REKLAMA

Lekarze na Litwie też chcą podwyżek

2018-01-04 13:58
publikacja
2018-01-04 13:58

Ponad tysiąc lekarzy, głównie rezydentów, demonstrowało w czwartek w Wilnie z żądaniem wyższego wynagrodzenia. Protestujący przeszli główną ulicą stolicy kraju z flagami państwowymi i walizkami - symbolem emigracji.

/ fot. Krzysztof Sitkowski/Gazeta Polska / FORUM

Organizatorzy protestu zaznaczają, że chcą w ten sposób zwrócić uwagę społeczeństwa i polityków na problem masowej emigracji pracowników litewskiej służby zdrowia z powodu zbyt niskich zarobków w kraju.

Obecnie rezydenci na Litwie zarabiają od 390 do 530 euro miesięcznie. Otrzymują też stypendium w wysokości około 360 euro. Zdaniem prezesa Zrzeszenia Młodych Lekarzy Martynasa Gedminasa zarobek początkującego lekarza rezydenta powinien stanowić wysokość dwóch średnich wynagrodzeń krajowych, a zarobek lekarza - wysokość trzech średnich. Średnie wynagrodzenie na Litwie przed odliczeniem podatków wynosi obecnie około 800 euro.

Premier Saulius Skvernelis protest medyków nazwał akcją polityczną i przypomniał, że w tegorocznym budżecie przewidziany jest wzrost wynagrodzenia lekarzy od maja o 20 proc., a od stycznia wzrost wynagrodzenia rezydentów o 10 proc.

Litewski rząd zapowiedział też, że do 2020 roku średnie wynagrodzenie lekarzy osiągnie wysokość trzech średnich krajowych, a pielęgniarek - półtorej.

Z Wilna Aleksandra Akińczo

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
jendreka
Nasi wyjadą, oni przyjadą i tak wszyscy podwyżki dostaną. Europa emigracja stoi dzisiaj.

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki