację Bundeswehry, poinformował w niedzielę portal „Tagesschau”, dodając, że szczególnie pilnie potrzebna jest amunicja, której zapasy szacowane są na kilka dni.

Media: Niemcy mają 100 mld euro, a zakupy wyposażenia dla Bundeswehry idą zbyt wolno
Media: Niemcy mają 100 mld euro, a zakupy wyposażenia dla Bundeswehry idą zbyt wolno
fot. OLFGANG RATTAY / / Reuters

Bundeswehra w swoim filmie reklamowym przedstawia się jako nowoczesna i atrakcyjna, ale wielu zastanawia się, czy jest w stanie ochronić Niemcy. „Wydaje się, że historyczny przełom, zapowiadany przez kanclerza federalnego Olafa Scholza, nie przyniósł większych zmian dla żołnierzy” – zauważył „Tagesschau”.

W swoim wystąpieniu z 27 lutego Scholz przedstawił wyzwanie, jakim dla Bundeswehry stał się atak na Ukrainę, podkreślając, że armii potrzebne są nowoczesne samoloty i okręty, a żołnierze powinni być optymalnie wyposażeni do wykonywania swoich zadań. „A to z pewnością jest osiągalne dla kraju naszej wielkości i znaczenia w Europie” – podkreślił kanclerz, informując o utworzeniu specjalnego funduszu na ten cel w wysokości 100 miliardów euro.

Na początku lipca uchwalono ustawę, pozwalającą na przyspieszenie zamówień dla federalnych sił zbrojnych. Tymczasem mijały miesiące i wielokrotnie zwracano uwagę, że minister obrony zbyt mało korzysta ze specjalnego funduszu, i że cały proces trwa zbyt długo – przypomniał „Tagesschau”.

Podczas debaty budżetowej 23 listopada minister Lambrecht tłumaczyła, że zakupy dla armii to nie jest „tak po prostu zdjęcie rzeczy z półek w sklepie ze sprzętem”.

Jak zauważyła Eva Hoegl, pełnomocnik Bundestagu ds. sił zbrojnych, zakupy mogłyby odbywać się szybciej, szczególnie jeśli chodzi o najpilniejsze, podstawowe wyposażenie dla żołnierzy. „Hełmy, plecaki, kamizelki ochronne, odzież chroniąca przed zimnem i deszczem, buty, skarpetki. Bardzo ważne są też radia, nasze mają już 30 lat. Dlatego apeluję, żeby odbyło się to szybko” – podkreśliła Hoegl.

Wolfgang Ischinger, były przewodniczący Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, zauważył, że trzeba w końcu wziąć pod uwagę, że „tu toczy się wojna”, dlatego zamówienia w ramach specjalnego funduszu „stają się wyścigiem z czasem” – zatem nie mogą toczyć się w takim samym trybie, jak w czasach pokoju.

W ocenie „Tagesschau” dotychczasowe wyniki działań resortu obrony można uznać za „mieszane”. Niektóre z dużych projektów są w toku (np. zakup amerykańskich myśliwców F-35), jednocześnie brakuje takich podstaw, jak zakup amunicji, której w nagłym przypadku starczyłoby Bundeswehrze tylko na kilka dni.

„Już od 2014 roku powinniśmy mieć w Niemczech włączony tryb alarmowy. Nie traktowaliśmy poważnie obaw mieszkańców Europy Wschodniej. Postrzeganie zagrożenia przez naszych partnerów musi odgrywać większą rolę” – podkreśliła Sara Nanni, polityk Zielonych. Jak przypomniała, już „pół roku temu generalny inspektor Eberhard Zorn ostrzegł, że Bundeswehrze brakuje amunicji o wartości 20 mld euro”.

Opozycyjni politycy chadecji wskazują też, że przyspieszenie procesu zakupów to również korzystniejsze ceny - z powodu rosnącej inflacji oraz konkurencji ze strony innych krajów. „Ceny niektórych urządzeń czy wyposażenia podwoiły się” – zauważył Ingo Gaedechens (CDU). „Można więc założyć, że potrzebna amunicja może teraz kosztować nie 20 mld, ale nawet 40 mld euro”.

„Wyścig o produkty przemysłu zbrojeniowego już dawno się rozpoczął” – zauważył „Tagesschau” i dodał, że w najbliższy poniedziałek w Kancelarii ma odbyć się spotkanie z przedstawicielami przemysłu zbrojeniowego. (PAP)

mszu/ tebe/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto firmowe w Banku Millennium i zgarnij PREMIĘ

Otwórz konto firmowe w Banku Millennium i zgarnij PREMIĘ

Komentarze (12)

dodaj komentarz
samsza
O ile udział Francji w całym unijnym eksporcie wojskowym do Rosji wynosił 44 proc., Niemcy miały w nim 35 proc. Niemcy sprzedały Rosji m.in. lodołamacze, uzbrojenie strzeleckie i pojazdy za łączną kwotę 121,8 mln euro. Google 18 mar 2022.
Kupujcie lodołamacze, szybko pójdzie!
polonu
Niemcy to nie Polska ratlerek że wydoją ich z pieniędzy i jeszcze na długi naciągną . oni ciężko się doją . Niemcom żadne uzbrojenie nie jest potrzebne nawet łuk . mają za silną gospodarkę i Rosja to rozumie i ceni .
polonu
Jak Rosjanie nie zrobią porządku w Kijowie tej zimy ,to ta wojna będzie się ciągła latami o to chodzi jankesom tak chcą wyjść z długów w ten sposób . Ukrainę nie stać na wojnę kupowanie uzbrojenia , utrzymanie państwa . Cała Europa będzie płacić Ameryce , oni w ten sposób chcą spłacić 31 bln dol długów i utrzymać bieżące wydatki Jak Rosjanie nie zrobią porządku w Kijowie tej zimy ,to ta wojna będzie się ciągła latami o to chodzi jankesom tak chcą wyjść z długów w ten sposób . Ukrainę nie stać na wojnę kupowanie uzbrojenia , utrzymanie państwa . Cała Europa będzie płacić Ameryce , oni w ten sposób chcą spłacić 31 bln dol długów i utrzymać bieżące wydatki . Jednego tylko się obawiają że Europa nie będzie płacić i ludzie wyjdą na ulice na całym kontynencie bo ta płatność się rozciągnie na wiele lat i stopa życiowa poleci na pysk nawet w Niemczech . Wszystkie wydatki nazwijmy to wojenno -szczepionkowe to pieniądze stracone bezpowrotnie nikt tego nie odzyska . surowce Ukraińskie już są stracone zostaje tylko ziemia i niewolnicza siła robocza , a niewolnika też trzeba utrzymać bo zdechnie . pieniądze się nie zwrócą . Na razie plan USA idzie zgodnie z założeniami , strumień pieniądza utrzymany . ale czy tak dalej będzie . Wszystko zależy od decyzji na Kremlu . wiedzą co robią , jakby chcieli 1 tydz i sprawa rozwiązana ale nie chcą , jeden drugiego naciąga na koszta Ameryka nie traci , Europa płaci . Celowa robota Kijów mogą okrążyć w ciągu paru dni nawet nie atakować tylko czekać . nie robią tego , celowe działanie . przeciąganie jak najdłużej . nawet nie próbują podejść pod Kijów bo po co .
tubak
Zawsze coś znajdziecie o Niemcu. Liczą się otwarcia. Piszcie na pierwszej stronie o naszych problemach. A jest ich multum.
zoomek
Pomyśleć że krążownik liniowy Hood kosztował coś trochę ponad 5 milionów funtów.
Samej załogi ze 2000 chłopa.
Stopień zeszmacenia walut nieprawdopodobny.
peluquero
Lepiej żeby szybciej kupowali, tak jak my (ale tego nie zrobią), bo inaczej straszak będzie musiał do np Lwowa zawitać
zoomek
Witam człowieka który rozumie.
od_redakcji
Ukraińska kampania dezinformacyjna zaprojektowana przez Biały Dom, NATO i globalistyczne elity-pasożyty, realizowana przez ich spuściznę kłamliwych mediów – jest najbardziej wszechobecna w historii. Ponieważ tak wiele ich propagandy wojennej to ewidentne kłamstwa, żadna debata publiczna nie jest tolerowana. Każdy, kto kwestionuje Ukraińska kampania dezinformacyjna zaprojektowana przez Biały Dom, NATO i globalistyczne elity-pasożyty, realizowana przez ich spuściznę kłamliwych mediów – jest najbardziej wszechobecna w historii. Ponieważ tak wiele ich propagandy wojennej to ewidentne kłamstwa, żadna debata publiczna nie jest tolerowana. Każdy, kto kwestionuje narrację, jest oczerniany jako „agent Kremla” i niszczony. Ale jak powiedział nam słynny John Adams: „Fakty to uparte rzeczy”. I pomimo całej rządowej i medialnej dezinformacji na temat Ukrainy, te fakty pozostają.

Ta wojna na Ukrainie nie leży w interesie narodu amerykańskiego; Sankcje Bidena nałożone na Rosję niszczą naszą gospodarkę; miliardy zmarnowane na tę wojnę to dolary podatników, które należało wydać na rozwiązanie problemów tu, w kraju; rząd Zełenskiego jest skorumpowanym, de facto reżimem nazistowskim; a wojna zastępcza przeciwko Rosji popycha nas w stronę zniszczenia nuklearnego.

Podżegacze wojenni polegają na manipulowaniu opinią publiczną poprzez dezinformację i strach, więc przeciętni Amerykanie będą ignorować kwestie, które są naprawdę ważne dla naszych rodzin i narodu. Tak robią z Ukrainą.

Ameryka nie może wspierać nazistów. Potrzebujemy otwartej debaty w Kongresie, aby ujawnić prawdę o wojnie zastępczej na Ukrainie - i amerykańskich Patriotach reprezentujących naród i Konstytucję z uczciwością i odwagą, by ją prowadzić.

Prawda zawsze przezwycięży kłamstwa — jeśli pozwoli się ludziom ją usłyszeć.
300_pala odpowiada (usunięty)
Heheheh….. Wałcz dla Putina …
od_redakcji
Rosja przygotowuje się do zimowej ofensywy, Zachodowi kończy się amunicja i broń, Ukrainie brakuje mocy i czasu

Powiązane: Niemcy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki